[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 18. 05. 2022   Meniny má Viola      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Jasove oslávili patróna Opátstva i Opátskeho chrámu sv. Jána Krstiteľa
P:3, 28. 06. 2021 13:42, DOMFoto: Jozef Vasko


Jasov 28. júna (TK KBS) Posledný júnový víkend bol v Jasove venovaný slávnosti patróna Opátstva - sv. Jána Krstiteľa. V sobotu 26. júna túto slávnosť oslávili jasovskí premonštráti spolu so spolubratmi zo strahovského a želivského kláštora a so sestrami z Kongregácie sestier premonštrátok na čele s generálnou predstavenou sr. Auréliou Máriou Michňákovou, S. Praem.

Hlavným celebrantom svätej omše bol strahovský opát Daniel Peter Janáček, O. Praem., spolu s ním koncelebrovali jasovský opát Ambróz Martin Štrbák, O. Praem. a prior želivského kláštora Tadeáš Róbert Spišák, O. Praem.

Hlavný celebrant vo svojom príhovore vyzdvihoval Krista ako stredobod nášho života, ako stredobod osláv Jubilea a stredobod života zakladateľa Rádu premonštrátov sv. Norberta.

Zaoberal sa tiež postavou sv. Jána Krstiteľa, ktorý bol Kristovým predchodcom a ktorý je jedným z patrónov rehole práve preto, že kaplnka v Prémontré, kde sv. Norbert zložil na Vianoce 1121 s druhmi rehoľné sľuby, bola zasvätená sv. Jánovi Krstiteľovi.

Pripomenul, že sv. Norbert založil rehoľu ako reformný rád podľa vzoru prvotnej Cirkvi. Poprial všetkým prítomným, aby „ako sv. Ján Krstiteľ a sv. Norbert boli v zmysle hesla Jubilejného roku: Spolu – s Bohom – medzi ľuďmi“.

Slávnostnú liturgiu hudobne sprevádzal Zbor sv. Cecílie a Komorný orchester pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením Viliama Gurbaľa spolu s organistom Františkom Beerom. Hostia sa po svätej omši presunuli do Košíc, kde si pozreli výstavu Umením a slovom, ktorá sa venuje dejinám premonštrátov na východnom Slovensku a nachádza sa vo Východoslovenskej galérii.

Nedeľnú slávnostnú svätú omšu celebroval opát Ambróz Martin Štrbák, O. Praem. spolu s priorom Petrom Jánom Budzákom, O. Praem. a rektorom Opátskeho chrámu Imrichom Richardom Rédlim, O. Praem.

V príhovore opát Ambróz priblížil význam kňazstva v židovskej tradícii v kontexte evanjelia slávnosti Narodenia sv. Jána Krstiteľa. Vysvetlil význam sv. Jána Krstiteľa z pohľadu Starého i Nového zákona. Povzbudil veriacich "aby ako Ján Krstiteľ, ale aj sv. Norbert, sme boli prorokmi a charizmatikmi, ktorí svedčia o Ježišovi Kristovi".

V závere sa celebrant poďakoval TV LUX, že tieto dve udalosti zaradila do svojho programu a priniesla ich v priamom prenose, a tiež všetkým, ktorí sa podieľali na príprave slávností. Pripomenul tiež, že od roku 1968 po prvýkrát zaznel organ, ktorého obnovu počas tohto roka realizuje Dielňa Bies a ktorá sa blíži do svojho záveru.

Program osláv Jubilejného roka pokračuje v nedeľu 11. júla Púťou tradičných veriacich, pretože práve 11. júla sa do liturgickej reformy slávila slávnosť sv. Norberta. 

TK KBS informoval Jozef Vaško( TK KBS, jva, ml; rp ) 20210628047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním