[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský: Ekumenické hnutie pokladáme za Božiu milosť
P:3, 15. 06. 2021 15:30, DOMBratislava 15. júna (TK KBS) Ekumenické hnutie pokladáme za Božiu milosť, uviedol na dnešnej online teologicko-pastoračnej konferencii „20 rokov dohody o vzájomnom uznávaní krstu" bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. Začiatok podujatia patril modlitbe, ktorá zaznela na úvod od jedného zo signatárov Dohody o svätom krste - emeritného generálneho biskupa ECAV Júliusa Fila. So svojimi textami sa na začiatku prihovorili generálny biskup ECAV Ivan Eľko a arcibiskup Zvolenský. Prinášame plné znenie troch príhovorov. 

-  Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS

Milí bratia a sestry v Kristovi,

všetkých vás srdečne pozdravujem v mene Konferencie biskupov Slovenska. 20. výročie Dohody o svätom krste čiže dohody o vzájomnom uznávaní krstu medzi Katolíckou cirkvou oboch obradov na Slovensku a Evanjelickou cirkvou augsburského vyznania na Slovensku, je motívom konania dnešnej teologicko – pastoračnej konferencie.

A mám nádej, že táto konferencia bude osobitne cenným príspevkom k ekumenickému hnutiu u nás na Slovensku.

Ekumenické hnutie pokladáme za Božiu milosť, ktorú dostávame od Boha Otca ako dar a ako odpoveď na modlitbu Božieho Syna nášho Pána Ježiša Krista, ktorý pri Poslednej večeri sa modlil: „No neprosím len za nich, ale aj za tých, čo skrze ich slovo uveria vo mňa, aby všetci boli jedno ako ty, Otče, vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli v nás jedno, aby svet uveril, že si ma ty poslal.“ (Jn 17,21) a ekumenické hnutie je Božia milosť ako odpoveď aj na prosebné modlitby Cirkvi, v ktorých zaznieva tajomný hlas Ducha Svätého, ako to vyjadril apoštol Pavol v Liste Rimanom: „sám Duch sa prihovára za nás nevysloviteľnými vzdychmi. A ten, ktorý skúma srdcia, vie, po čom Duch túži: že sa prihovára za svätých, ako sa páči Bohu.“ (Rim 8,26-27).

Kristova Cirkev má univerzálne poslanie zjednotiť ľudstvo v Kristovi, ale špecifickou oblasťou je napomáhanie jednoty medzi kresťanmi. Práve tí, ktorí sú pokrstení v mene Boha Otca i Syna i Ducha Svätého, sú povolaní, aby sa angažovali v úsilí o jednotu. Vyplýva to teda z krstu, aby sme nasledovali nášho Pána a usilovali sa byť jedno v Bohu, do ktorého sme boli ponorení svätým krstom.

Pretože ekumenizmus so všetkými svojimi ľudskými a morálnymi požiadavkami je hlboko zakorenený v tajomnom pôsobení Otcovej prozreteľnosti skrze Syna a v Duchu Svätom, siaha až do hĺbok kresťanskej spirituality.

Všetci tí, ktorí sú si vedomí vnútorného zjednotenia s Kristom a o to sa usilujeme aj my, musia sa zjednocovať s jeho modlitbou a to osobitne s jeho modlitbou za jednotu. Všetci tí, ktorí žijú v Duchu Svätom, a o to sa usilujeme aj my, musia sa dať premeniť láskou, ktorá na prospech jednoty „všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží“ (1Kor 13,7). Všetci tí, ktorí žijú v duchu pokánia a o to sa snažíme aj my, budú mať cit pre hriech rozdelenia a budú sa modliť za odpustenie a obrátenie. Všetci tí, ktorí sa usilujú o svätosť a to si želáme aj my, budú schopní poznať je plody aj mimo viditeľných hraníc svojej vlastnej Cirkvi. Budú vedení k pravému poznaniu Boha, ktorí je schopný zhromaždiť všetko do jednoty, lebo on je Otcom všetkých.

Prosím Pána, aby sa aj táto konferencia niesla v duchu uvedených slov.

Ďakujem všetkým, ktorí sa zaslúžili o zorganizovanie tejto teologicko-pastoračnej konferencie, som vďačný osobitne váženým prednášajúcim, ktorí prednesú hodnotné príspevky a s vďačnosťou myslím na všetkých účastníkov tejto konferencie. A pripájam sa k vašej modlitbe o hojné Božie požehnanie pre nasledujúce spoločné chvíle na konferencii.

