[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 04. 06. 2023   Meniny má Lenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská Kalvária v programe Víkendu otvorených parkov a záhrad
P:3, 15. 06. 2021 15:16, DOM

Bratislava 15. júna (TK KBS) Národný trust, n.o., v spolupráci s občianskym združením Bratislavská Kalvária a Pútnické bratstvo Sprevádzajúci organizujú ďalší ročník podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad na Slovensku. Od roku 2015 sa v ňom každoročne predstavuje aj historický priestor, dnes už 327-ročnej bratislavskej Kalvárie na Kalvárskom vrchu. Program je naplánovaný v obnovenom priestore - Terasa pri kríži. V dňoch 26. a 27. júna - v čase od 10:00 do 18:00 - bude k dispozícii prehliadka Kalvárie a krížovej cesty na Kalvárskom vrchu.

V sobotu 26. júna o 14:00 a o 15:00 a v nedeľu 27. júna o 14:30 na mieste zaznie prednáška Martina Čiča zo Slovenskej národnej galérie v Bratislave „Zaniknutá dominanta mestskej panorámy". Prednášky sú plánované tak, aby v prípade záujmu, mali návštevníci možnosť zúčastniť sa aj nadväzného programu v neďalekej Lurdskej jaskyni. Návštevníci si môžu pozrieť výstavu fotografií Kalvária pred sto rokmi, dnes a zajtra  architektov manželov Hantabalovcov a výstavu Liturgická obnova Kalvárie na Kalvárskom vrchu od bratstva Sprevádzajúci.

Pred 327 rokmi sa zástupcovia prešporskej mestskej rady  a Rádu Jezuitov dohodli, že na pamiatku víťazstva kresťanstva nad Turkami, pri Viedni 12.9.1683 postavia na kopci nad mestom, kde mali spojenci Turkov, Kuruci pozorovací tábor,  kostol Povýšenia svätého kríža. Základný kameň kostolíka položili 14. septembra  1694. V tom roku boli na kopci vybudované na podnet Mateja Schmidta prešporského mešťanostu, malé zastavenia z dreva, ktoré boli neskôr nahradené barokovými stavbami kaplniek s maľbami a kamennými plastikami. Tak vznikla v Prešporku najväčšia kalvária v strednej Európe, podľa ktorej dostal pomenovanie aj kopec, na ktorom bola vybudovaná.

Krížová cesta na Kalvárskom vrchu zažíva po rokoch nový začiatok. Na mieste bratstvo pravidelne organizuje krížové cesty, zároveň priestor aktívne udržiava. Bratislavská Kalvária na Kalvárskom vrchu bola postavená medzi prvými v Uhorsku. Dodnes sa zachovala časť pôvodnej cesty. Vrátil sa na kríž obnovený a posvätený Korpus Krista.

Postupne sa realizuje ďalšia obnova - revitalizácia priestoru. Sprevádzajúci napomohli aj k založeniu občianskeho združenia Bratislavská Kalvária. Zároveň pokračuje v obnove Kalvárie. Od Bratislavskej arcidiecézy dostalo požehnanie na komplexnú pamiatkovú obnovu pôvodného VI. zastavenia Krížovej cesty na bratislavskej Kalvárii.

Počas Veľkej noci je možné individuálne v rámci prechádzky v prírode navštíviť Kalváriu v Bratislave. „Na terase pri kríži nájdete tichú spomienkovú veľkonočnú výstavu fotografii architektov manželov Hantabalovcov Kalvária pred rokmi, dnes a zajtra. Prosíme s dodržaním zásad ruky - odstup - rúško," avizuje Marián Oravec.

Pre opatrenia naďalej nebudú na Kalvárii pravidelne krížové cesty ani aprílová procesia k Božiemu milosrdenstvu. Viac informácii je možné nájsť na stránkach www.sprevadzajuci.sk alebo profile na Facebooku.

TK KBS informoval Marián Oravec( TK KBS, mar, ml; rp ) 20210615033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]