[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 18. 05. 2022   Meniny má Viola      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maronitská cirkev ďakuje pápežovi za záujem o Libanon
P:3, 21. 06. 2021 12:53, ZAHSynoda maronitov

Foto: SpC-Vatican


Libanon 21. júna (TK KBS) Na synode zástupcovia maronitov z Libanonu a diaspory diskutovali o aktuálnych otázkach, ktorým čelí maronitská cirkev v krajinách svojej prítomnosti.

Libanonská maronitská cirkev na záver svojej výročnej synody poďakovala pápežovi Františkovi za jeho záujem o krajinu a o zachovanie jej jednoty. Účastníci konferencie ďalej zdôraznili pápežovo prianie, aby Libanon zostal misijnou krajinou a vzorom mierového spolužitia a znovu získal svoj význam. Členovia synody tiež vyjadrili podporu zámeru patriarchu Bechara Raia zachrániť Libanon po neúspechu pri zostavovaní vlády a zachovať jeho neutralitu.

Štát sklamal Libanončanov, cirkev to vníma ako výzvu

Pri začatí konferencie najväčšej libanonskej kresťanskej komunity 9. júna kardinál Rai povedal, že nádej libanonského ľudu spočíva v cirkvi po tom, čo kvôli neúspechom a sklamaniam stratil dôveru v politiku a úrady. Pre cirkev je podľa neho "táto žeravá morálna realita" výzvou, aby prostredníctvom svojich inštitúcií kompenzovala "zlyhanie štátu a tých, ktorí majú moc, voči všetkým občanom".

Rai vytkol politickému vedeniu krajiny, že z Libanončanov urobilo žobrajúci a strádajúci ľud. Cirkev by podľa neho nemala mlčať alebo sa nečinne prizerať, ako sú ľudia "vystavení politickej, sociálnej a existenčnej nespravodlivosti, ktorá ich pripravuje o jedlo a lieky, o najzákladnejšie práva, najmä o možnosť pracovať a dôstojne žiť vo vlasti.

Podľa patriarchátu na synode zástupcovia maronitov z Libanonu a diaspory diskutovali o aktuálnych otázkach, ktorým Maronitská cirkev čelí v krajinách, kde pôsobí.

Maroniti

Maroniti sú najväčšia kresťanská komunita v Libanone. Svoje meno odvodzujú od pustovníka Marona, ktorý žil v blízkosti Apameie v severnej Sýrii a podľa tradície zomrel v roku 410. Medzi maronským kláštorom a byzantskou cisársku cirkvou panovalo v 7. storočí dogmatické napätie. Rozchod s Carihradom nastal v roku 745 v spore o vymenovanie antiochijského patriarchu. V tej dobe si už Maroniti zvolili vlastného patriarchu. Tradícia ho nazýva Ján Maron. U maronitov nikdy nedošlo k odluke od Ríma.

Maroniti majú vlastné liturgiu v starosýrštine. Ich patriarcha je volený biskupmi najmenej dvojtretinovou väčšinou a potvrdený pápežom. Podľa Vatikánu žijú na celom svete asi tri milióny maronitov.

Po dohode pri získaní libanonskej nezávislosti v roku 1943 maroniti vždy majú funkciu prezidenta štátu. Vzhľadom k úzkemu prepojeniu náboženstva a politiky má úrad maronitského patriarchu tiež veľký politický význam.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210621030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním