[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 11. 2021   Meniny má Henrieta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Medzináboženské stretnutie na základni talianskych modrých prilieb v Libanone
P:3, 21. 06. 2021 11:31, ZAHPrvé stretnutie zástupcov hlavných náboženstiev na juhu Libanonu po pandémii Covid-19 sa uskutočnilo v sobotu 19. júna na základni "Millevoi" v Šáme.

Foto: SpC-Vatican


Libanon 21. júna (TK KBS) Prvé stretnutie zástupcov hlavných náboženstiev na juhu Libanonu po pandémii Covid-19 sa uskutočnilo v sobotu 19. júna na základni "Millevoi" v Šáme.

Na základni Mierových síl OSN v Libanone, konkrétne talianskych modrých prilieb sa uskutočnilo cez víkend medzináboženské stretnutie. Spoločne zasadený olivovník na znamenie bratstva, dialógu medzi rôznymi náboženstvami a lásky k Libanonu, krajine zasiahnutej pandémiou a vážnou hospodárskou krízou po výbuchu v bejrútskom prístave 4. augusta 2020. Také je záverečné gesto stretnutia, ktoré sa včera uskutočnilo na základni "Millevoi" v Šáme , veliteľstvo modrých prilieb talianskeho kontingentu v Libanone, a ktoré zorganizoval veliteľ západného sektora UNIFIL brigádny generál Davide Scalabrini. Táto iniciatíva s dôverou a nádejou pozerá na ďalší deň modlitieb a rozjímania za Libanon, zvolaný pápežom do Vatikánu na 1. júla.

Spoločná solidarita

Apoštolský nuncius v Libanone mons. Joseph Spiteri pripomenul Františkov príklad, pretože pomáha "žiť ako bratia a sestry", najmä "pri stretnutiach s islamskými predstaviteľmi". Bratstvo, ktoré sa však práve v tomto krízovom momente pre krajinu konkretizovalo v mnohých spoločných dielach. "Solidarita," vysvetľuje Spiteri, "bola trvale prítomná v malých dedinách i vo veľkých mestách. Susedia si navzájom pomáhali. Kňazi, mufti a imámovia koordinovali charitu a humanitárnu pomoc, rozdávali chudobným potraviny, lieky a dokonca aj peniaze."

Práca pre mier

"Viera ako útecha a nádej pre ľudstvo" bola témou, ktorá inšpirovala dialóg medzi účastníkmi stretnutia, ktorí diskutovali o odpovediach, ktoré môže viera ponúknuť. Znovu bol zdôraznený význam harmónie medzi rôznymi komunitami, mierového spolužitia a dialógu a bolo vyjadrené uznanie a vďačnosť za prítomnosť talianskych modrých prilieb a za ich príspevok k udržaniu stability a bezpečnosti v oblasti južného Libanonu. "Talianski vojaci", zdôraznil nuncius, "vykonávajú svoju prácu mierových síl nielen s vojenskou profesionalitou, ale prejavujú aj veľký rešpekt k náboženským hodnotám a tradíciám miestneho obyvateľstva. Sú to skutoční tvorcovia mieru."

Okrem mons. Josepha Spiteriho sa na medzináboženskom stretnutí zúčastnil aj grécky melchitskej arcibiskup Sidonu a Tyru Elie, Mons. Bechara Haddad, grécky pravoslávny metropolitný arcibiskup Týru, Sidonu a Marjiyounu, mons. Elias Kfouri, šítsky mufti šejk Hassan Abdullah, sunnitský mufti šejk Issam Kassab a kňaz Tony Elias, ktorý zastupuje maronitského arcibiskupa z Týru Charbella Abdallaha.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210621029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]