[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mladí prijali sviatosť birmovania v Gotickej priekope na Nitrianskom hrade
P:3, 11. 05. 2021 11:02, DOM

Nitra 11. mája (TK KBS) Gotická priekopa na Nitrianskom hrade sa v sobotu 8. mája 2021 už druhýkrát v tomto zložitom období stala miestom - z dôvodu pandémie niekoľkokrát odloženého - vysluhovania sviatosti birmovania.

Tentokrát využila túto nevšednú možnosť aj Farnosť sv. Petra a Pavla v Nitre – Janíkovciach, v ktorej sa na prijatie sviatosti kresťanskej dospelosti pripravovalo 56 birmovancov – chlapcov a dievčat žijúcich v Nitre – Janíkovciach, vo filiálke v Čechynciach a v Nitre na Chrenovej.

Slávnostnú svätú omšu pri tejto príležitosti celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák spolu s janíkovským farárom Dušanom Molekom, nitrianskym dekanom Mons. Pavlom Zahatlanom a ďalšími kňazmi.

Birmovancov s ich birmovnými rodičmi tak mohli osobne podporiť aj ich rodičia a najbližší, ktorí obsadili nie len miesta v gotickej priekope, ale aj hradby okolo nej, a mohli tak sledovať, ako medzi historickými hradnými múrmi a pod holým nebom ich dospievajúce deti prijmú sviatosť kresťanskej dospelosti.

Biskup Judák vo svojej homílii birmovancom v kontexte s aktuálnou situáciou spôsobenou koronavírusovou pandémiou pripomenul význam a zmysel sviatosti birmovania pre každodenný život človeka – kresťana, a povinnosti a záväzky, ktoré sú s tým spojené. V povzbudivých myšlienkach birmovancom naznačil, aby popri všetkom venovali pozornosť svojej osobnej kresťanskej viere a boli neustále napojení na Ježiša Krista, aby ich viera nebola len príležitostná, ale každodenná.

Birmovanci spolu so svojimi rodičmi v závere slávnosti vyjadrili vďačnosť za udelenie sviatosti birmovania a prípravu na tento krok diecéznemu biskupovi, miestnemu farárovi, ako aj všetkým, ktorí sa o to spoločnými silami pričinili.

Birmovná slávnosť v dôstojnej a historickej atmosfére sa tak stala aj atraktívnym duchovným zážitkom, na ktorý budú jej účastníci vrátane birmovancov ešte dlho spomínať. Lebo popri vzácnych daroch Ducha Svätého dostali aj nečakaný dar v podobe mimoriadnej možnosti  návštevy Nitrianskeho hradu a prehliadky jeho priestorov.

Už len historici vedia, že medzi Nitrou a Janíkovcami sa nachádzali majetky benediktínskeho kláštora sv. Hypolita. Vďaka tejto okolnosti sú Janíkovce písomne doložené v druhej Zoborskej listine z roku 1113. Starobylý majetok opátstva prešiel po jeho zániku v 15. storočí na Nitrianske biskupstvo. Tento majetok spravoval Biskupský dvor, ktorý sídlil v dnešných Malých Janíkovciach.

V Janíkovciach žilo služobníctvo a jobagióni (vojaci) Nitrianskeho hradu. Keďže Janíkovce mali napojenie na Nitriansky hrad, vznikla tam farnosť. Zo štatútu Ostrihomskej kapituly je zrejmé, že v roku 1397 boli v okolí Nitry zriadené fary a jedna z nich aj v Janíkovciach. I keď Janíkovce ležali blízko Nitry, netvorili súčasť Nitrianskeho biskupstva. Patrili do Ostrihomskej arcidiecézy.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska vznikla v Trnave Apoštolská administratúra a neskôr Trnavské arcibiskupstvo a tak sa Janíkovce stali súčasťou tejto arcidiecézy až do 14. februára 2008, kedy po reorganizácii diecéz na Slovensku sa farnosť stala súčasťou Nitrianskeho biskupstva. A tak sa možno aj potomkovia jobagiónov ocitli na mieste, kde ich dávni predkovia pred stáročiami pôsobili.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210511028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]