[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 06. 2023   Meniny má Medard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Marx ponúkol odstúpenie z úradu arcibiskupa Mníchova-Frízingu
P:3, 04. 06. 2021 20:21, ZAH

Nemecko 4. júna (RV) Nemecký kardinál Reinhard Marx chce odstúpiť z vedenia mníchovsko-frízinskej arcidiecézy, ako dôvod uviedol prípady zneužívaní maloletých v tejto krajine.

V liste pápežovi Františkovi kardinál Reinhard Marx ohľadom krízy zneužívaní v Nemecku hovorí o „zlyhaniach na personálnej úrovni“, o „administratívnych chybách“, ale i „inštitucionálnych a systémových zlyhaniach“. O liste, v ktorom zároveň Svätému Otcovi ponúka svoje odstúpenie z úradu mníchovsko-frízinského arcibiskupa, informuje na svojich stránkach oficiálne komunikénemeckej arcidiecézy, kde sa zároveň píše o dovolení pápeža list zverejniť:

„Pápež František informoval kardinála Marxa, že tento list môže byť teraz zverejnený, a že kardinál bude pokračovať v biskupskej službe, kým nebude vydané rozhodnutie“.

Kardinál Marx, predseda Nemeckej biskupskej konferencie do roku 2020, vychádza z krízovej situácie, ktorou nemecká cirkev prechádza: kríza je podľa neho „spôsobená aj naším osobným zlyhaním, našou vinou“: „Zdá sa mi – a toto je môj dojem – že sme sa dostali do ´mŕtveho bodu´, ktorý by sa však podľa mojej veľkonočnej nádeje mohol stať aj bodom zvratu.“

Ako vysvetľuje kardinál Marx, rozhodnutie podať demisiu v ňom dozrelo už asi pred rokom. V komunikáte, ktorý sprevádza zverejnenie, podrobnejšie opisuje: „Za posledných pár mesiacov som opakovane uvažoval o eventuálnom odstúpení, kládol som si otázku a v modlitbe som sa snažil nájsť v duchovnom dialógu, prostredníctvom ´duchovného rozlišovania´, správne rozhodnutie, aké je potrebné urobiť“.

Pápežovi v liste vysvetľuje: „V podstate pre mňa ide o prevzatie spoluzodpovednosti za katastrofu sexuálneho zneužívania, spáchaného predstaviteľmi Cirkvi v posledných desaťročiach“. Samotný kardinál sa v posledných mesiacoch obrátil na kanceláriu Westpfahl Spilker Wastl – ktorá bola poverená aj prvým vyšetrovaním prípadov pedofílie v Kolínskej arcidiecéze –, aby vypracovala správu o zneužívaní v Cirkvi v Arcidiecéze Mníchova a Frízingu, a ubezpečil, že nebude chcieť zasahovať na ovplyvnenie konečných výsledkov. Minulý rok založil kardinál Marx vo svojej arcidiecéze verejnoprospešnú nadáciu „Spes et Salus“ s úlohou pomáhať k „uzdraveniu a zmiereniu“ všetkým obetiam sexuálneho násilia. Kardinál sa rozhodol venovať nadácii väčšinu svojho súkromného majetku.

Dodajme, že 67-ročný kardinál Reinhard Marx, kreovaný Benediktom XVI. v roku 2010, je od roku 2013 členom Rady kardinálov, zriadenej pápežom Františkom s cieľom, aby mu bola nápomocná pri riadení univerzálnej Cirkvi a skúmala projekt revízie Rímskej kúrie. V roku 2014 bol menovaný pápežom Františkom za koordinátora Ekonomickej rady. V roku 2012 bol zvolený za predsedu Nemeckej biskupskej konferencie a v tejto funkcii pokračoval až do februára 2020, keď oznámil, že nebude kandidovať na ďalšie obdobie.( TK KBS, RV, jb, mh; rp ) 20210604035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]