[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V metropole východného Slovenska oslávili Medzinárodný deň rodiny
P:3, 17. 05. 2021 12:45, DOM

Bratislava/Košice 17. mája (TK KBS) Medzinárodný deň rodiny oslávili aj na Slovensku. Špeciálne tematické podujatie pripravili v nedeľu v Košiciach. Na program, ktorý naživo priniesla TV LUX, pozvalo všetkých Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií.

Podujatie začalo svätou omšou za rodiny, ktorú slávili košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a administrátor Košickej eparchie Mons. Cyril Vasiľ, predseda Rady pre rodinu pri KBS.

Vladyka Vasiľ sa v homílii pozastavil nad významom príbytku. Prvá vonkajšia viditeľná štruktúra cirkvi sa formovala práve v domoch kresťanov, neskôr postupne v chrámoch vznikali farnosti, ktoré predstavujú rodinu, čo spája jednotlivé domácnosti a tvorí tzv. rodinu rodín.

Inšpirovaný sv. Pavlom pomenoval i viditeľné znaky rodiny ako domáceho spoločenstva schopného udržiavať vnútorný poriadok, napríklad: rodinný stôl nie je len kusom nábytku, ale miestom vzájomného delenia sa, sedenie v obývačke pozýva k dialógu a je usporiadané tak, aby si ľudia videli vzájomne do tváre, rodina sa spolu modlí, má svoje rodinné zvyky posilňujúce stabilitu a blízkosť.

V rodine je jasné vedomie, kto aké v nej zastáva miesto, členovia si vzájomne pomáhajú a sú otvorení na solidaritu so slabšími, uviedol. Kazateľ tiež prítomných i tých, ktorí sa k slávnosti pripojili prostredníctvom online prenosu, vyzval, aby sme spoločne prosili za to, aby život rodín bol naplnený túžbou po vnútornom  poriadku, zmysluplnosti a svätosti.

Popoludňajší program „Otec nablízku mame i deťom“ pozostával zo zamyslení  o rodine a otcovstve, svedectiev rodín i z hudobného sprievodu Skyvy. Rodiny s deťmi potešila kapela F6 „dávkou radosti“,  a tak sa v nie jednej domácnosti tancovalo. Moderátori upozornili i na skutočnosť, že do 31.5. sa dá stále zapojiť do umeleckej súťaže, ktorej sa doposiaľ zúčastnili umelci od 6 do 68 rokov.

Záver podujatia patril modlitbe korunky Božieho milosrdenstva za rodiny.

Podujatie bolo súčasťou kampane k Dňu rodiny 2021 s hlavnou témou Otec nablízku. Pokračuje aj v regiónoch a na rôznych platformách. Jej cieľom je  upriamiť pozornosť spoločnosti na hodnotu rodiny a zodpovedného otcovstva. Už dnes o 19:30 bude v Ružomberku vysokoškolská online mládežnícka svätá omša s tematickým príhovorom „Otec je na blízku“.

O 21:00 odznie „Večerné slovko“ prehlbujúce tému z vysokoškolskej mládežníckej sv. omše a po ňom prosebná adorácia. Online program bude vysielaný cez Facebook UPaC.

V Nitre organizujú náučnú a zábavnú rodinnú hru, v ktorej môžu rodinné tímy spoznávať s mobilnou aplikáciou zákutia podhradia. Do tejto aktivity sa zapojilo 14 miestnych neziskových organizácií, ktoré prispievajú ku kvalite života rodín v meste.

Ďalšie dní rodín chystajú v závislosti od epidemickej situácie 13. júna v Hruštíne, 20. júna v Nitre, 1. augusta v  Trenčíne a v rôznych termínoch aj v  iných mestách a obciach – Trnave, Červeníku, Starej

Bystrici, Modre  a iných miestach. Bližšie informácie je možné nájsť na stránke www.denrodiny.sk, na Facebook Deň rodiny. K dispozícii je aj séria videospotov.

TK KBS informovala Dobroslava Baranová( TK KBS, dba, ml; pz ) 20210517035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]