[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 08. 2021   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sestra Bohumila Hajtolová CJ bude zastupovať slovenských rehoľníkov v RENATE
P:3, 23. 06. 2021 09:28, DOMFoto: Pixabay


Bratislava 23. júna (TK KBS) Problematika obchodovania s ľuďmi nie je na Slovensku príliš rozšírená, ale predsa je aktuálna. Aj preto Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS) menovala sr. Bohumilu Hajtolovú, CJ, ako svoju zástupkyňu v organizácii RENATE (Religion in Europe Networking Against Trafficking and Exploitation), v ktorej sú zastúpené rehoľné spoločenstvá z 31 európskych krajín zaoberajúce sa činnosťou v oblasti obchodovania s ľuďmi.

Na Slovensku sa realizuje pomoc obetiam cez projekt Stop obchodovaniu s ľuďmi, ktorý od roku 2008 zastrešuje Slovenská katolícka charita v spolupráci s Gréckokatolíckou charitou Prešov. Táto pomoc sa uskutočňuje v rámci Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. Gestorom tohto programu je Ministerstvo vnútra SR.

Hlavnou náplňou  projektu sú štyri oblasti:
Reintegrácia – pomoc obetiam začleniť sa späť do života a spoločnosti, v rámci ktorej sa im poskytuje komplexná sociálna, zdravotná, psychologická a právna pomoc a samozrejme bezpečné ubytovanie a materiálna pomoc. Od januára 2019 do apríla 2021 bolo do tohto programu prijatých 31 obetí.

Návraty – ide o pomoc vyslobodeným obetiam s návratom na Slovensko, resp. do krajiny pôvodu (niekedy môže ísť o cudzinca – obeť na Slovensku a vraciame ho do jeho rodnej krajiny). V rámci Návratov sa realizuje spolupráca s ambasádami, políciou i pomáhajúcimi organizáciami v zahraničí. Do spolupráce pozýva aj Ministerstvo zahraničných vecí SR a to pri príprave pracovníkov ambasád pred ich novými misiami. Od januára 2019 do apríla 2021 bolo uskutočnených 13 návratov obetí a poskytnutých bolo 30 prednávratových asistencií.

Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi – jej hlavnou úlohou je pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácií súvisiacej s obchodovaním. Poskytuje taktiež poradenstvo pred odchodom za prácou do zahraničia, poradenstvo rodinným príslušníkom potenciálnych obetí, či pomáhajúcim organizáciám. Od januára 2019 do apríla 2021 bolo na linku prijatých 456 hovorov.

Prevencia a osveta – ich súčasťou sú preventívne aktivity na školách, centrách pre rodiny a deti, azylových a komunitných centrách, či v rôznych pomáhajúcich organizáciách. Každoročne 8. februára na sviatok sv. Bakhity, ktorý Svätý Otec vyhlásil za Svetový deň povedomia a modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi, sú organizované modlitby vo farnostiach, spoločenstvách a taktiež cez kresťanské médiá. Je snahou šíriť osvetu aj cez sociálne siete a výstupy v médiách, ktoré o tému prejavia záujem.

Projekty na posilnenie prevencie sú aktuálne stále. Veľkou pomocou v tejto oblasti bola kampaň realizovaná už v roku 2019 pod názvom „Nenechaj sa zotročiť“. Realizovala sa vďaka finančnej podpore Veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Kampaň bola zameraná na pracovné vykorisťovanie v zahraničí. Jej cieľom bolo vzdelávanie sociálnych pracovníkov pracujúcich s marginalizovanými skupinami v komunitných centrách v najviac ohrozených regiónoch Slovenka (východ, juh).  V 15 mestách a obciach na Slovensku bolo vyškolených vyše 300 pracovníkov a dobrovoľníkov.  Bola realizovaná aj v online priestore. Je možné si pozrieť klip a pieseň rómskej skupiny Gipsy Čáve „Dávaj si pozor, bráško“ a krátke spoty s Egom (JUDr. Michal Straka, slovenský raper, známy pod umeleckým menom Ego) a Riccom Šarközim, ktorí sa prihovárajú mladým ľuďom túžiacim po práci v zahraničí. Pri realizovaní kampane boli nápomocné aj sestry saleziánky, ktoré pracujú s rómskou komunitou v Nitre-Orechovom Dvore a tiež sestry z Congregatio Jesu z Jarovníc.

V období pandémie súvisiacej so šírením COVID-19 (v roku 2020) boli preventívne programy pozastavené. Zorganizovaných bolo iba niekoľko stretnutí s ľuďmi bez domova v organizácii DePaul v Bratislave a s utečencami v Slovenskej humanitnej rade v Košiciach.

V roku 2021 sa opäť rozbehli preventívne aktivity. V spolupráci s už spomínaným Veľvyslanectvom Spojeného kráľovstva sa realizuje online kampaň pod názvom „Ty nie si na predaj!“. Mnoho dievčat a žien je aj dnes sexuálne zneužívaných a predávaných na sexuálne otroctvo do zahraničia. Cieľom kampane je edukácia a prevencia pred sexuálnym vykorisťovaním. Jej súčasťou je video svedectvo bývalej klientky Charity Simony, ktorá si ako mladé 19-ročné dievča prešla týmto peklom nútenej prostitúcie v zahraničí. Aj táto kampaň sa uskutočňuje vďaka cennej skúsenosti a pomoci rehoľných sestier z Congregatio Jesu Silvii Zábavovej a Ráchel Chovancovej. Bližšie o kampani je možné sa dozvedieť TU.

Na webovej stránke https://www.renate-europe.net/ sú priebežne uvedené workshopy spojené so vzdelávaním v tejto oblasti, ako aj ponuka členstva v RENATE (aj pre konkrétne rehoľné spoločenstvo), benefity pre členov RENATE a ďalšie informácie.

Autor: Bohumila Hajtolová, CJ( TK KBS, KVRPS, bh, pz; rp ) 20210623028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]