[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 05. 2025   Meniny má Roland      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Luxemburský arcibiskup: Cirkev v Európe je stále príliš národná
P:3, 14. 06. 2021 10:10, ZAH

Luxembursko 14. júna (TK KBS) Podľa luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha Katolícka cirkev v európskych krajinách ešte stále príliš myslí a žije na národnej úrovni. „Cirkev v Ázii je omnoho prepojenejšie ako v Európe," povedal kardinál Hollerich v rozhovore pre Katolícku tlačovú agentúru.

„Hoci sú kultúry v Ázii oveľa odlišnejšie, dokážu spolu komunikovať lepšie ako my v Európe," povedal kardinál. Pri inaugurácii nového parížskeho arcibiskupa v roku 2018 bol podľa neho v podstate jediným zahraničným biskupom. „Nebola to len tak nejaká diecéza, bol to Paríž. A tak ma to bolelo," priznal. Ako predseda komisie biskupov EÚ COMECE bol Hollerich v týchto dňoch vo Vatikáne, kde sa zúčastnil na rokovaní vedenia komisie.

Aký výsledok môže pre Európu dosiahnuť napríklad pápežom iniciovaný celosvetový synodálny proces, závisí podľa Hollericha na komunikácii v rámci kontinentu. V súvislosti s prevládajúcimi nacionalizmami nebude ľahké zjednotiť rôzne postoje. Kardinál Hollerich obdivuje cirkev v Nemecku za jej „odvahu nevyhýbať sa naliehavým otázkam". Nie všetky odpovede na tieto otázky však možno nájsť v Nemecku. „Bol by som rád, keby nemeckí biskupi zapojili aj susedné cirkvi. Vo Švajčiarsku, Rakúsku, Belgicku, Luxembursku a Holandsku sú rovnaké problémy ako v Nemecku.“

Všetky cirkvi v Nemecku sa navyše musia pripraviť na to, že sa stanú menšinou. „My v Luxembursku sme zrazu dostali odluku cirkvi od štátu. Keď už kresťanskí demokrati neboli vo vláde, bolo všetko inak," povedal Hollerich. Napriek „niekoľkým ropuchám”, ktoré bolo treba prehltnúť, bolo toto rozdelenie „pre cirkev vo veľkovojvodstve dobré: sme nezávislejší a musíme teraz žiť s vlastnými zdrojmi".



( TK KBS, RV cz, rp; ml ) 20210614030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]