[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 05. 2024   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Libuše Šafránková sa vracia domov
P:3, 17. 06. 2021 10:55, ZAH

Praha 17. júna (TK KBS) Ako na pôvabnú Popolušku, láskavú filmovú mamičku, šarmantnú dámu a hlboko veriacu ženu budeme spomínať na herečku Libušu Šafránkovú. Zomrela 9. júna vo veku 68 rokov.

„Neverím na nikoho neveriaceho. Človek je Božie dielo, na Boží obraz sme stvorení a každý k tomu časom dôjde,“ povedala Libuše Šafránková vo vianočnom rozhovore pre magazín Piatok Lidových novín v roku 2009. „Nedá sa to naučiť ani sa k tomu dopátrať filozofiou, ale cez vnútornú skúsenosť k tomu každý dôjde,“ dodala.

Sama v katolíckej viere vyrástla, jej otec Miroslav bol dokonca v Šlapaniciach u Brna, kde prežila detstvo, organistom. „Dostala som túto možnosť od rodičov, nenásilne, ako samozrejmosť,“ obzrela sa herečka kedysi v médiách, keď sa jej na jej vieru pýtali. V kostole v Šlapaniciach bola vtedy na chóre po oteckovom boku takmer denne.

V Prahe sa zoznámila so svojím manželom Jozefom Abrhámom. Brali sa v roku 1976 na Karlštejne pri dvojitom cirkevnom obrade - katolíckom podľa nevesty aj evanjelickom podľa ženícha, ktorý je vnukom slovenského evanjelického farára a spisovateľa Jozefa Hollého.

Okrem niekoľkých rokov v mladosti sa Libuše Šafránková od viery neodklonila. Ako v relácii Radia Proglas "13+" zaspomínal františkán Jakub Sadílek, až doteraz s manželom patrili k jadru pražskej Spořilovskej farnosti a Libuše tu nechýbala za lektorským pultom pri svätej omši, ale ani pri najrôznejších farských kultúrnych akciách. „Budem si ju pamätať ako šarmantnú pani s hlbokou dušou, ktorá milovala svoju rodinu. Zároveň jej v posledných rokoch života veľmi záležalo na približovaní sa k Ježišovi, snažila sa - aj vzhľadom na svoju chorobu - odvážne si klásť aj náročné otázky viery a otvárať ťažká témy,“ podotkol P. Sadílek, ktorý bol v posledných rokoch herečkinym spovedníkom.

Svoje vôbec posledné interview poskytla Šafránková pre knižný rozhovor Milana Ohniska so známou novinárkou a moderátorkou Danielou Drtinova Akoby som žila dva životy (Druhé město 2020). Spomína v ňom, ako sa obe stretli a ako sa prepojili ich duchovnej cesty. Sama Drtinová tu potom píše: „Bolo to absolútne zlomové a absolútne fatálne stretnutie môjho života. Venovala mi toľko času ... Viedla ma. Veľa mi toho odovzdala v desiatkach hodín rozhovorov, knižky mi dala, opísala a pomenovala, čo sa vo mne deje, a mne sa zrazu zložil celý obrázok. Dostala som kľúč! A v septembri 2004 som bola pokrstená.“ Libuše Šafránková s manželom sa stali jej krstnými rodičmi.

„Hovorí sa, že bez Božej vôle ani vrabec zo strechy nespadne,“ zhodnotila herečka pre Piatok Lidových novín a pokračovala: „Vypustil nás na zem s prianím, aby sme sa vrátili dobrovoľne a s láskou.“ Na jej cestu "domov" ju vyprevádza aj úprimná láska niekoľkých diváckych generácií.

 

Preložené z katyd.cz( TK KBS, katyd, rp; pz ) 20210617034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]