[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 20. 05. 2022   Meniny má Bernard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na turnaji v Lipanoch družstvá z viacerých komunít búrali predsudky
P:3, 28. 06. 2021 09:59, DOMFoto: Silvia Hrabcakova


Košice/Lipany 28. júna (TK KBS) „Nie je dôležitá farba pleti, ale dresu“ je názov pravidelného futbalového turnaja, ktorý organizuje Komunitné centrum Lipany (Arcidiecézna charita Košice). Pätnásty ročník turnaja sa konal v uplynulých dňoch na umelej ploche pri ZŠ Komenského 113 v Lipanoch. Sily si zmeralo 10 družstiev z viacerých komunít a dokázali, že stereotypy a predsudky je možné búrať.

Zapojili sa komunitné centrá z Lipian, Pečovskej Novej Vsi, Sabinova, Ľubotína, Čirča, Lomničky a z Košíc. Pomerne horúci deň prispel k časovému skráteniu vzájomných zápasov, aby predišli nežiadúcim úrazom.

Koordinátor Komunitného centra v Lipanoch Marko Urdzík si tohoročnú účasť aj priebeh pochvaľoval. „Každé družstvo bolo odmenené, bez rozdielu či skončilo prvé alebo posledné. Všetci zapojení získali diplom a vecné ceny. Samozrejme, víťazi sú víťazmi a získali aj pamätný pohár. Tento rok prekvapili domáci a najlepším sa stalo družstvo Komunitné centrum Lipany.“

Družstvá tvorili mladí Rómovia aj policajti

Do turnaja sa mohli prihlásiť všetci. Dôležitá bola chuť a odhodlanie spájať sily a preveriť svoje zdatnosti. Jedno zo zapojených družstiev tvorili aj chlapci z Lomničky, ktorí prišli spoločne s miestnym kaplánom Jozefom Gorčákom. „V zdravom tele, zdravý duch. Tak sa snažíme aj my, a preto s chlapcami v Lomničke hrávame futbal. Je potrebné občas prevetrať hlavu a zašportovať si. Aj športom vieme ukazovať Pána Ježiša a aj pre mňa je to jedna z foriem evanjelizácie.“

Aj keď bez zlatej medaily, ale s nadšením si turnaj pochvaľovali chlapci z Komunitného centra v Sabinove. „Akcia bola výborná. Zúčastňujeme sa na nej každý rok, tento sme vzali mladších hráčov. Aj keď sme nepostúpili zo skupiny, zúčastnili sme sa a z chuti sme si zahrali.“ Už po dvanásty raz sa zapojilo aj mužstvo, ktoré tvoria príslušníci Policajného zboru – Obvodné oddelenie Sabinov.

Tento rok sa zapájali s cieľom obhájiť svoje vlaňajšie prvenstvo: „Do turnaja sa zapájame pravidelne. Páči sa nám myšlienka, že nerozhoduje farba pleti, ale šport. Rovnako sa lepšie spoznáme s miestnymi komunitami a následne je aj lepšia spolupráca,“ dodáva za policajný zbor Martin Štieber.

Futbalový turnaj je tradíciou Komunitného centra v Lipanoch, ktorej sa pravidelne zúčastňujú viaceré komunity z blízkeho i širšieho okolia. Myšlienka vznikla na základe spolupráce s Welthau Dieceze Graz, ktorý stál pri vzniku centra. Na turnaji sa pravidelne zúčastňuje 10 až 12 mužstiev, ktoré si merajú sily v 6-členných tímoch.

Cieľom je spájať rôzne komunity a búrať predsudky a stereotypy o sociálne vylúčených skupinách.

TK KBS informovala Silvia Hrabčáková( TK KBS, shr, ml; rp ) 20210628034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním