[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež píše patriarchom, ktorí v Nazarete zasvätili Blízky východ Svätej rodine
P:3, 27. 06. 2021 16:10, ZAH

Vatikán 27. júna (RV) V nedeľu 27. júna zasvätili Blízky východ tamojší katolícki patriarchovia Svätej rodine. Stalo sa tak v Nazarete, počas Eucharistie v Bazilike Zvestovania Panne Márii. Pri tejto príležitosti zaslal patriarchom svoj pozdrav i pápež František. Vyzýva ich znovuobjaviť povolanie strážcov a svedkov apoštolských počiatkov a dosvedčovať v spoločnosti ľudské bratstvo.

Dnešná nedeľa je zároveň prvým slávením „Dňa pokoja pre Blízky východ“, ktorý si bude Cirkev v tomto regióne pripomínať každoročne slávením svätej omše. Vyhlásenie tohto dňa súvisí so 130. výročím encykliky Leva XIII. Rerum novarum, ktorá bola vôbec prvou encyklikou, na ktorú sa vzťahuje názov „sociálna“. Ide o iniciatívu Komisie pre spravodlivosť a pokoj v rámci Rady katolíckych patriarchov a biskupov Blízkeho východu.

Pri dnešnej svätej omši patriarchovia Blízkeho východu požehnali putovnú Ikonu Svätej rodiny, vykladanú relikviami z Baziliky Zvestovania. Predstavuje Svätú rodinu podľa vzoru nad oltárom Kostola sv. Jozefa v Nazarete, kde bol podľa tradície Jozefov dom. Ikona bude putovať do Libanonu a ďalej cez krajiny Blízkeho východu, až na záver dorazí do Ríma na ukončenie Roka svätého Jozefa 8. decembra. Odtiaľ sa vráti do Svätej zeme, kde bude jej trvalé miesto.

List Svätého Otca Františka katolíckym patriarchom Blízkeho východu

„Už od počiatku svojho pontifikátu som sa snažil byť nablízku vašim utrpeniam, či už vydávajúc sa na púť do Svätej zeme, potom do Egypta, Spojených arabských emirátov a nakoniec pred pár mesiacmi do Iraku“píše pápež patriarchom Blízkeho východu..

V liste s dnešným dátumom 27. júna 2021 Svätý Otec pripomína svoje predchádzajúce výzvy na podporu Libanonu a Sýrie, ekumenické stretnutie v roku 2018 v Bari i nadchádzajúce stretnutie náboženských predstaviteľov Krajiny cédrov, ktoré bude už o štyri dni, vo štvrtok 1. júla vo Vatikáne.

Svätý Otec upozorňuje na osobitnú misiu kresťanov Blízkeho východu byť strážcami a svedkami apoštolských počiatkov:

„Zasvätenie Svätej rodine vyzýva aj každého z vás, aby ste ako jednotlivci i ako komunity znovuobjavili vaše povolanie byť kresťanmi Blízkeho východu, a to nielen dožadujúc sa náležitého uznania vašich práv ako pôvodných obyvateľov vašich milovaných zemí, ale žijúc vašu misiu strážcov a svedkov apoštolských počiatkov.“

V liste pápež František používa symbol orientálneho koberca, ktorý už niekoľkokrát spomenul pri návštevách východných kresťanov:

„Počas mojej cesty do Iraku som pri dvoch príležitostiach použil obraz koberca, ktorý šikovné ruky mužov a žien Blízkeho východu vedia utkať, vytvárajúc presné geometrické tvary a vzácne obrazy, ktoré sú však plodom prepletania početných vlákien, ktoré jedine ak sú bok po boku, vytvárajú majstrovské dielo. Ak násilie, závisť, rozdelenie dospejú k vytrhnutiu čo len jediného z týchto vlákien, celok je zranený a znetvorený. V tej chvíli ľudské plány a dohody zmôžu len málo, ak nedôverujeme v uzdravujúcu moc Boha.

Nesnažte sa uhasiť si smäd pri otrávených prameňoch nenávisti, ale dovoľte, aby brázdy na poli vašich sŕdc boli zavlažované rosou Ducha, ako to robili veľkí svätci vašich jednotlivých tradícií: koptskej, maronitskej, melchitskej, sýrskej, arménskej, chaldejskej, latinskej.“

List adresovaný patriarchom Blízkeho východu Svätý Otec uzatvára povzbudením k prorockému svedectvu o ľudskom bratstve:

„Svoj pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam, povedal zmŕtvychvstalý Pán ešte vystrašeným učeníkom vo Večeradle po Veľkej noci: aj ja, ďakujúc vám za vaše svedectvo a vašu vytrvalosť vo viere, vás pozývam žiť proroctvo ľudského bratstva, ktoré bolo v centre stretnutí v Abú Zabí a v Nadžáfe, ako aj v mojej encyklike Fratelli tutti.

Buďte skutočne soľou vašich zemí, dávajte chuť spoločenskému životu túžiac prispieť k budovaniu všeobecného dobra, podľa princípov sociálnej náuky Cirkvi...“( TK KBS, RV, zh; rp ) 20210627001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]