[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 08. 2021   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyjadrenie Eparchiálneho úradu k zmenám vo vedení eparchie Košice
P:3, 24. 06. 2021 16:26, DOMVladyka Milan Chautur

Košice 24. jún (TK KBS) V súvislosti so zmenami vo vedení Košickej eparchie sa na Eparchiálny úrad obrátili médiá s viacerými otázkami. Košický eparchiálny úrad preto pokladá za užitočné poskytnúť nasledovné vyjadrenie.

Dňa 11. januára 2021 sa začal 30-ty rok biskupskej služby vladyku Milana Chautura CSsR. Za biskupa ho v roku 1992 – po desiatich rokoch kňazskej a rehoľnej služby – vymenoval pápež sv. Ján Pavol II. Biskupskú vysviacku prijal 29. februára 1992 v Prešove z rúk Mons. Jána Hirku, prešovského sídelného biskupa. V tom čase mal 34 rokov a bol najmladším biskupom Katolíckej Cirkvi. Prvých 5 rokov svojej biskupskej služby bol pomocným biskupom Prešovskej eparchie. V roku 1997 bol vymenovaný do čela novozriadeného cirkevného subjektu – Apoštolského exarchátu v Košiciach, a po jeho povýšení na eparchiu (diecézu) v roku 2008 v rámci celkovej reorganizácie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za prvého košického eparchiálneho (sídelného) biskupa.

Takmer 30 rokov aktívnej biskupskej služby, z toho viac ako 24 rokov v čele samostatného biskupstva spôsobilo, že sa stal najdlhšie slúžiacim sídelným biskupom zo všetkých súčasných slovenských katolíckych biskupov.

Kedy sa rozhodol podať žiadosť o uvoľnenie z úradu eparchiálneho biskupa?

O myšlienke zrieknuť sa úradu pri dosiahnutí 30-teho roku biskupského účinkovania neformálne informoval predstaviteľov Apoštolskej stolice už pri príležitosti 25. výročia svojej biskupskej vysviacky, na jar 2017. O tomto svojom úmysle sa viackrát zmienil aj najbližším spolupracovníkom. Vstúpiac do 30-teho roku biskupskej služby sa v tomto smere rozhodol urobiť aj konkrétne kroky.

Vnímajúc svoje zdravotné limity, ako aj váhu prežitých rokov naplnených neúnavnou pastoračnou aktivitou, požiadal Svätého Otca o možnosť odísť na odpočinok už pred dosiahnutím kánonického veku a venovať sa rehoľnému životu, ktorý pred viac ako 30. rokmi ako mladý viceprovinciál redemptoristov pomáhal obnovovať.

Dňa 21. januára tohto roka navštívil Svätého Otca Františka, a na osobnej audiencii mu predniesol svoju žiadosť o odchod do dôchodku.

Aké dôvody ho viedli k tomuto kroku?

Vladyka Milan predstavil Svätému Otcovi curriculum svojho dlhoročného biskupského pôsobenia. Súčasne úprimne vyjadril stav únavy, ktorú so sebou táto služba priniesla. Biskupské svätenie prijal v čase, keď bol mladým protoigumenom michalovskej viceprovincie Redemptoristov, pri obnove ktorej stál. Jeho biskupské pôsobenie ho prirodzene vyňalo z rehoľného života viceprovincie. Preto vyjadril pápežovi túžbu zdieľať zostávajúce sily a skúsenosti v kruhu svojich rehoľných spolubratov, misionárov.

Vladyka Milan je vďačný Svätému Otcovi, že ho osobne prijal a vypočul. Predovšetkým mu je vďačný za to, že v osobnom rozhovore prejavil pochopenie pre túto žiadosť a dnes sa ju rozhodol prijať a takto mu dať znova príležitosť vrátiť sa ku koreňom jeho povolania.

Je takýto postup v Cirkvi bežný?

Takýto postup nie je úplne bežný, ale ani celkom výnimočný. Aj v minulých rokoch sa niekoľko biskupov, zvlášť rehoľníkov, obrátilo na pápeža s podobnou prosbou (napr. bývalý rektor Pápežského ruského kolégia v Ríme, neskorší arcibiskup Kaunasu v Litve, Mons. Longinas Virbalas SJ alebo vladyka Marián Andrej Pacák, ktorý v súčasnosti pôsobí v kláštore v Starej Ľubovni).

Súvisí žiadosť o uvoľnenie z úradu s obvineniami pred časom vznesenými voči jeho osobe?

K mediálne známym obvineniam sa ani biskup Chautur ani biskupský úrad doteraz nevyjadroval a ani teraz nemá dôvod vyjadrovať sa, keďže ich preverenie a prípadné oznámenie výsledkov prislúcha kompetentným orgánom, s ktorými biskup Chautur vždy plne spolupracoval, zdôrazňujúc súčasne neopodstatnenosť týchto obvinení a svoju nevinu. Dôvody, pre ktoré žiadal o uvoľnenie z úradu, sú  uvedené vyššie. Z nich nevyplýva žiadna súvislosť s obvineniami, ktoré boli vznesené pred takmer 3 rokmi, a ktoré sú mediálne periodicky pripomínané bez toho, aby do celej veci vniesli nové skutočnosti.

Aká je budúcnosť biskupa Chautura?

Vladyka Milan sa 24. júna stáva emeritným biskupom, a jeho ďalšie pôsobenie bude plne v súlade s príslušnými predpismi cirkevného práva. Ako bolo uvedené, má v pláne vrátiť sa k svojmu pôvodnému pôsobeniu v rámci kongregácie Redemptoristov na Slovensku.

Vladyka Milan ďakuje všetkým za pomoc a sprevádzanie v dlhoročnej biskupskej službe. Želá si, aby jeho rozhodnutie bolo vnímané v pokoji a dôvere, ako gesto lásky ku Kristovej cirkvi a Svätému Otcovi a ako postoj biskupa, ktorý ostáva v službe Cirkvi skrze modlitbu, obetu a vysluhovanie sviatostí v rehoľnom spoločenstve Gréckokatolíckej cirkvi. Okrem toho, začínajúc novú etapu svojho života, prosí svojich priateľov o modlitby, keďže v tomto čase začína intenzívnu fázu liečby leukémie.( TK KBS, TS KE, pz; pz ) 20210624037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]