[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 08. 2021   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Medzináboženské stretnutie na základni talianskych modrých prilieb v Libanone
P:3, 21. 06. 2021 11:31, ZAHPrvé stretnutie zástupcov hlavných náboženstiev na juhu Libanonu po pandémii Covid-19 sa uskutočnilo v sobotu 19. júna na základni "Millevoi" v Šáme.

Foto: SpC-Vatican


Libanon 21. júna (TK KBS) Prvé stretnutie zástupcov hlavných náboženstiev na juhu Libanonu po pandémii Covid-19 sa uskutočnilo v sobotu 19. júna na základni "Millevoi" v Šáme.

Na základni Mierových síl OSN v Libanone, konkrétne talianskych modrých prilieb sa uskutočnilo cez víkend medzináboženské stretnutie. Spoločne zasadený olivovník na znamenie bratstva, dialógu medzi rôznymi náboženstvami a lásky k Libanonu, krajine zasiahnutej pandémiou a vážnou hospodárskou krízou po výbuchu v bejrútskom prístave 4. augusta 2020. Také je záverečné gesto stretnutia, ktoré sa včera uskutočnilo na základni "Millevoi" v Šáme , veliteľstvo modrých prilieb talianskeho kontingentu v Libanone, a ktoré zorganizoval veliteľ západného sektora UNIFIL brigádny generál Davide Scalabrini. Táto iniciatíva s dôverou a nádejou pozerá na ďalší deň modlitieb a rozjímania za Libanon, zvolaný pápežom do Vatikánu na 1. júla.

Spoločná solidarita

Apoštolský nuncius v Libanone mons. Joseph Spiteri pripomenul Františkov príklad, pretože pomáha "žiť ako bratia a sestry", najmä "pri stretnutiach s islamskými predstaviteľmi". Bratstvo, ktoré sa však práve v tomto krízovom momente pre krajinu konkretizovalo v mnohých spoločných dielach. "Solidarita," vysvetľuje Spiteri, "bola trvale prítomná v malých dedinách i vo veľkých mestách. Susedia si navzájom pomáhali. Kňazi, mufti a imámovia koordinovali charitu a humanitárnu pomoc, rozdávali chudobným potraviny, lieky a dokonca aj peniaze."

Práca pre mier

"Viera ako útecha a nádej pre ľudstvo" bola témou, ktorá inšpirovala dialóg medzi účastníkmi stretnutia, ktorí diskutovali o odpovediach, ktoré môže viera ponúknuť. Znovu bol zdôraznený význam harmónie medzi rôznymi komunitami, mierového spolužitia a dialógu a bolo vyjadrené uznanie a vďačnosť za prítomnosť talianskych modrých prilieb a za ich príspevok k udržaniu stability a bezpečnosti v oblasti južného Libanonu. "Talianski vojaci", zdôraznil nuncius, "vykonávajú svoju prácu mierových síl nielen s vojenskou profesionalitou, ale prejavujú aj veľký rešpekt k náboženským hodnotám a tradíciám miestneho obyvateľstva. Sú to skutoční tvorcovia mieru."

Okrem mons. Josepha Spiteriho sa na medzináboženskom stretnutí zúčastnil aj grécky melchitskej arcibiskup Sidonu a Tyru Elie, Mons. Bechara Haddad, grécky pravoslávny metropolitný arcibiskup Týru, Sidonu a Marjiyounu, mons. Elias Kfouri, šítsky mufti šejk Hassan Abdullah, sunnitský mufti šejk Issam Kassab a kňaz Tony Elias, ktorý zastupuje maronitského arcibiskupa z Týru Charbella Abdallaha.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210621029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]