[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Júnová brožúrka edície Viera do vrecka má aktuálnu tému Očkovať?
P:3, 04. 06. 2021 10:50, DOM

Bratislava 4. júna (TK KBS) Téma očkovania sa dnes na nás valí zo všetkých strán a množstvo protichodných informácií neraz vyvoláva chaos až znechutenie. Ako odlíšiť pravdu od mýtov a hoaxov? Ako prekonať strach? Júnová brožúrka s názvom Očkovať? (edícia Viera do vrecka) z dielne Vydavateľstva DON BOSCO ponúka dôležité fakty a súvislosti, ktoré vám môžu pomôcť nájsť potrebné odpovede. Autormi brožúrky sú doc. Tatiana Betáková a Ján Viglaš.

V brožúrke Očkovať? sa postupne zoznámite s históriou a pôvodom infekčných ochorení, zistíte, ako funguje náš imunitný systém, a spoznáte princíp očkovania aj vakcíny proti ochoreniu Covid-19. V záverečnej časti sa venuje etickým otázkam a námietkam, ktoré sa týkajú očkovania. Viac o júnovej brožúrke nájdete TU (aj ako e-kniha).

„Vírusy dokážu mutovať a unikať imunitnému systému. V praxi to znamená, že vďaka mutácii sa vírus stáva pre protilátky, ktoré sme si pri prvej infekcii vytvorili, neviditeľný, takže môže opäť infikovať naše bunky a šíriť sa v našom organizme. Obyčajne platí, že DNA vírusy sú stabilnejšie a získaná imunita po infikovaní takýmito vírusmi nám postačuje aj na niekoľko rokov,“ hovorí doc. Tatiana Betáková. „Mutácia vírusov je veľmi zložitá záležitosť, ktorá vyžaduje ustavičnú prácu virológov, molekulárnych biológov, lekárov a iných odborníkov na odhaľovaní nových kmeňov vírusov,“ dodáva.

„Žiaden rozumný človek nebude hazardovať s nebezpečenstvom, ktoré môže reálne ohroziť jeho život. Biblia obsahuje množstvo výrokov a príkladov, ktoré pranierujú pýchu, nerozumnosť, riskovanie, ako aj pokúšanie Boha, a na druhej strane chvália múdrosť, rozumnosť, prezieravosť a rozvážnosť. Odmietanie očkovania proti nebezpečným chorobám môže byť práve takýmto pokúšaním a hazardovaním so svojím zdravím alebo zdravím svojich blízkych,“ objasňuje Ján Viglaš.

Z brožúrky:

Očkovanie na našom území. Je dobré pripomenúť, že hoci očkovanie zachraňovalo ľuďom zdravie a život, v každej dobe existovali odporcovia očkovania. Napriek tomu, že panovníci, lekári, duchovenstvo a učitelia robili veľkú osvetu o očkovaní, ľudia sa neraz búrili v presvedčení, že panovníci sa ich chcú zbaviť, že ich chcú otráviť alebo zabiť. Našli sa aj takí, ktorí verili, že ak budú vakcinovaní kravskými kiahňami, narastú im rohy, vemená a kopytá. Dnes takýmto informáciám moderne hovoríme hoax. A dejiny sa opakujú… Na našom území sa začalo očkovať ešte za Rakúsko--Uhorska. Gróf Leopold Andráši (1767 – 1824) nechal lekára Juraja Marikovského, aby v Betliari zaočkoval kravskými kiahňami všetkých jeho poddaných proti ochoreniu pravých kiahní. Michal Schönbauer (1776 – 1860), rodinný lekár grófa Balassu, zaočkoval v roku 1801 v dnešnom Malinove pri Bratislave 6 detí proti pravým kiahňam. Ďalším priekopníkom očkovania bol Pavol Kolbany (1758 – 1816). Prvé hromadné a verejné očkovanie proti kiahňam Jennerovou metódou (kravskou matériou) vykonal prešporský (bratislavský) lekár Teofil Zachariáš Huszty (1754 – 1806), ktorý v období od 18. Júla do 5. augusta 1801 zaočkoval 63 detí.

O autoroch

Doc. Tatiana Betáková pracuje viac než 30 rokov v oblasti virológie, imunológie a molekulárnej biológie. V súčasnosti svoju bohatú skúsenosť ponúka študentom na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Naďalej sa venuje výskumnej práci v Biomedicínskom centre SAV na Virologickom ústave. Bola hlavnou riešiteľkou viacerých projektov, ktoré získala od Royal Society, Wellcome trust, Európskeho sociálneho fondu (ESF), Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) a Vedeckej grantovej agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Slovenskej akadémie vied (VEGA). V roku 2006 získala cenu SAV za popularizáciu vedy za súbor publikácií a mediálnych prezentácií Chrípka – celosvetový problém.

ThLic. Ján Viglaš je kňaz Banskobystrickej diecézy. Študoval na Univerzite Komenského v Bratislave, v St. Patrick’s College v írskom Maynoothe a na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. Prednáša morálnu teológiu na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského– v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre. V rokoch 2010 až 2019 bol rektorom Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne. Je stálym spolupracovníkom Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska.

Viac informácií o edícii Viera do vrecka a Vydavateľstve DON BOSCO nájdete na stránke www.donbosco.sk.

TK KBS informoval Peter Novák



( TK KBS, pno, ml; pz ) 20210604021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]