Modlitba pri konferencii  20. výročia podpisu dohody o vzájomnom uznaní krstu (Július Filo)

Drahý náš Pane Ježišu Kriste, Ty si Pánom svojej svätej kresťanskej cirkvi. Ďakujeme Ti za to, že v Tebe sme spojení jednou vierou v jednom svätom krste. Ty si ho ustanovil pre všetky veky. Prikázal si nám ísť a robiť Tvojimi učeníkmi  všetky národy krstiac ich v meno Trojjediného Boha. Ďakujeme Ti za pokračujúcu dôveru, ktorú si týmto vložil do svojej svätej cirkvi a do našich cirkví.

Ďakujeme Ti, že aj u nás na Slovensku si túto jednotu v Tebe, Pane Ježišu spoločne uvedomujeme a vážime si ju. Ďakujeme Ti aj za to, že sa naše cirkvi rozhodli pred 20 rokmi verejne uznať svätý krst vykonávaný v našich cirkvách, a tým svoju jednotu v Tebe. Vďaka za všetkých, ktorí boli súčasťou procesu prípravy dokumentu o vzájomnom uznaní svätého krstu. Sme vďační za to, že vedomie o tejto jednote vo svätom krste povzbudzuje ku spoločnému životu viery v rodinách, medzi našimi cirkvami. 

Požehnaj, prosíme, svoje plány s nami. Dovoľ nám v budúcnosti nájsť ďalšie kroky pre vyjadrenie viditeľnej jednoty v Tebe, Pani Ježišu. Ukáž nám ako Ťa spoločne osláviť. Dovoľ nám tiež nachádzať nové spôsoby, ako Ti slúžiť milosrdnou láskou v našom národe.   Amen

-  Ivan Eľko, generálny biskup, Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku

„Proti Tebe samému som zhrešil, páchal som, čo je zlé v Tvojich očiach, aby si Ty mal pravdu vo svojich rečiach a bol si čistý vo svojom súde“. Žalm 51, 6 

     Vážené ekumenické zhromaždenie, dôstojní predstavitelia a milí členovia Rímskokatolíckej, Gréckokatolíckej a Evanjelickej augsburského vyznania cirkví, vážení zahraniční hostia, milí priatelia! Chcem Vás v tejto chvíli srdečne a bratsky pozdraviť ako generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Teším sa, že ste sa pridali k tomuto konferenčnému online programu. Deje sa v slávnostnom ovzduší 20. výročia prijatia dohody o vzájomnom uznávaní Krstu svätého. Pokladám si za česť, že sa Vám aj ja môžem prihovoriť na uvítanie a na uvedenie konferencie i jubilea.   

     My, evanjelici, sme zvyknutí nie iba kázne, ale aj príležitostné príhovory zakladať na citátoch z Písma. Toto je príležitostný príhovor a príležitosť je to veľmi vzácna. V roku 2001 som bol v našej cirkvi členom Ekumenického výboru. Zo zadných radov som sledoval slávnostný, historický podpis dohody o krste. Túto osobnú spomienku neuvádzam samoúčelne. Ešte sa k nej vrátim. Teraz ale k počutému Božiemu Slovu: ako usmerňuje naše myšlienky?

     Citovaný úryvok z 51. žalmu na prvé počutie neznie ako slová vhodné pre takúto slávnostnú ekumenickú príležitosť. Preleteli mi však mysľou a neustále sa ku mne vracali. Prinášajú odpoveď na zásadnú otázku: Aký je zmysel toho, že tri cirkvi na Slovensku oficiálne uzavreli dohodu o vzájomnom uznávaní si krstu?

     Vrátim sa k spomienke na uzavretie dohody. Presné detaily slávnostnej ceremónie si už nepamätám, ale dve veci mi utkveli v pamäti. Prvú som si uvedomil hneď a druhú postupne v pastorálnej praxi. Obe boli veľmi pozitívne.

