[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V rímskych katakombách objavili najstarší obraz Nanebovstúpenia
P:3, 14. 06. 2021 12:52, ZAHfreska Nanebovstúpenia

Foto: SpC-Vatican


Rím 14. júna (RV) Vatikánski archeológovia identifikovali najstarší obraz Nanebovstúpenia. Nachádza sa v katakombách Vigna Charaviglio, ktoré sú súčasťou komplexu katakomb sv. Sebastiána. Jeho vznik sa datuje na prelom 4. a 5. storočia.

Existencia týchto katakomb bola známa od 20. rokov 20. storočia. Aj vtedy sa uskutočnili podrobné vykopávky. Okolo hrobky mučeníka Eutychia bola objavená hustá nekropola. Z nej sa zachoval nádherný náhrobok, ktorý si objednal pápež Damaz. Datované nápisy získané z katakomb umožňujú presne určiť ich chronologický rozsah, ktorý sa rozprestiera medzi pontifikátmi dvoch pápežov Damaza (366-384) a Inocenta I. (401-417).

V 90. rokoch 20. storočia bola objavená freska znázorňujúca objatie sv. apoštolov Petra a Pavla. Pred touto freskou je hrob vytesaný do tufu a pokrytý oblúkom, ktorý bol celý pokrytý freskami zobrazujúcimi výjavy z Nového zákona, ako napríklad zázrak v Káne, rozmnoženie chleba a vzkriesenie Lazara. Jeden zo zle čitateľných panelov zobrazuje postavy pod oblohou s červenými mrakmi, ktoré naznačujú scénu Nanebovstúpenia.

V posledných mesiacoch odborníci z Pápežskej komisie pre posvätnú archeológiu urobili podrobnú štúdiu tejto fresky. Ortofotografický výskum a podrobnejšie výskumy umožnili spoznať scénu inšpirovanú Kristovym nanebovstúpením. Ukazuje postavu z profilu, oblečenú v tunike a palum vlajúce vo vetre. Jeho pravá noha je na zemi a ľavá noha na malom kameni, pokrčí koleno a pravú ruku natiahne nahor k oblaku, z ktorého sa vystiera Božia ruka. Po stranách tohto obrázku sú dve prekvapené postavy so široko otvorenými ramenami, ktoré možno identifikovať s apoštolmi.

Ako uviedol prof. Fabrizio Bisconti, vitalita takejto schémy Nanebovstúpenia je úžasná. Nájdeme ju napríklad na začiatku 14. storočia v Padove v kaplnke Scrovegni, kde Giotto a jeho škola stále prezentujú Krista v profile, vystupujúceho do neba, akoby ho vzala mocná vzostupná sila.( TK KBS, RV pl, rp; ml ) 20210614033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]