[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 02. 2024   Meniny má Zlatica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán potrebuje usmievavých ľudí, povedal pápež novému prefektovi
P:3, 17. 06. 2021 09:09, ZAH

Vatikán 17. júna (TK KBS) „Ako dedič svedectva kórejských mučeníkov budem horlivo slúžiť všeobecnej Cirkvi po boku Petrovho nástupcu". Týmito slovami komentuje Mons. Lazar Jou (You) Heung-sik vymenovanie za prefekta Kongregácie pre klerikov v liste, ktorým sa obrátil na veriacich svojej diecézy. Pápežovo povolanie tedžonského biskupa je historickou udalosťou pre kórejskú cirkev, ktorá si práve tento rok pripomína dvojsté výročie od narodenia svätého Ondreja Kima, svojho prvého mučeníka. Zároveň táto menšinová cirkev, ktorú na konci minulého roka tvorilo necelých šesť miliónov veriacich, vysiela vôbec prvého biskupa do čela jedného z vatikánskych úradov.

Pápež František udelil Mons. Jou arcibiskupskú hodnosť a zveril mu, ako nástupcovi kardinála Beniamina Stellu, ktorý v auguste oslávi osemdesiatku, zodpovednosť za 400 tisíc kňazov a diakonov aj za semináre po celom svete. Šesťdesiatdeväťročný kórejský biskup pochádza z Nonsanu v tedžonskej diecéze, ktorú vedie od roku 2005 a kde v roku 2014 privítal pápeža počas jeho apoštolskej cesty do Kórei pri príležitosti šiesteho Dňa ázijskej mládeže.

Biskupská služba zaviedla Mons. Jou viackrát do Severnej Kórey v rámci solidárnych a mierových iniciatív. Tento rok v apríli - po stretnutí s pápežom Františkom v Ríme - vyhlásil, že si pápež želá navštíviť Pchjongjang. Minulú sobotu, po vymenovaní, pre agentúru Asia News uviedol: "Ak mi Vatikán zadá úlohu, aby som zorganizoval pápežovu návštevu v Severnej Kórei, vynasnažím sa, aby som toto poslanie splnil".

V liste tedžonským veriacim ich biskup rozpráva, ako ho - práve pri spomínanom aprílovom stretnutí - Svätý Otec zoznámil so svojím úmyslom povolať ho do vatikánskeho úradu. Na zdráhanie kandidáta, ktorý namietal, že sa necíti hoden takejto úlohy, pretože pochádza z malej ázijskej diecézy a nehovorí mnohými jazykmi, pápež reagoval slovami: "Vo Vatikáne potrebujeme usmievavých ľudí, schopných vytvárať spoločenstvo s druhými". Okrem toho, ako pápež dodal, považuje nomináciu ďalšieho ázijského biskupa za veľmi dôležitú pre všeobecnú Cirkev, pretože v rímskej kúrii zatiaľ tento svetadiel zastupuje iba kardinál Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Tedžonský biskup sa svojej diecéze zveril, že ho pápežova žiadosť šokovala, ale dal sa viesť poslušnosťou: "Vziať na seba takú dôležitú a zložitú úlohu, akou je formácia a život kňazov v Katolíckej cirkvi, je pre mňa novou Božou vôľou. Spolu s kňazmi z celého sveta budeme pokračovať v reforme kňazstve s vedomím, že bez obnovy kléru neexistuje ani obroda Cirkvi ,” píše Mons. Jou a prosí o modlitbu, aby sa po vykonaní tejto úlohy mohol vrátiť do rodnej diecézy ako obyčajný kresťan, a to so slovami z listu sv. Pavla Timotejovi na perách: "Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval" (2 Tim 4,7).( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210617030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]