[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka farnosť v Gaze sa uprostred napätia modlí za zmierenie
P:3, 14. 05. 2021 21:08, ZAH

Gaza 14. mája (RV) Po vypuknutí nepokojov ohľadom kontroly prístupu na posvätné miesta Jeruzalema spoločné židom i moslimom už piaty deň narastajú obete konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas, ktoré vládne na palestínskom území v pobrežnej zóne pásma Gazy. Uprostred dvojmiliónovej populácie samosprávneho územia Gazy, žijúcej dlhodobo v podmienkach biedy, je prítomná aj maličká katolícka komunita so svojou Farnosťou Svätej rodiny.

Duchovný správca farnosti, páter Gabriel Romanelli pre Vatican News  v telefonickom rozhovore 12. mája vydal svedectvo o tragickej situácii bojov, ktorá postihuje tamojšiu oblasť. Argentínsky kňaz, ktorý slúži na Blízkom východe 25 rokov, o situácii obyvateľstva Gazy hovorí:

„Nie je elektrina a zatiaľ čo sa rozprávame, počujem hluk vystreľovaných rakiet a bômb, ktoré padajú. Zvyčajne noc je najintenzívnejším momentom potýčok, ktoré počas dňa obvykle ustupujú. Ale v tejto tragickej situácii to, žiaľ, nie je tak; neexistuje pokoj zbraní. Je to skutočná katastrofa, počítajú sa mŕtvi, medzi ktorými sú ženy, deti a ľudia so zdravotným postihnutím, a pomáha sa zraneným osobám“. Takto telefonuje páter Gabriel Romanelli, správca farnosti Svätej rodiny, ktorá sa nachádza priamo v meste Gaza (Gaza City), v husto zaľudnenej štvrti al-Zaytun.

Páter Romanelli neskrýva ani vlastné obavy z vojenského vystupňovania sa situácie, ktoré by mohlo priniesť nový konflikt medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi. „V mene Boha nech sa boje zastavia“ – to je jeho vrácna výzva, ktorou opakuje apel latinského patriarchu Jeruzalema ako aj vodcov kresťanských cirkví vo Svätej zemi.

„Nespravodlivosť je koreňom nedostatku pokoja,“ komentuje situáciu páter Romanelli citujúc sv. Jána Pavla II. a pokračuje: „Preto prosíme obe súperiace strany, aby urobili krok vzad! Iba zabezpečením práv všetkých sa môže dospieť k zmiereniu. Viem, že je to dlhá cesta, a ľudsky sa to zdá nemožné; preto sa musíme vytrvalou modlitbou obracať na Pána.“

Ako sklamane uviedol páter Gabriel, situácia bola ešte pred týždňom pokojnejšia: „Konečne na týždeň sme sa mohli vrátiť k istej normálnosti: určitý ´lockdown´ zostal iba od polnoci do šiestej ráno a my ako komunita sme sa s námahou snažili obnoviť bežné činnosti; ale teraz už na uliciach nie je bezpečie a ľudia radšej zostávajú zatvorení v domoch“.

Správca farnosti v Gaze je misionárom Inštitútu Vteleného Slova. Je rodák z Argentíny, no už 25 rokov pôsobí na Blízkom východe. Prostredie, v ktorom pôsobí opisuje týmito slovami:

„Približne dva milióny obyvateľov pásma sú takmer všetci moslimovia; nás katolíkov je len 133, a k veriacim pridávam aj iné náboženstvá; maličké stádo aj v rámci menšiny tvorí 1077 kresťanov, najviac grécko-pravoslávnych. Napriek tomu 86 percent mojich farníkov sa zúčastnilo na veľkonočných obradoch.“

 „Sme dvaja kňazi a jeden palestínsky novic, ktorý pochádza práve z Gazy, čo je krásny dar od Božej Prozreteľnosti“ dodáva páter Gabriel. Ako rehoľník vo farnosti spolupracuje s dvoma sestrami z rovnakej misionárskej rehole. Okrem nich je v pásme Gazy ešte päť misionárok lásky sv. Matky Terezy, ktoré majú Centrum pre opustené deti a ľudí so zdravotným postihnutím, i pre osamotených starých ľudí, kde hostia viac ako 75 osôb.

V pásme Gazy pôsobia aj tri rehoľné sestry z  Kongregácie Svätého ruženca v Jeruzaleme, ktorú založila sv. Mária Alfonzína Danil Ghattasová, Palestínčanka kanonizovaná pápežom Františkom. Sestry patriace k dominikánskej charizme spravujú najdôležitejšiu školu na tomto území – nebezpečne blízko oblasti bombardovania v týchto dramatických hodinách – pričom škola zabezpečuje vzdelanie nezávisle od náboženského vyznania.( TK KBS, RV, mh; rp ) 20210514046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]