[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duch Svätý rozširuje obzory – výzvy a podnety pápeža pri Regina caeli
P:3, 23. 05. 2021 16:02, ZAH

Vatikán 23. mája (RV) Pri poludňajšej modlitbe „Raduj sa, Nebies Kráľovná“ vo Svätodušnú nedeľu 23. mája Svätý Otec pozval veriacich pripojiť sa k Svetovému dňu modlitby za cirkev v Číne, ktorý sa slávi tradične 24. mája, na sviatok Panny Márie Pomocnice kresťanov. Tento deň je zároveň aj rehoľným sviatkom saleziánskej rodiny, ktorú pápež František pozdravil so žičením Božieho požehnania v podobe povolaní.

Svätý Otec, ktorý sa veriacim na námestí prihovoril ako zvyčajne z okna pápežského domu, pamätal aj na Konžskú demokratickú republiku a jej obyvateľstvo postihnuté erupciou sopky Nyiragongo pri meste Goma. Venoval pozornosť aj Kolumbii s výzvou k modlitbe a riešeniu tamojších vnútrospoločenských napätí cestou dialógu.

Pri príležitosti záveru „Roka Laudato sì“ pápež poďakoval všetkým jeho organizátorom a povzbudil k dlhodobému pestovaniu životného štýlu rešpektujúcemu udržateľnosť. S týmto cieľom bude rámci tzv. „Platformy  Laudato sì“ pokračovať ďalších sedem rokov spolupráca ekologických organizácií so školami.

Mariánsku antifónu „Regina caeli laetare“ od budúcej nedele vystrieda modlitba „Angelus Domini“. Dnešné úvodné biblické zamyslenie Svätého Otca prinášame v plnom znení.

Príhovor pred modlitbou Regina caeli
Turíce, 23. mája 2021
Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Kniha Skutkov apoštolov (porov. 2,1-11) rozpráva, čo sa udialo v Jeruzaleme päťdesiat dní po Ježišovej Veľkej Noci. Všetci učeníci boli spolu vo večeradle a bola tam s nimi aj Panna Mária. Zmŕtvychvstalý Pán im už predtým hovoril, aby zostali v meste, kým z hora nedostanú dar Ducha Svätého. Ten sa teraz prejavuje „hukotom“, ktorý odrazu počuť prichádzať z neba ako „prudký vietor“, a napĺňa dom, kde sa nachádzali učeníci (porov. v. 2). Ide teda o reálny zážitok, ale aj symbol. Je to niečo, čo sa udialo, no dáva nám aj symbolické posolstvo pre celý život.
Tento zážitok odhaľuje, že Duch Svätý je ako silný a nespútaný vietor, čiže prináša so sebou silu a slobodu: silný a nespútaný vietor. Nedá sa dostať pod kontrolu, zastaviť, ani zmerať; ba ani len predvídať jeho smer. Nenechá sa zarámcovať našimi ľudskými požiadavkami – my sa vždy snažíme dať veciam rámec –, nenechá sa zarámcovať do našich schém a našich predsudkov. Duch Svätý vychádza z Boha Otca a z jeho Syna, Ježiša Krista, a vniká do Cirkvi, vniká do každého z nás, oživujúc naše mysle a naše srdcia. Tak ako to hovorí Krédo, je „Pán a Oživovateľ“. On vládne, lebo je Boh, a dáva život.
V deň Turíc boli Ježišovi učeníci ešte dezorientovaní a ustráchaní. Ešte nemali odvahu vyjsť von. A aj my, ako sa to neraz stáva, uprednostňujeme zostať medzi ochrannými múrmi našich príbytkov. Ale Pán vie ako k nám preniknúť a otvoriť dvere nášho srdca. Posiela svojho Ducha Svätého, ktorý nás obklopí a porazí všetku našu váhavosť, zrúca naše obranné múry, demontuje naše falošné istoty. Duch Svätý z nás robí nové stvorenia, tak ako to spravil v onen deň s apoštolmi: obnovuje nás ako nové stvorenia.
Keď učeníci dostali Ducha Svätého, ďalej už neboli ako prv. Zmenil ich. Vyšli von, vyšli bez obáv a začali ohlasovať Ježiša, hlásať, že Pán vstal z mŕtvych a je s nami. Robili to takým spôsobom, že každý im rozumel vo svojej reči. Lebo Duch Svätý je univerzálny, neberie nám kultúrne rozdielnosti, rozdiely v uvažovaní. Nie. On je pre všetkých, ale každý mu rozumie v rámci svojej vlastnej kultúry, vo svojom vlastnom jazyku. Duch Svätý mení srdce, rozširuje obzory učeníkov. Uschopňuje ich komunikovať veľké Božie diela všetkým, bez obmedzení, prekračujúc hranice kultúr a náboženstiev, vo vnútri ktorých boli zvyknutí myslieť a žiť. Uschopňuje apoštolov dosiahnuť k druhým rešpektujúc ich možnosti počúvať a porozumieť, v rámci kultúry a jazyka každého (v. 5-11). Inými slovami, Duch Svätý spája rôzne osoby v komunikácii, uskutočňujúc tak jednotu a univerzálnosť Cirkvi.
A dnes nám táto pravda, táto vlastnosť Ducha Svätého, veľa hovorí tam, kde sú v Cirkvi skupinky, ktoré sa usilujú zakaždým o rozdelenie, o odtrhnutie sa od ostatných. Toto nie je Boží Duch. Boží Duch je harmónia, jednota, zjednocuje rozdielnosti. Jeden skvelý kardinál, ktorý bol arcibiskupom Janova, hovorieval, že Cirkev je ako rieka: dôležité je zostať v nej; ak si trochu na tej či onej strane, na tom nezáleží, lebo Duch Svätý všetko zjednocuje. Používal obraz rieky. Dôležité je zostať vo vnútri jednoty Ducha a nepozerať na malichernosti, že si viac na tej či onej strane, že sa modlíš tým či oným spôsobom... To nie je Božie. Cirkev je pre všetkých, pre všetkých, tak ako to ukázal Duch Svätý v deň Turíc.
Prosme dnes Pannu Máriu, Matku Cirkvi, o jej príhovor, aby Duch Svätý zostúpil v hojnosti, naplnil srdcia veriacich a zapálil vo všetkých oheň svojej lásky.


(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV, mk, jb; rp ) 20210523006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]