[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Novým vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu je Christos Stylianidis
P:3, 05. 05. 2021 16:54, ZAH

Brusel 5. mája (TK KBS/TASR) Európska komisia (EK) prijala v stredu dlho očakávané rozhodnutie a opätovne vymenovala osobitného vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu. Po Jánovi Figeľovi zo Slovenska a po dlhšej pauze sa tejto funkcie ujme bývalý cyperský eurokomisár Christos Stylianidis.

Stylianidis bol komisárom EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie počas mandátu Jeana-Clauda Junckera na čele EK a tiež koordinátorom EÚ pre boj s ebolou. Týždenník Politico uviedol, že po tom, ako ho v roku 2019 cyperská vláda nenominovala na ďalšie pôsobenie v eurokomisii, odišiel učiť na univerzitu. V súčasnosti pôsobí ako osobitný poradca podpredsedu EK Margaritisa Schinasa.

"Sloboda náboženského vyznania alebo viery je ohrozovaná v mnohých častiach sveta. Týmto vymenovaním Európska komisia potvrdzuje svoj záväzok riešiť túto výzvu a zaistiť, aby boli rešpektované práva všetkých vierovyznaní," uvádza sa v tlačovej správe EK.

Stylianidis bude aj naďalej pod "patronátom" Schinasa, ktorý je v exekutíve EÚ zodpovedný aj za vedenie dialógu EK s cirkvami a náboženskými združeniami a spoločenstvami, rovnako ako s filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami.

Osobitný vyslanec EÚ pre náboženskú slobodu sa zaoberá prevenciou náboženskej diskriminácie, podporou snáh o budovanie mieru, medzináboženskými procesmi a iniciatívami v oblasti deradikalizácie v krajinách mimo EÚ.

Rovnako ako Ján Figeľ, ktorý sa v máji 2016 stal historicky prvým osobitným vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu a ktorého mandát skončil v roku 2019, pochádza aj Chrisos Stylianidis z menšej členskej krajiny EÚ a je členom Európskej ľudovej strany (EPP).

Ľudovci pri rôznych príležitostiach, spolu s konzervatívcami z politickej rodiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), dôrazne vyzývali predsedníčku EK Ursulu von der Leyenovú, aby obnovila túto funkciu. Eurokomisia v júni 2020 oznámila, že sa rozhodla nepredĺžiť mandát osobitného vyslanca EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ. (Zdroj: TASR)( TK KBS, tasr; ml ) 20210505025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]