[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 11. 2021   Meniny má Henrieta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť Najsvätejšieho Tela a Krvi Pána oslávili v metropole východu
P:3, 07. 06. 2021 13:05, DOMFoto: Jaroslav Fabian


Košice 7. júna (TK KBS) Slávnosť Najsvätejšieho Tela a Krvi Pána je oslavou daru Eucharistie a vyjadrením úcty Kristovi,  ktorý je pod spôsobom chleba a vína prítomný v Oltárnej sviatosti. Výnimočnosť tejto slávnosti tkvie v tom, že veriaci práve pri tejto slávnosti verejne preukazujú úctu Ježišovi, ktorý je v tejto sviatosti prítomný. V Košiciach sa v nedeľu 6. júna zišli veriaci na túto slávnosť v Dóme sv. Alžbety a pokračovali Eucharistickou procesiou po Hlavnej ulici mesta.

Ako vo svojom príhovore zdôraznil košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, viera sa v izolácii nedá žiť naplno. „Chýba spoločenstvo, chýba dotyk a sila Božieho chleba z neba, chýba pokrm pre večný život. Bez osobnej návštevy bohoslužby a bez svätej spovede či svätého prijímania sa nekontrolovane šírili pocity zúfalstva, bezradnosti, rezignácie a nezmyselnosti života. Bez Ježiša prítomného v Eucharistii sa rýchlo šírila pandémia strachu, ale aj sebectva. Zo svätého prijímania nám pribúda síl, aby sme dokázali vydržať na ceste za Ježišom – aj v časoch, keď sa nám vodí horšie, materiálne i vzťahovo. Lebo tento kúsok chleba, v ktorom je celý Kristus, nám dáva silu i odvahu ísť ďalej, až k večnosti.

Všetci sme sa zhodli počas pandémie na tom, že Ježiš je pre nás prameňom pokoja a obetavej lásky. Ježiš chce zostať s nami v živom vzťahu – vo vzťahu osobnom! Nechce, aby sme boli iba pasívnymi pozorovateľmi, žiada si našu odpoveď, chce s nami komunikovať – nie na diaľku, ani cez obrazovku, cez správy či odkazy. On sa chce stať pokrmom a nápojom pre nás – pre našu večnosť. Jesť jeho Telo a piť jeho Krv znamená čerpať z neho silu a novú radosť. Bez neho nemožno prežiť! Bez neho i viera zoslabne, vernosť sa vyčerpá a srdce zatvrdne. Rozprávajme sa s ním, chváľme i prosme ho, pýtajme sa ho, pochváľme i posťažujme sa mu, ale nadovšetko buďme pripravení živiť sa ním, prijímať ho v Eucharistii. Aké pokojné a plné šťastia sú chvíle, keď je Kristus zvonu v mojom srdci a ja v jeho srdci! Ak to takto prežívame, nemôžeme si túto skúsenosť nechať iba pre seba. Nehanbime sa priznať pred svetom, že z Ježiša žijeme a bez neho nemôžeme jestvovať. Dajme si záležať na tom, aby sa naše stretnutia s Ježišom stali osobným stretnutím, aby to boli chvíle úprimné, plné dôvery a odovzdanosti,“ pripomenul košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

-
Zdroj: Košická arcidiecéza / Jaroslav Fabian ( TK KBS, ke, ml; pz ) 20210607033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]