[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazské rady posilnia novokňazi v Bratislave, Nitre a v Žiline
P:3, 12. 06. 2021 20:05, DOMFoto: Marek Mucha


Bratislava/Nitra/Žilina 12. júna (TK KBS) Kňazské rady oddnes posilnila noví novokňazi, ktorí vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v tento deň za kňazov Kristovej Cirkvi vysvätili biskupi v Bratislave, Nitre a v Žiline. Prinášame spravodajstvo.

Nitra

Novokňazov v Nitre (na snímke) vysvätil nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Liturgická slávnosť za účasti najbližších príbuzných, priateľov a verejnosti sa uskutočnila v Kostole sv. Gorazda v Nitre na Klokočine. Spolu s nitrianskym diecéznym biskupom počas slávnostnej svätej omše koncelebrovali aj pomocný biskup Mons. Peter Beňo, kanonici katedrálnej kapituly a predstavení Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre, principáli novokňazov  a ďalší kňazi.

Doterajší diakoni Tomáš Barta zo Slažian, Lukáš Behan z Ilavy a Martin Ligač z Čadce – Kýčerky po 6 ročnej duchovnej formácii a teologických štúdiách v nitrianskom kňazskom seminári preukázali svoju súcosť na kňazstvo a rozšíria tak rady služobníkov Cirkvi Božiemu ľudu na území Nitrianskej diecézy.

V tomto duchu sa na nich obrátil aj hlavný svätiteľ diecézny biskup Mons. Judák vo svojom príhovore, v ktorom vyzdvihol význam kňazskej vysviacky pre diecézu a jej život, ale aj pre život novokňazov.

Poukázal na ich úlohu ako kňazov v procese, ktorého cieľom je služba Bohu a Cirkvi, výchova Božieho ľudu, či vysluhovanie sviatostí. Vyzdvihol odvahu  trojice novokňazov, ktorí sa v dnešnej ťažkej dobe podujímajú na túto úlohu a pripomenul im, že si musia byť stále vedomí, že tak budú konať v mene Ježiša Krista.

Povedal im: „Nebudete funkcionármi, či akcionármi nábožensko-sociálneho koncernu, aj keď budete zamestnancami Biskupského úradu, ale táto služba sa vám odovzdáva sviatostnou vysviackou ako tým, ktorých Boh povolal s vašim slobodným súhlasom.“

Biskup Viliam Judák dal novokňazom za príklad aj sv. Jozefa, jeho pracovitosť, vykonávanie skromnej profesie tesára a jeho každodenné prežívanie vernosti, ako to chápala aj Božia Matka, ktorej Nepoškvrnené Srdce si Cirkev v tento deň pripomenula.

Na záver svojho príhovoru preto biskup Viliam Judák trojici novokňazov  povedal: „Nech vám teda Pán, ktorý vás povolal dá silu aby ste deň za dňom v tejto vernosti nachádzali cestu, ktorú budete môcť ukazovať vašim zvereným s vedomím, že týmto spôsobom  pastier i stádo spoločne smerujú do večného života ku Kristovi nášmu Pánovi.“

Po akte samotnej kňazskej vysviacky novokňazi po prvýkrát koncelebrovali so svojim svätiteľom pri jednom oltári  a na záver liturgickej slávnosti udelili aj svoje novokňazské požehnanie svojmu svätiteľovi a tiež prítomným veriacim.

Novokňazi napokon vyjadrili aj svoju vďaku Bohu, diecéznemu biskupovi, predstaveným kňazského seminára a rodičom a blízkym za pomoc, podporu, modlitby a sprevádzanie na ceste ku kňazstvu, ktoré sú odhodlaní zodpovedne každodenne v službe Bohu a Cirkvi aj uskutočňovať.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Bratislava

V Katedrále sv. Martina v Bratislave prijal sviatosť kňazstva Filip Majdán, Peter Repko a Marek Vranka. Svätiteľom bol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský.

Žilina

Žilinská diecéza zorganizovala slávnosti v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline-Vlčincoch. Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis počas kňazskej a diakonskej vysviacky zdôrazňoval ordinandom a všetkým prítomným myšlienku duchovného otcovstva.
Zilina, vysviacka, knazi, biskup, Galis
Piati novokňazi a jeden diakon boli vysvätení v sobotu 12. júna vo Farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline na Vlčincoch. Pre službu Cirkvi ako diakon bol ustanovený Štefan Lašo zo Žiliny-Soliniek, ako kňazi boli ustanovení František Daško z Horných Kočkoviec, Sebastián Kavecký z Kamennej Poruby, Miloš Kadaš z Radôstky, Andrej Krekáč z Považskej Bystrice a Jakub Melo zo Žiliny-Hájika.

Biskup Tomáš Galis im počas homílie okrem iného povedal: „Aj v 21. storočí Pán chce v nás spoznať otcovské srdce schopné darovať a plodiť život v každodennosti. Počas rokov štúdia ste sa formovali ľudsky, intelektuálne a duchovne, aby ste v pastoračnej službe vedeli mať svoje srdcia otvorené a schopné veľkého nadšenia, veľkodušne sa darujúce, súcitne utešujúce v úzkostiach a pevne posilňujúce nádej.“

Zilina, vysviacka, knazi, biskup, Galis A pokračoval: „Hľadajte útechu v Ježišovi, hľadajte útechu u Panny Márie, nezabúdajte na Matku, na blízkosť sv. Jozefa a neste kríže, ktorých nebude málo ani vo vašom živote. A nemajte strach, nebojte sa.“

TK KBS informoval Zdeno Pupík

-
Aktualizované  ( TK KBS, tu; ml ) 20210612007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]