     To, čo som si uvedomil hneď bol dobrý pocit, že dohoda znamená merateľný pokrok v ekumenizme na Slovensku. Treba si vážiť každé gesto, prejav, rozhodnutie, ktoré stavia medzi nami mosty. To, čo som uvedomoval následne bolo, že dohoda znamená odstránenie mnohých tristných situácií v praktickom živote cirkví. Takých situácií, v ktorých krst sa premenil na kameň úrazu: kto a kde bol pokrstený, ako je to zle, a ako je nutné byť „prekrstený. Áno, pojem „prekrstenia“ mal medzi nami dlhú a bohatú históriu. Našťastie, je už preč.

     Milí priatelia, uvažoval som nad tým, či týmito dvoma ziskami sa dá popísať celý prínos dohody o vzájomnom uznávaní Krstu svätého: je to iba viditeľný pokrok v ekumenizme a zároveň zľahčenie praktickej komunikácie ohľadom krstu? Určite sa to takto zosumarizovať dá, ale nie je to všetko. Úryvok z 51. žalmu prináša ešte tretí a myslím, že rozhodujúci pohľad na prínos dohody.

     Žalmista hovorí: „Páchal som, čo je zlé v Tvojich očiach, aby Ty si mal pravdu vo svojich rečiach...“. Je to dosť ťažko preložiteľné a akoby v logickom paradoxe znejúce miesto Písma. Žalmista uvažuje o zásadne zlej veci, akou je jeho hriech a napokon povie: „Bože, aj taká zásadne zlá vec, akou je môj hriech napokon potvrdzuje, že Ty si pravda, Ty si čistota. Keď uvažujem o svojom hriechu, chce sa mi povedať: Bože, máš pravdu!“.

     Odmyslime si všetky špeciálne okolnosti žalmistovej úvahy a ponechajme pred sebou iba jej výsledok. Ten znie: „Bože, Ty z toho vychádzaš ako pravdivý“, „Bože, Tvoja pozícia je správna“, „Bože, aj do tejto skúsenosti môjho života sa premietol fakt, že Ty si suverénny Boh“.

     Dať aktívne Bohu za pravdu. Alebo s úžasom ako divák sledovať, ako sa do toho, čo zažívame, premieta Božia suverenita. „Ty máš pravdu vo svojich rečiach a si čistý vo svojom súde“, vyznáva žalmista. Je to jeho konkrétna, ale aj univerzálnu skúsenosť s Bohom.

     Jestvuje nespočetné množstvo situácií, v ktorých sme nejakým spôsobom iniciatívni, aktívni, produktívni, ale na konci ktorých vyznáme: „Bože, aj do tejto situácie môjho života sa premietol fakt, že Ty si suverénny Boh. Ty si tu dostal za pravdu“.

     „Ty si tu dostal za pravdu“. V tomto žalmistovom vyznaní je najhlbší súvis s dohovorom o krste. Dohovor nie je iba pokrokom v ekumenizme, alebo odstránením tristných situácií v praxi. To je jeho diplomatický či technický výklad. Usilujme sa o jeho esenciálny výklad. Dohovor dáva Bohu za pravdu! Potvrdzuje Boha! Premieta sa do neho Božia suverenita, to, kto Boh je, aký je a o čo sa snaží. On nechce rozdelený a vnútorne znepriatelený ľud. A nechce ani sviatosti ako zbrane v medzidenominačnej vojne. Dohovor Mu dáva za pravdu. Inak povedané: v dohovore Boh presadzuje seba, svoje vlastnosti, svoju vôľu a suverenitu.

     Týmto poznaním sa naša radosť a náš úžitok z dohovoru o krste ešte znásobujú.

     Ešte raz si vás všetkých dovoľujem srdečne pozdraviť. Vítam túto online konferenciu, ďakujem organizátorom, ďakujem vzácnym zahraničným hosťom za ich prednášky a domácim účinkujúcim za ich zdieľanie sa a svedectvá. Oceňujem, že konferenciu sledujete a že ste prajne nastavení k celej téme.

     Nech je vzdávaná úcta, vďaka, česť a chvála Bohu, v mene Pána Ježiša Krista!

Konferenciu zorganizovali Ekumenický výbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a Rada pre ekumenizmus Bratislavskej arcidiecézy. Konala sa pri príležitosti 20. výročia podpísania dohody o vzájomnom uznávaní krstu medzi Evanjelickou cirkvou a.v. na Slovensku a Katolíckou cirkvou.( TK KBS, szv, ml; rp ) 20210615034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]