[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Gracias: Druhá pandemická vlna nás zasiahla ako tsunami
P:3, 05. 05. 2021 08:36, ZAH

India 5. mája (TK KBS) Druhá vlna pandémie koronavírusu zasiahla Indiu ako tsunami, ktoré nikto, vrátane vlády, nečakal. Týmito slovami bombajský arcibiskup, kardinál Oswald Gracias, opisuje súčasnú epidemickú situáciu v Indii, kde denne umiera viac ako dvetisíc nakazených. Mnohí z nich kvôli nedostatku kyslíka, dodáva predseda Indickej biskupskej konferencie, ktorý na piatok 7. mája vyhlásil Deň modlitby a pôstu za obete, za celú krajinu a vládu. „Vláda pracuje pre našu bezpečnosť. Teraz nie je čas na to, aby sme sa púšťali do politických sporov. Žiada sa solidarita,“ dodáva pre agentúru SIR kardinál Gracias, ktorý sa na budúci týždeň formou videokonferencie zúčastní na rokovaní s pápežom v rámci Rady kardinálov.

Nové rozšírenie nákazy zastihlo Indiu nepripravenú, vysvetľuje ďalej, čo sa prejavilo na „nedostatku nemocničných lôžok, antivirotík, liekov, kyslíka a očkovacích vakcín“ a zapríčinilo vážnu humanitárnu krízu. Nakazených je oveľa viac než oznamovaných 19 miliónov obyvateľov Indie. Kardinál Gracias apeloval na dodržiavanie vládnych opatrení a prostredníctvom spravodajskej agentúry požiadal o modlitbu za rýchle prekonanie krízy, ktorá by podľa odhadov mala kulminovať v polovici mája.

„Do tej doby môžu počty zomrelých rásť donekonečna,“ obáva sa v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas provinciál indických kamiliánov Baby Ellickall. Práve kamiliáni za tohto extrémneho stavu neprestali pracovať pre obyvateľstvo pätnástich indických spolkových štátov: „Reagujeme na dvojakú viditeľnú dimenziu tejto krízy: po prvé zdravotníckou starostlivosťou, po druhé humanitárnu podporou. Miestne projekty, ktoré prebiehajú v spolupráci s inými náboženstvami a neziskovými organizáciami, sú skutočným požehnaním pre tisícky rodín, škôl, sirotincov a dedín,“ hovorí provinciál rehoľného spoločenstva kamiliáni.

Katolícka cirkev sa aktívne zúčastňuje na pomoci postihnutým, a to pomocou sociálnych služieb jednotlivých diecéz a diecéznych charít. Jedným z najdôležitejších krokov bolo utvorenie tímov, zvaných „Samaritan Force“, ktoré sa zasadzujú o dôstojné pochovávanie zosnulých, nehľadiac na ich vieru, kastu či farbu pleti.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210505009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]