[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bober ďakoval za všetkých, čo aktívne slúžia počas pandémie
P:3, 31. 05. 2021 10:25, DOM

Košice 31. mája (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober v nedeľu 30. mája 2021 slávil svätú omšu v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Obetoval ju za zdravotnícky personál a dobrovoľníkov slúžiacich počas pandémie koronavírusu. „Obdobie pandémie, ktoré ešte neskončilo, upriamilo našu pozornosť na zdravotníkov a lekárov, ktorí vo chvíľach skúšky vydali svedectvo o obetavosti, zodpovednosti a láske,“ uviedol arcibiskup Bober.     

Prakticky od začiatku tohto roka začali v čase najväčších počtov nakazených a hospitalizovaných na COVID-19 v nemocniciach pomáhať kňazi ako dobrovoľníci. Táto iniciatíva sa začala najprv ako spontánna aktivita jednotlivcov. Nakoniec sa preniesla do všetkých slovenských diecéz, kde v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb okrem kňazov pomáhajú aj desiatky rehoľníkov a rehoľníčiek, píše Košická arcidiecéza. 

Za túto službu arcibiskup Bober pri slávnostnej svätej omši v Dóme sv. Alžbety verejne poďakoval kňazom,  lekárom, zdravotníkom a dobrovoľníkom v nemocniciach.

„V Košickej arcidiecéze sa k nim pripojilo dobrovoľníckou službou aj 77 kňazov s rehoľníkmi a  rehoľnými sestrami. Slúžili ako dobrovoľníci v deviatich nemocniciach na Východe Slovenska. Okrem Košíc a Prešova aj v Bardejove,  Svidníku, Vranove nad Topľou, Humennom, Snine, Michalovciach i v Trebišove. Pomáhali celé tri mesiace a niektorí aj dlhšie nielen duchovnou službou a útechou, ale  odbremenili  zdravotnícky personál aj fyzicky pri bežných úkonoch. Sami sa vyjadrili, že bolo pre nich cťou slúžiť po boku skutočných hrdinov, lekárov a zdravotníkov," povedal.

Podľa Vladimíra Grešša, generálneho  riaditeľa košickej univerzitnej nemocnice, medicínske tímy šli mesiace na doraz a ponuka dobrovoľníckej pomoci im preto prišla veľmi vhod. „Na začiatku roka, keď kríza gradovala, sme sa skutočne ľudsky a odborne potešili ponuke košických kňazov vypomáhať v našej nemocnici a ako sme sa dozvedeli, takýchto nemocníc bolo viac. Už počas prvých dní a následne počas ťažkých mesiacov sme sa viac a viac na nich spoliehali a oceňovali sme ich prítomnosť na COVID pracoviskách, vakcinačnom centre aj v zázemí nemocnice. Ich ľudská prítomnosť, aj ponúknutá duchovná služba, bola pre mnohých v nemocnici, tak pacientov ako aj personál, skutočne neoceniteľná.“

Pri ďakovnej  svätej  omši za lekárov, zdravotníkov a dobrovoľníkov, šesť mladých zdravotníkov prijalo z rúk arcibiskupa Bernarda Bobera  krst a iniciačné sviatosti.  O dobrovoľníckej práci kňazov počas pandémie sa dozvedel aj Svätý Otec František, ktorý vo svojom liste ocenil kňazské svedectvo poznačené radosťou zdieľania a bratskej pomoci trpiacim a ľuďom v ťažkostiach.

-
Zdroj: Košická arcidiecéza / Jaroslav Fabian ( TK KBS, ke, jfa, ml; rp ) 20210531026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]