[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V gréckokatolíckom seminári v Prešove bola odpustová slávnosť
P:3, 31. 05. 2021 12:25, DOMFoto: Timotej Palocko


Prešov 31. mája (TK KBS) Po období lockdownu a distančnej formácii ožil gréckokatolícky seminár v Prešove odpustovou slávnosťou na sviatok Najsvätejšej Trojice. Predchádzalo jej celonočné bdenie spojené s večierňou a utierňou.

Program sa začal Akatistom k Svätému Duchu, po ktorom sa slova ujal piatak Michal Janočko s katechézou na tému Nový život vo Svätom Duchu. Poslucháčom postavil pred zrak svedčiaceho kresťana, ktorého okolie spozná podľa jeho života. Toto svedectvo skutočného kresťanstva vychádza z pôsobenia Ducha, ktorý svojím Zoslaním premenil aj apoštolov, z ustráchaných na odvážnych a výrečných. Takého kresťana poznať po ovocí, ovocí Ducha z listu Galaťanom, uviedol v katechéze.

Vrcholom slávnosti bola archijerejská svätá liturgia, ktorú slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak, SJ, s predstavenými kňazského seminára a pozvanými kňazmi. Celú slávnosť spevom a modlitbou sprevádzali bohoslovci, aj keď v obmedzenom počte spôsobeným aktuálnou pandemickou situáciou. Tí, ktorí sa do priestorov kaplnky nevošli, sa mohli do slávenia pripojiť spolu s ostatnými divákmi TV Logos vo virtuálnom priestore livestreamu.

V homílii sa prítomným rodinám a bohoslovcom prihovoril Ľubomír Petrík, protosynkel Prešovskej archieparchie. Voviedol prítomných do udalosti Zoslania, v ktorej Duch prišiel ako živel, ktorý premenil apoštolov a vyzbrojil ich mocou zhora. Predovšetkým chce pomáhať veriacim vytvárať spoločenstvo lásky a jednoty, pretože sú povolaní Bohom, ktorý je spoločenstvom, jednotou a láskou troch Božských osôb. Láska a jednota medzi veriacimi môžu presvedčiť tento svet o tom, že sú Kristovými učeníkmi.

Na záver slávnosti sa vladykovi Jánovi za všetkých bohoslovcov poďakoval Michal Janočko. Nasledovalo spoločné agapé v areáli kňazského seminára vyplnené vzájomnými rozhovormi.( TK KBS, is pa, rp; ml ) 20210531031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]