[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prof. Gambino: Pandémia odkryla, že rodina je pre Cirkev veľkým dobrom
P:3, 05. 05. 2021 15:55, ZAH

Brusel 5. mája (TK KBS) Pandémia odkryla, že rodina je pre Cirkev veľkým dobrom, že Cirkev je pre rodinu veľkým dobrom. Poukázala na to prof. Gabriella Gambino, podsekretárka Sekcie pre život vatikánskeho Dikastéria pre laikov, rodinu a život. Uviedla na dnešnom online stretnutí národných riaditeľov pre rodinu a život európskych biskupských konferencií, ktoré zorganizovala Rada európskych biskupských konferencií (CCEE).

Zúčastnilo sa na ňom 51 účastníkov, biskupov, kňazov i laikov zodpovedných za pastoráciu rodiny a života. Slovensko zastupoval člen Rady KBS pre rodinu Richard Kucharčík.

Prof. Gambino poukázala na pozitíva, ktoré rozhodne ovplyvňujú potreby zmeny nazerania na samotnú pastoráciu. Pandemická skúsenosť podľa jej slov rozhodujúcim spôsobom potvrdila, že vzťahový aspekt je v pastorácii kľúčový. Pandémia odkryla, že rodina je pre Cirkev veľkým dobrom, že Cirkev je pre rodinu veľkým dobrom, uviedla. Tento fakt zaväzuje k novej pastoračnej kreativite, ktorá pozýva samotnú Cirkev k štýlu pastorácie založenej na vzťahoch. Vskutku rodina je modelom pre budovanie communia Cirkvi, uviedla.

Ďalej citovala apoštolskú exhortáciu Amoris laetitia (čl. 201). Pápež František v nej hovorí, že rodina je hlavným subjektom pastorácie rodín, preto je úlohou Cirkvi dávať rodinu do stredu pozornosti Cirkvi. Pre prehĺbenie snubného chápania svojej povahy Cirkev potrebuje počúvať rodinu, uvádza. Ďalej pripomenula spojitosť medzi manželstvom a kňazstvom, ktoré podľa nej spolu budujú Cirkev. Kňaz prostredníctvom rodiny buduje Cirkev. Úlohou kňazov je živiť rodiny, uviedla.

Vo vzťahu k formácii kňazov by sa malo podľa jej slov podporovať zapojenie manželských párov do formácie seminaristov, ako aj vytváranie priestoru pre vtiahnutie seminaristov do  apoštolátu rodín. Vo vzťahu k formácii manželov – je potrebné aby pochopili misijné poslanie vyplývajúce zo sviatosti manželstva, uviedla.  Toto je misijná konverzia, ku ktorej nás pozýva pápež František, dodala.

Druhým prednášajúcim bol Mons. Philip Egan, biskup z anglického Portsmouth. Vo svojom príspevku sa zameral na vykreslenie vzťahu medzi súčasným sekularizmom a životným štýlom kresťanov v kontexte rodiny. Poukázal na nedostatočný antropologický základ sekularizmu a na veľký potenciál katolíckeho vierouky v odpovedi na tento fenomén. 

Okrem prof. Gambino vystúpil aj predseda Komisie pre  život a rodinu CCEE Mons. Leo Cushley zo Škótska, jej podpredseda Arūnas Poniškaitis z Litvy a generálny sekretár CCEE Martin Michalíček. Medzi prednášajúcimi bol aj generálny sekretár Federacie katolíckych rodinných združení v Európe (FAFCE) Nicola Speranza.

TK KBS informovala Rada KBS pre rodinu( TK KBS, rku; ml ) 20210505023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]