[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 19. 05. 2022   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V trnavskej katedrále sv. Jána Krstiteľa slávili omšu svätenia olejov
P:3, 26. 06. 2021 23:15, DOMFoto: Dusan Kolencik


Trnava 26. júna (TK KBS) V katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave vo štvrtok 24. júna slávili titul matky všetkých kostolov Trnavskej arcidiecézy, keďže na tento deň pripadla slávnosť Narodenia sv. Jána Krstiteľa. Pri tejto príležitosti sa konala i Missa chrismatis, omša svätenia olejov, ktorá sa z dôvodu zlej epidemiologickej situácie neslávila na Zelený štvrtok predpoludním. Hlavným celebrantom bol trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Na svätej omši svätenia olejov boli prítomní i emeritný trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol a vyše sto kňazov zo všetkých kútov Trnavskej arcidiecézy.

„Medzi najradostnejšie a najkrajšie chvíle ľudského života bezpochyby patrí narodenie dieťaťa. Je to radosť nielen pre rodinu, ktorá sa s veľkou vďakou, smerujúcou k Bohu, pripravuje na príchod nového človeka na tento svet... Náš chrám je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi, podobne ako celá naša arcidiecéza," povedal v homílii trnavský arcibiskup Ján Orosch, aby tak prítomným predostrel jeden z dôvodov, kvôli ktorému sa vo štvrtok 24. júna zišli na slávnosti v Trnavskej katedrále. Druhým dôvodom tohto spoločného slávenia Eucharistie bola Missa chrismatis, pri ktorej sa na Zelený štvrtok svätia oleje. Z dôvodu zlej epidemiologickej situácie sa jej slávenie presunulo práve na slávnosť Narodenia sv. Jána Krstiteľa, keď už podmienky dovoľovali, aby sa čo najviac kňazov mohlo stretnúť v katedrále.

Počas svätej omše, po homílii, si kňazi obnovili svoje kňazské sľuby. Pri svätej omši trnavský arcibiskup Ján Orosch posvätil tri druhy olejov. Krizmu na pomazanie pri vysluhovaní sviatosti krstu, sviatosti birmovania a pri kňazskej vysviacke, ďalej olej katechumenov na pomazanie pred krstom a nakoniec olej chorých pre sviatosť pomazania chorých.

Na záver svätej omše poďakoval hlavný celebrant kňazom za ich pastoračnú službu vo farnostiach a zablahoželal jubilujúcim kňazom.

 „Zvlášť by som spomenul emeritného otca arcibiskupa Jána Sokola, ktorý si včera pripomenul 64. výročie kňazstva. Je to pekné výročie. Ale dúfame, že spolu ešte oslávime 70-tku alebo aj 80-tku kňazstva. Veľmi pekne mu ďakujem za to, že v našom spoločenstve aulistov a celej arcidiecézy má svoje miesto a je naším patriarchom, otcom, ktorý nás povzbudzuje, napomína, ale aj potešuje v týchto časoch. Máme tu aj viacerých jubilantov, ktorí oslavujú výročie kňazstva alebo zasväteného života. Tiež tých, ktorí oslavujú v týchto dňoch svoje meniny. Dnes všetkých zahŕňam do tohto blahoželania. Nech vám Pán dá skutočne hojnosť darov Ducha Svätého a dobré zdravie, aby vás obchádzali rôzne choroby, zvlášť nový koronavírus,“ dodal trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Potom už arcibiskup Ján Orosch odovzdal slovo jednému zo svojich dvoch generálnych vikárov, vsdp. assessorovi Petrovi Šimkovi. On úplne na záver svätej omše za všetkých prítomných kňazov a veriacich zablahoželal trnavskému arcibiskupovi Jánovi Oroschovi k meninám. „Otec arcibiskup Ján, vy ste nám všetkým blahoželali. My tiež nechceme zabudnúť na vás v deň menín. Prajeme vám veľa zdravia, síl, Božieho požehnania, veľa múdrosti v riadení našej arcidiecézy. Keď vám Pán dal toto meno Jána Krstiteľa, určite predvídal i vaše poslanie hlásať pravdu vhod i nevhod, aj napriek bolesti a prekážkam. Prajeme vám veľa síl a odvahy, nech Pán je vašou odmenou a silou. Ďakujeme vám za pôsobenie, za to, že hlásate pravdu a nebojíte sa,“ dodal generálny vikár Peter Šimko.

Zvyk svätiť oleje siaha do kresťanského staroveku. Pre svoje blahodarné pôsobenie je olej vo Svätom písme obrazom zdravia, radosti, sily ducha, šťastia a pokoja.

TK KBS informoval Arcibiskupský úrad v Trnave( TK KBS, abu tt, dko; ml ) 20210626030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním