[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Belgicko: Katolíci sú bez svätej omše pol roka, narastá hnev
P:3, 12. 05. 2021 10:39, ZAH

Belgicko 12. mája (TK KBS) Už šesť mesiacov sa veľká väčšina belgických katolíkov nemôže zúčastniť na nedeľnej Eucharistii. Vlani v novembri vláda zaviedla úplný zákaz náboženských zhromaždení. V decembri bol na žiadosť židovskej komunity v Antverpách stanovený prah pre 15 osôb bez ohľadu na veľkosť chrámu. Od 8. mája sú povolené liturgie pod holým nebom pre 50 osôb, ale iba na súkromnom majetku. Nemôžu byť na verejnom mieste, napríklad na námestí pred kostolom. Úrady sa obávajú precedensu, ktorý by mohol priniesť do ulíc modlitby, z ktorých by mali úžitok aj vyznávači iných náboženstiev.

Ako hovorí bruselský biskup Jean Kockerols, vládne nariadenia sú smiešne. Nezohľadňujú veľkosť chrámu. To sú také zvyšky útechy, hovorí pomocný biskup belgického hlavného mesta v rozhovore s Famille Chrétienne. Ubezpečuje, že rozumejú pocitu nespravodlivosti, ktorá vzniká u mnohých belgických katolíkov, keď môžu nakupovať v obchodných domoch a je im v kostole upieraná Eucharistia. Priznáva, že sám chcel na priečelie katedrály vyvesiť ceduľu s nápisom „obchodný dom“.

Podľa správy francúzskeho katolíckeho týždenníka dnes po šiestich mesiacoch drakonických obmedzení pri virtuálnych náboženských praktikách prežili iba tí najhorlivejší katolíci. Na druhej strane Cirkev stratila tých, ktorí kolísajú vo viere. Veľké problémy majú aj rodiny s deťmi. Je ťažké presvedčiť najmenších o čare liturgie, ak ju musíte sledovať na obrazovke šesť mesiacov. „Sme verní, zúčastňujeme sa na nich, ale srdce je inde,“ priznáva jeden z otcov.

Famille Chrétienne odhaľuje, že kvôli postoju vlády v Belgicku, rozvíja sa katolícke podzemie a to aj napriek vysokým trestom, ktoré hrozia za porušenie zákona: 4 000 eur pre kňaza a 250 eur pre každého veriaceho. Jeden z kňazov vyložil pred kostolom rakvu, aby obišiel zákon. Rakva simulovala zádušnú svätú omšu, na ktorej sa mohlo zúčastniť až 50 veriacich. Iní slúžia svätú omšu po domoch. Nezákonné zhromaždenia organizujú aj samotné rodiny, a to aj bez kňaza, na omšu cez internet. „Vchádzame zadnými dverami a snažíme sa nespievať príliš nahlas, pretože by nás mohli susedia nahlásiť,“ hovorí organizátor takýchto nelegálnych liturgií. Nemôžem odmietnuť veriacich, keď ma požiadajú o omšu, priznáva rehoľník z Antverp. „Sv. Tarzícius, arský farár alebo vojenskí kapláni riskovali svoje životy, aby priniesli veriacim Eucharistiu, nemôžem rezignovať ani z z finančných dôvodov,“ vyznáva jeden z belgických kňazov.( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20210512021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]