[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na duchovné aktivity na Červenom Kláštore s P. Rafaelom
P:3, 31. 05. 2021 13:31, DOMČervený Kláštor 31. mája (TK KBS) Netradičný duchovný pohľad na život mníchov spoznajú záujemcovia aj tento rok v kartuziánskom kláštore v Červenom Kláštore. V dňoch 4. až 18. júla 2021 ho predstaví dominikán páter Rafael. Už po desiatykrát pozýva na duchovný program nezisková organizácia Cyprian.

Podľa riaditeľa múzea Milana Gacíka „bude tohtoročný letný duchovný program spojený s viacerými zaujímavými aktivitami". Napríklad v podobe spoločnej nočnej a rannej modlitby liturgie hodín – breviára v latinskom jazyku, svätej omše, výkladových sprievodných prehliadok starobylého kláštora rehole Kartuziánov, večernej modlitby posvätného ruženca alebo kamaldulskej korunky. Chýbať nebude vysluhovanie sviatosti zmierenia.

„Zaujímavosťou letných spirituálnych aktivít na Červenom kláštore bude prítomnosť a uctenie si vzácnych relikvií svätého Jozefa, ženícha Panny Márie, blahoslavenej Kataríny Emmerichovej či zakladateľa rádu premonštrátov svätého Norberta, ktoré budú vystavené v kláštornom kostole svätého Antona Pustovníka. Okrem možnosti osobného duchovného rozhovoru s pátrom Rafelom, si budú záujemci mať tiež  možnosť zakúpiť kvalitnú duchovnú literatúru k téme letných duchovných aktivít v Pieninách,“ dodáva Gacík.

Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR, spravovanou neziskovou organizáciou Cyprian. História vzniku kláštora siaha do roku 1320, kedy ho založili kartuziánski mnísi ako filiálny konvent kláštora na Skale útočišťa na Spiši.

V 18. storočí prešiel čiastočne stavebnými úpravami, ktoré určili jeho terajší vzhľad. Hlavnými zachovanými stavbami areálu sú gotický jednoloďový kostol, stredoveká kláštorná budova s refektárom a s krížovou chodbou, tzv. hodinová veža, hospodárske budovy a tzv. veľká klauzúra s čiastočne zachovanými domami pre mníchov. Umelecko-historicky najhodnotnejšiu výzdobu nástennými maľbami má zachovanú kostol a stredoveký refektár.

Kláštor reprezentuje na Slovensku jeden z mála zachovaných príkladov monastickej architektúry kartuziánskej a kamaldulskej rehole a je významným aj v kontexte európskeho duchovného a kultúrneho dedičstva.( TK KBS, rba, ml; rp ) 20210531034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]