[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 19. 09. 2024   Meniny má Konštantín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hospitálska rehoľa sv. Jána z Boha pozýva na koncert Martina Baka
P:3, 31. 05. 2021 12:11, DOM

Bratislava 31. mája (TK KBS) V posledný májový deň sa uskutoční v Kostole Návštevy Panny Márie - milosrdných bratov na Nám. SNP v centre Bratislavy koncert, ktorý pripravila Hospitálska rehoľa sv. Jána z Boha v spolupráci s Vladimírom Grežom, dlhoročným organizátorom programov Bratislavského kultúrneho leta, v súčasnosti predsedom predstavenstva Bratislava Tourist Board.

Koncert je prvým  kultúrno-duchovným podujatím v kostole v rámci uvoľňovania pandemických opatrení a zároveň zavŕšením mariánskeho mesiaca mája. Začne o 19:30 (po večernej bohoslužbe). Známy interpret organovej hudby a organár Martin Bako odprezentuje v rámci koncertu diela  F. Mendelssohna -Bartholdyho, Carla Philippa Emanuela Bacha i Johanna Sebastiana Bacha. Bako absolvoval štúdium na organovom oddelení Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave v triede profesora Jána Vladimíra Michalka.

Popri interpretácii organovej literatúry sa aktívne venuje aj organovej improvizácii. Ako interpret a improvizátor sa predstavil na medzinárodných organových festivaloch na Slovensku i  v mnohých európskych štátoch. V rokoch 2001-2004 pracoval v reštaurátorskej dielni Jána Valoviča zo Serede. Aktívne sa podieľal aj na stavbe nového dómskeho organa v Bratislave pod vedením legendárneho organárskeho majstra Geralda Woehla. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice a Slovenským komorným orchestrom Žilina.

Vyučoval na „Orgelsommerkurze“ v nemeckom Zittau, je členom odbornej komisie slovenského Hudobného centra pre historické organy. V roku 2018 sa stal laureátom ceny Sebastian za mimoriadny prínos k rozvoju organovej hudby na Slovensku. V rokoch 2008 - 2014 bol titulárnym organistom korunovačného Dómu sv. Martina v Bratislave, kde spolu so Stanislavom Šurinom inauguroval v r. 2010 nový organ. V súčasnosti sa venuje opravám organov a organologickej činnosti.

Koncert sa začne po večernej bohoslužbe. Rehoľa tento čas stanovila zámerne aj preto, aby ho mali možnosť sledovať aj ľudia po práci doma – cez facebookovú stránku milosrdných bratov. Počet miest v kostole je totiž pandémiou ešte stále obmedzený. Budú ho mať možnosť sledovať aj pacienti na nemocničných lôžkach prostredníctvom technického spojenia kostola a nemocnice. Rehoľa sa netají tým, že takto spája umenie so svetom bolesti i nádeje.

Prior bratislavskej komunity milosrdných bratov brat Richard Jombík OH, ktorý je zároveň aj rektorom chrámu,  uviedol: „Chceli by sme k ľuďom vyslať prostredníctvom koncertu posolstvo, aby sa nebáli. Aby vedeli, že napriek ťažkej dobe koronavírusu musia začať nanovo žiť naplno svoj život. Síce s bezpečnostnými opatreniami, možno s obmedzeniami, ale život ide ďalej. Aj sv. Ján Pavol II. nás niekoľkokrát vyzval, aby sme sa nebáli. Ježiš je s nami.“ V kostole budú dodržané  potrebné hygienické opatrenia aj počas koncertu.

Nie náhodou je jeho termín stanovený na 31. máj. „Tento deň je vo všeobecnej rímskej Cirkvi aj deň Navštívenia Panny Márie a náš kostol je zasvätený práve Návšteve Panny Márie. Pozývame teda všetkých, ktorí majú záujem prísť sa povzbudiť a posilniť na duši,“ vysvetlil brat Richard Jombík OH.

Rehoľa má záujem organizovať aj ďalšie koncerty, ak to pandemická situácia dovolí. Záujemci budú môcť podporiť milodarom aj obnovu historického organu milosrdných bratov. Organová skriňa  pochádza z 18. storočia od neznámeho majstra, súčasný nástroj postavila firma Rieger v roku 1933.

V druhej polovici 20. storočia boli prevedené dispozičné zmeny, ktoré veľmi narušili zvukovú podstatu nástroja. Organ sa však používa. Rehoľa má záujem ho kompletne opraviť. V prílohe pripájame aj  podrobný program koncertu. A príspevok, ktorý o koncerte odvysielalo Rádio Lumen 28. mája 2021 v rannom vysielaní.

TK KBS informovala Andrea Eliášová



( TK KBS, ae, ml; pz ) 20210531030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]