[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Národný týždeň charity odhalí príbehy pomoci a ľudí pozýva k behu
P:3, 27. 05. 2021 12:00, DOM

Bratislava 27. mája (TK KBS) Od 29. mája do 5. júna bud na Slovensku Národný týždeň charity. Podujatie, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť na sociálne odkázaných ľudí a ľudí v núdzi, predstaví ich príbehy aj dôležitosť služieb, ktoré Charita na Slovensku poskytuje. Tento ročník pozývame rozbúchať svoje srdce pre pomoc, avizuje Slovenská katolícka charita.

V uplynulom roku sme mali možnosť uvedomiť si núdzu ľudí, ktorí nemajú domovy, a detí, ktoré nemajú rovnaké šance na vzdelanie. Rovnako sme kvôli pandémii okúsili, že strata životných istôt nemusí byť vinou nášho konania, ale vecou nepriaznivých okolností. Počas nasledujúceho týždňa chce preto aj Charita na konkrétnych príbehoch ukázať, že odsúdenie nie je na mieste, píše charita.

„Ak nás pandémia mala niečo naučiť, je to práve to, že naša pomoc má obrovský zmysel,“ hovorí generálny sekretár SKCH Erich Hulman. „Ich hrdinstvom je prísť a zaklopať na dvere. Prísť a hľadať cestu, z ulice, od násilníka, zo závislosti alebo cestu, ako sa postarať o deti. Hrdinstvo, ktoré ostáva nám, je nenechať ich prosbu bez odpovede.“

Bohatý online program aj diskusie naživo

Časť Národného týždňa charity sa pre aktuálnu pandemickú situáciu odohrá vo virtuálnom priestore. Podujatie otvorí priamy prenos svätej omše, ktorú bude 29. mája o 18:00 naživo vysielať Rádio LUMEN. Hlavným celebrantom bude prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak.

Na sociálnych sieťach následne Charita postupne deň po dni predstaví svedectvá klientov, ktorí vo svojich životoch dokázali zvrátiť nepriaznivú situáciu. Gabriela žila v neharmonickom vzťahu a jej partner ju zo dňa na deň vyhodil z domu, s malým dieťaťom a tehotnú. Anton vyrastal v rodine, kde sa pilo a fajčilo, sám preto prepadol alkoholu a niekoľko rokov žil na ulici v nedôstojných podmienkach.

Verejnosť bude môcť prostredníctvom videí vstúpiť do školy, ktorá vzdeláva zdravotne znevýhodnených žiakov, do zariadenia, v ktorom nachádzajú útočisko ľudia s duševnými ochoreniami, ako aj do domu pokojnej staroby, v ktorom seniori prežívajú radostnú jeseň života.

Pre verejnosť je pripravených aj niekoľko sprievodných podujatí. Dňa 31. mája môžete prispieť do reťazovej potravinovej zbierky v Piešťanoch pre ženy, ktoré zažili domáce násilie. Nahliadnuť do charitnej pomoci pozýva charita 2. júna v komunitnej kaviarni Trnavskej arcidiecéznej charity Špitálik na Hlavnej 43. Od 10:00 až do večera tu budú prebiehať zaujímavé diskusie sprevádzané živou hudbou.

Deň detí spestrí online koncert, ktorý pripravila Spišská katolícka charita. Vystúpia známe osobnosti aj deti z charitného zariadenia.

Rozbúchaj srdce pre pomoc: Beh pre charitu

Novinkou podujatia je Beh pre charitu. Jeho cieľom je pripomenúť účastníkom veľkosť námahy a vôle, ktoré preukazujú ľudia v núdzi práve na ceste z ťažkej situácie. Beh svojou účasťou podporí aj známy šprintér a slovenský rekordér Ján Volko. Venovať svoje kilometre ako symbolické uznanie ľuďom, ktorí sami zápasia s núdzou, môžete na www.charitapomaha.sk/tyzden-charity.

Na stránke sa dá jednoducho prihlásiť a zadať už zabehnuté kilometre alebo tie, na ktoré sa záujemcovia odhodlajú. Aby sa myšlienka šírila, Charita pozýva podporiť beh vlastnou fotografiou z bežeckej trate aj na sociálnych sieťach s označením Charity a hashtagom #SrdcomCharitak alebo #BehPreCharitu.

Podujatie Národný týždeň charity organizuje Slovenská katolícka charita (SKCH) v spolupráci s 10 diecéznymi a arcidiecéznymi charitami, ktoré prevádzkujú spolu približne až 300 zariadení a služieb po celom Slovensku. V Charite nachádzajú útočisko hendikepovaní a chorí, seniori, deti, ženy zažívajúce násilie, obete obchodovania s ľuďmi, mladí dospelí vychádzajúci z ústavnej starostlivosti, bývalí trestanci, ľudia prekonávajúci závislosť, sociálne slabí aj ľudia bez domova. Viac informácií na www.charitapomaha.sk.

TK KBS informovala Monika Molnárová( TK KBS, mmo, ml; pz ) 20210527024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]