[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 20. 05. 2022   Meniny má Bernard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rádio LUMEN získa relikviu bl. Metoda Dominika Trčku
P:3, 23. 06. 2021 07:47, DOMRelikvie svätých a blahoslavených v rozhlasovej kaplnke Rádia LUMEN

Foto: Martin sajgalik


Banská Bystrica 23. júna (TK KBS) Osem relikvií svätcov a blahoslavených sa už teraz nachádza v rozhlasovej Kaplnke svätého Michala archanjela Rádia LUMEN v Banskej Bystrici. Najnovšia relikvia pribudne už v piatok 25. júna.

V rozhlasovej kaplnke je už osem svätcov a blahoslavených, ktorých životné príbehy sa odohrávali nie tak dávno. Na život niektorých z nich si mnohí ešte spomínajú. Sv. Ján Pavol II., sv. sestra Faustína, bl. Pavol Peter Gojdič, bl. Vasiľ Hopko, bl. Titus Zeman, bl. sestra Zdenka Schelingová, bl. Alfonza Mária Eppingerová, bl. Anna Kolesárová.

Relikvií v rozhlasovej kaplnke bude už čoskoro deväť. V piatok 25. júna vycestuje vedenie Rádia LUMEN do Baziliky Zostúpenia Svätého Ducha v Michalovciach. Od predstaviteľov kláštora Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa prijme relikviu bl. Metoda Dominika Trčku. Nová relikvia pribudne k relikviám slovenských hieromučeníkov bl. Pavlovi Petrovi Gojdičovi a bl. Vasiľovi Hopkovi, ktoré sa už v kaplnke nachádzajú.

Získať relikvie slovenských hieromučeníkov je dlhodobým zámerom katolíckeho rádia. Návštevníci priestorov Rádia LUMEN a pracovníci katolíckeho rádia sa k nim môžu utiekať vo svojich modlitbách. "Verím, že tento dar, relikvia bl. Metoda Dominika Trčku, v našej kaplnke, povedie mňa osobne k väčšej úcte a inšpirácii osobou tohto svätca pre môj život. Zároveň verím, že rádio LUMEN pomôže rozšíriť úctu k nášmu blahoslavenému medzi poslucháčmi," povedal riaditeľ PRE LUMEN, n.o. Radovan Pavlík

Muž, ktorý spieval koledu

Dominik Trčka sa narodil 6. júla 1886 v českom Frýdlante nad Ostrovicí pri Frýdku-Místku. Rozhodol sa pre zasvätený život a v roku 1902 vstúpil do rehole redemptoristov (Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa), kde po noviciáte 25. augusta 1904 zložil sľuby. Po štúdiách teológie bol v Prahe 17. júla 1910 arcibiskupom Levom Skrbenským vysvätený za kňaza. Jeho miesta pôsobenia boli Praha, svätyňa Panny Márie na Svätej Hore a Plzeň.

Už počas svojich rokov štúdií sa zmienil o svojej túžbe pracovať medzi kresťanmi východného rítu. To sa stalo skutočnosťou v roku 1919, keď ho superior Pražskej provincie redemptoristov poveril pastoračnou prácou medzi veriacimi gréckokatolíkmi v Ukrajinskom Ľvove. V tamojšej komunite, zvlášť za pomoci blahoslaveného P. Nikolaja Černeckého, sa naučil jazyk, zvyky a miestne obyčaje. Od tohto času sa datuje aj jeho druhé meno Metod.

V decembri 1921 je poslaný do Stropkova na východe Slovenska, kde zakladá so spolubratmi prvú komunitu redemptoristov byzantského rítu. V roku 1924 sa stáva predstaveným komunity a začína rozvíjať misionársku činnosť v eparchiách v Prešove, Užhorode a Križevci. Ohlasuje Božie slovo a zakladá spoločenstvá Matky ustavičnej pomoci. V roku 1931 sa spoločenstvo presťahovalo do nového domu v Michalovciach, kde bol P. Metod predstaveným až do júla 1932.

V roku 1936 je znovuzvolený za predstaveného domu a v tomto postavení zotrváva až do r. 1942. Pod jeho vedením sa duchovná činnosť komunity redemptoristov rozširuje na celý Zemplín.

Počas druhej svetovej vojny podstupujú redemptoristi mnohé utrpenia, pretože Slovenský štát ich obviňuje z fanatizmu a upodozrieva z propagandy. P. Metod, predstavený, sa stal cieľom útokov. Pre dobro komunity sa snaží vycestovať s tromi spolubratmi na Ukrajinu, ale od štátu nedostane povolenie.

Koncom druhej svetovej vojny sa vylepšujú aj vzťahy so štátom. 21. decembra 1945 je komunita redemptoristov východného obradu kánonicky ustanovená za viceprovinciu. V marci 1946 vymenovali P. Metoda za prvého predstaveného viceprovincie.

S príchodom komunistického režimu v krátkom čase všetko padlo. V roku 1949 bola michalovská viceprovincia zrušená a počas noci z 13. na 14. apríla 1950 boli všetci rehoľníci prevezení do zhromažďovacích táborov. P. Metod, ktorý sa v tom čase nachádzal v Sabinove, bol prevezený najprv do Podolínca a odtiaľ viackrát do neslávne známeho „leopoldovského mlyna“. Výpovede spoluväzňov svedčia, že pre ochranu svojich spolubratov bol ochotný si pripísať každú vinu a zodpovednosť, plniac si verne svoju službu.

Počas procesu, 12. apríla 1952, bol obvinený zo spolupráce s biskupom Pavlom Gojdičom, z rozširovania pastoračných listov a zo zasielania informácií cez pražskú provinciu do Ríma. Toto bolo posúdené ako špionáž a ako hrubý priestupok proti štátu. Pod tlakom týchto argumentov, na dôvažok ešte za pokus o útek za hranice, bol P. Metod odsúdený na 12 rokov väzenia. Svoje posledné roky života prežil vo väzniciach v Ilave, Mírove a Leopoldove. Napriek chorobe, svojmu veku a tvrdým podmienkam vo väzbe, jeho duch ostal mocný. Nezlomne dôveroval Bohu a veril, že naplní jeho vôľu. Neprestajne sa modlil, a keď mal čo i len najmenšiu možnosť, slúžil liturgiu.

V roku 1958 bol preložený do väznice Leopoldov, ktorá sa považovala za najhoršie väzenie. Počas Vianoc dozorca začul, ako si spieva jednu z vianočných piesní. V momente bol preložený do „korekcie“, kde následkom drsného a nezdravého prostredia dostáva tuberkulózu. Spoluväzeň v cele, ktorý sám bol lekárom, síce prosil a urgoval správu, aby P. Metod bol prevezený do nemocnice, ale nestalo sa tak. Bol preložený iba na samotku. Ako neskôr bolo potvrdené: po krátkom čase v tamojšej cele 23. marca o deviatej hodine ráno roku 1959 posledný krát vydýchol. Vtedy sa navždy stratil svojim mučiteľom.

Pochovaný bol na cintoríne väznice. Po obnovení činnosti gréckokatolíckej cirkvi spolubratia v roku 1969 pozostatky preniesli do Michaloviec do chrámu Ducha Svätého.( TK KBS, in, rp; pz ) 20210623023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním