[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 20. 05. 2022   Meniny má Bernard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál de Kesel: Radikalizovaná sekularizácia sa mení na náboženstvo
P:3, 02. 06. 2021 14:11, ZAHKardinál Jozef de Kesel

Foto: SpC-Vatican


Brusel 2. júna (TK KBS) O ťažkostiach svojho boja s nádorovým ochorením, ale aj s pohľadmi na súčasný svet sa podelil kardinál Joseph de Kesel v rozhovore pre denník La Croix. Belgický primas v apríli minulého roka kvôli vážnej chorobe dočasne odstúpil z vedenia bruselskej arcidiecézy a biskupskej konferencie.

Som po troch operáciách, poslednú som podstúpil pred niekoľkými týždňami, hovorí kardinál de Kesel s nádejou na uzdravenie. Všíma si, že príchod choroby sa zbehol s nástupom pandémie. "Nikdy som si nepripúšťal, že by sa táto choroba mohla objaviť, rovnako ako moderná spoločnosť nepočítala s možnosťou pandémie, ktorú sme považovali za problém Afriky alebo Ázie. Všetci sme sa museli popasovať so svojou krehkosťou," dodáva.

Kardinál Joseph de Kesel rozpráva, ako ho najťažšími chvíľami choroby sprevádzala modlitba breviára. "Krok za krokom som objavoval, že slová žalmov sú mojimi slovami. Vyjadrovala moje volanie, úzkosť, vďačnosť," rozpráva belgický kardinál. Zveril sa tiež, že v chorobe vníma novú cestu, ktorú mu Boh vyznačil. "Nariadil mi okľuku," hovorí. Podobne konal aj s vyvoleným národom, keď ho vyslobodil z egyptského otroctva. Neviedol ho najkratšou cestou, ale "okľukou", aby ho naučil počúvať Božie slovo a sýtiť sa ním. Rovnakým kľúčom dešifruje belgický primas takisto pandémiu.

V odpovedi na otázku o súčasnej Cirkvi, kardinál Joseph de Kesel priznáva, že napriek postupujúcej sekularizácii hľadí na budúcnosť kresťanstva v Európe s nádejou. Uisťuje, že v krajinách ako je Belgicko alebo Francúzsko sa katolíci nestanú menšinou, akokoľvek bude ich prítomnosť určite skromnejšia a pokornejšia. Budúcnosť vidí v autentických komunitách viery, ktoré žijú Božím slovom, liturgiou a zároveň usilujú o ľudskejší a spravodlivejší svet. Netají sa však ani obavami z ďalšieho vývoja sekularizácie, ktorá sa môže radikalizovať, podobne ako náboženstvo. Keď sa premení v laicizmus, môže sa stať svojho druhu náhradou náboženstva, ktorá vnucuje jedinú správnu ideológiu - "pensée unique" - uniformné myslenie, o ktorom často hovorí pápež. Belgický primas sa tiež rozhodne postavil proti tzv. "privatizácii" viery, ktorá vytláča náboženský rozmer do čisto súkromnej sféry. Každý z nás, ako kresťan a občan, má našej kultúre čo povedať.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210602033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním