[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 11. 2021   Meniny má Henrieta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

COMECE: Úrad vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu treba posilniť
P:3, 04. 06. 2021 13:48, ZAHBrusel 4. júna (RV) Vymenovanie Christosa Stylianidesa za špeciálneho vyslanca Európskej únie pre podporu a ochranu náboženskej slobody za hranicami Európskej únie ocenil predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie COMECE kardinál Jean-Claude Hollerich, ktorý zároveň pripomenul potrebu posilniť zdroje na plnenie tejto dôležitej funkcie.

V liste adresovanom 2. júna predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej luxemburský arcibiskup v mene katolíckych biskupov Európskej únie vyjadril spokojnosť s menovaním Cyperčana Christosa Stylianidesa do tejto „významnej funkcie na podporu základného práva a kľúčovej hodnoty Európskej únie, ktorá je v ohrození v mnohých častiach sveta“.

Kardinál Hollerich pripomína, že Stylianides bol už v období 2014-2019 ako európsky komisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment rešpektovaný ako „humanitárna tvár EÚ“ so zmyslom pre spoluprácu s cirkevnými a náboženskými organizáciami a pre medzináboženský dialóg. Je presvedčený, že týmto menovaním sa „dá hlas tým jednotlivcom a komunitám, ktoré sú bez hlasu, keď sa ich sloboda myslenia, svedomia a náboženstva porušuje a sú terčom netolerancie, diskriminácie a v niektorých prípadoch dokonca aj prenasledovania“.

Christos Stylianides nadviaže v spomenutom úrade na svojho predchodcu, ktorým bol známy slovenský politik a niekdajší eurokomisár Ján Figeľ. Kardinál Hollerich spolu s poukázaním na významnosť misie upozorňuje na potrebu posilniť zdroje na jej plnenie s ambicióznejšou a dlhodobejšie stanovenou perspektívou:

„Od vytvorenia funkcie v máji 2016, i napriek jej limitovanému mandátu a zdrojom, špeciálny vyslanec EÚ pre podporu slobody náboženstva a viery vykonal pozoruhodnú prácu riešením situácií výziev v mnohých krajinách, kde je sloboda myslenia, svedomia a náboženstva vážne ohrozená alebo porušovaná.

Vzhľadom na to by sme radi pripomenuli potrebu posilniť mechanizmus EÚ venovaný podpore a ochrane práva na slobodu myslenia, svedomia a náboženstva v tretích krajinách, ktorý by mal byť zabezpečený rozumnými a adekvátnymi ľudskými a finančnými zdrojmi, aké umožnia špeciálnemu vyslancovi EÚ plniť jeho vysokú zodpovednosť, a s viac ambicióznym a zadefinovaným mandátom a kapacitou, tak ako to vyjadril Európsky parlament.“  ( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210604029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]