[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 20. 05. 2022   Meniny má Bernard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nadácia ACN pozýva k Dňu modlitieb za mier na Blízkom východe
P:3, 26. 06. 2021 16:45, ZAHFoto: ACN


Izrael 26. júna (TK KBS) Rada katolíckych patriarchov a biskupov na Blízkom východe vyhlásila 27. jún 2021 za Deň modlitieb za mier na Blízkom východe. V túto nedeľu budú všetci biskupi regiónu v rovnakom čase v svojich krajinách sláviť svätú omšu a zasvätia Blízky východ Svätej rodine.

Latinský patriarcha Jeruzalema arcibiskup Pierbattista Pizzaballa požehná ikonu Svätej rodiny v Bazilike Zvestovania v Nazarete – tá potom bude putovať po krajinách Blízkeho východu a 8. decembra 2021 dorazí do Ríma.

Iniciatíva Dňa modlitieb prichádza v správnom čase

„Krvavé konflikty v Svätej zemi pred niekoľkými týždňami ukázali, aký krehký je mier v krajine narodenia Ježiša Krista a kolíske našej viery,“ hovorí Miroslav Dzurech, riaditeľ slovenského úradu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

ACN sa preto s úprimným presvedčením pripája k Dňu modlitieb. Pozýva všetkých dobrodincov a priateľov i všetky farnosti, aby v tento deň osobitne mysleli na ľudí na Blízkom východe, modlili sa za nich a duchovne sa s nimi zjednotili pri slávení nedeľnej bohoslužby.

„Pre ACN predstavuje kresťanská menšina na Blízkom východe viac než záležitosť srdca,“ pripomína Miroslav Dzurech. „Naši bratia a sestry z tohto skúšaného regiónu sú pre nás partnermi a priateľmi.

Pomáhať im vnímame ako svoje poslanie – v posledných rokoch sme ho čoraz viac objavovali a prijímali. Ako kresťanom na Západe nám veľmi záleží na tom, aby kresťania na Blízkom východe žili aj o dvadsať, päťdesiat či sto rokov.“

Osud kresťanských rodín je teraz zvlášť dôležitý

„Mnohé veľké rodiny boli počas vojny a úteku rozdelené. Mladé rodiny sa skepticky pýtajú, či ešte majú v svojej vlasti perspektívu. Sedia na zbalených kufroch. Bude pre ne silným signálom, keď biskupi počas Dňa modlitieb zasvätia Blízky východ Svätej rodine, ktorá sama zažila útek, chudobu a prenasledovanie,“ zdôrazňuje Miroslav Dzurech.

Tento región krváca z mnohých rán. V Sýrii, Iraku, Libanone, Izraeli, na palestínskych územiach, ale i v ďalších krajinách mu zasadili údery fanatické islamistické skupiny, ktoré kresťanov považujú za občanov druhej kategórie, ba dokonca im chcú vypáliť biľag nepriateľov a zbaviť sa ich.

Iné rany mu aj pričinením Západu spôsobili vojny, ktoré po sebe zanechali viac porazených ako víťazov. Ranami sú tiež minuloročný augustový výbuch v Bejrúte, zlé hospodárenie krajín, korupcia, totalitné režimy či politická nestabilita. Ranou je rovnako ignorancia zo strany krajín na Západe, ktorých osud kresťanských komunít na Blízkom východe dlho zaujímal iba okrajovo.

Ľahostajnosť voči bratom vo viere sa môže javiť ako pohŕdanie

ACN spolu s viacerými charitatívnymi organizáciami v posledných rokoch upozorňovali západný svet na osud kresťanov na Blízkom východe. Po masovom exode z Ninivskej planiny a jej ničení sme im pomáhali, aby opäť našli budúcnosť v ich vlasti. V Sýrii sme sa podieľali na prehlbovaní vzájomnej spolupráce kresťanských denominácií počas bratovražednej vojny. Kresťania sa stali znamením nádeje.

Toto všetko a ešte oveľa viac umožnili dobrodinci ACN, mnohí miestni partneri aj veriaci, no predovšetkým úsilie biskupov, kňazov a rehoľníkov v zasiahnutých krajinách. Stáli pri ľude, ktorí im bol zverený, a neraz siahli na dno svojich síl. Boli sme svedkami toho, ako napĺňali politický program „boja proti príčinám emigrácie“.

Exodus kresťanov trvá. Politická, hospodárska a sociálna neistota sa zdá byť neprekonateľná. V Sýrii ľudia strádajú pre sankcie Západu, ktoré zasahujú tých najchudobnejších, nie tých, na ktorých boli uvalené. No badáme už aj signály nádeje.

Patria medzi ne návšteva pápeža Františka v Iraku na začiatku roka 2021 alebo jeho návšteva Arabského polostrova v roku 2019. Mier si vyžaduje čas a jeho predpokladom je dialóg, najmä dialóg medzi náboženstvami.

Bez náboženskej slobody nemôže byť ani mier

„Vyhlásenie Dňa modlitieb za mier na Blízkom východe ľuďom pomôže, aby si uvedomili potreby druhých, prejavili im svoju solidaritu a praktickú podporu,“ dodáva Ján Tkáč, vedúci komunikácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. „Ide však predovšetkým o pozvanie modliť sa. Nech Boh lieči rany Blízkeho východu.“

„Nech Svätá rodina chráni, opatruje a zachováva kresťanov na Blízkom východe. ACN bude naďalej stáť na ich strane,“ uzatvára Miroslav Dzurech.

-
Zdroj: ACN( TK KBS, acn, ml; pz ) 20210626011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním