[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 08. 2021   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maronitská cirkev ďakuje pápežovi za záujem o Libanon
P:3, 21. 06. 2021 12:53, ZAHSynoda maronitov

Foto: SpC-Vatican


Libanon 21. júna (TK KBS) Na synode zástupcovia maronitov z Libanonu a diaspory diskutovali o aktuálnych otázkach, ktorým čelí maronitská cirkev v krajinách svojej prítomnosti.

Libanonská maronitská cirkev na záver svojej výročnej synody poďakovala pápežovi Františkovi za jeho záujem o krajinu a o zachovanie jej jednoty. Účastníci konferencie ďalej zdôraznili pápežovo prianie, aby Libanon zostal misijnou krajinou a vzorom mierového spolužitia a znovu získal svoj význam. Členovia synody tiež vyjadrili podporu zámeru patriarchu Bechara Raia zachrániť Libanon po neúspechu pri zostavovaní vlády a zachovať jeho neutralitu.

Štát sklamal Libanončanov, cirkev to vníma ako výzvu

Pri začatí konferencie najväčšej libanonskej kresťanskej komunity 9. júna kardinál Rai povedal, že nádej libanonského ľudu spočíva v cirkvi po tom, čo kvôli neúspechom a sklamaniam stratil dôveru v politiku a úrady. Pre cirkev je podľa neho "táto žeravá morálna realita" výzvou, aby prostredníctvom svojich inštitúcií kompenzovala "zlyhanie štátu a tých, ktorí majú moc, voči všetkým občanom".

Rai vytkol politickému vedeniu krajiny, že z Libanončanov urobilo žobrajúci a strádajúci ľud. Cirkev by podľa neho nemala mlčať alebo sa nečinne prizerať, ako sú ľudia "vystavení politickej, sociálnej a existenčnej nespravodlivosti, ktorá ich pripravuje o jedlo a lieky, o najzákladnejšie práva, najmä o možnosť pracovať a dôstojne žiť vo vlasti.

Podľa patriarchátu na synode zástupcovia maronitov z Libanonu a diaspory diskutovali o aktuálnych otázkach, ktorým Maronitská cirkev čelí v krajinách, kde pôsobí.

Maroniti

Maroniti sú najväčšia kresťanská komunita v Libanone. Svoje meno odvodzujú od pustovníka Marona, ktorý žil v blízkosti Apameie v severnej Sýrii a podľa tradície zomrel v roku 410. Medzi maronským kláštorom a byzantskou cisársku cirkvou panovalo v 7. storočí dogmatické napätie. Rozchod s Carihradom nastal v roku 745 v spore o vymenovanie antiochijského patriarchu. V tej dobe si už Maroniti zvolili vlastného patriarchu. Tradícia ho nazýva Ján Maron. U maronitov nikdy nedošlo k odluke od Ríma.

Maroniti majú vlastné liturgiu v starosýrštine. Ich patriarcha je volený biskupmi najmenej dvojtretinovou väčšinou a potvrdený pápežom. Podľa Vatikánu žijú na celom svete asi tri milióny maronitov.

Po dohode pri získaní libanonskej nezávislosti v roku 1943 maroniti vždy majú funkciu prezidenta štátu. Vzhľadom k úzkemu prepojeniu náboženstva a politiky má úrad maronitského patriarchu tiež veľký politický význam.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210621030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]