[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove bolo 31. zasadanie Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi
P:3, 03. 05. 2021 15:10, DOM

Prešov 3. mája (TK KBS) V piatok 30. apríla sa na arcibiskupskom úrade v Prešove uskutočnilo 31. zasadanie Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, na ktorom boli prítomní všetci riadni členovia tohto zákonodarného zboru. Stretnutie otvoril vladyka Ján Babjak SJ úvodnou modlitbou, po ktorej sa biskupi zahĺbili do slov katechézy pápeža Františka o dôležitosti ústnej modlitby v živote človeka, ktorá má byť tak pre kňazov ako aj pre veriacich bezpečnou cestou k Bohu.

Počas pracovného programu informoval šéfredaktor metropolitného časopisu Slovo Juraj Gradoš o aktuálnej situácii v redakcii a o víziách do budúcnosti najmä čo sa týka obsahovej stránky časopisu.

Riaditeľ Diecézneho katechetického úradu Prešovskej archieparchie Peter Cap informoval vladykov o príprave nových učebníc Náboženskej výchovy pre gréckokatolícky obrad. V súčasnosti sa totiž používa jednotná forma učebníc tak pre rímskokatolíkov ako aj pre gréckokatolíkov a iba pracovné listy sú upravené pre gréckokatolícky obrad. V tejto súvislosti vystúpila aj sestra Alžbeta Gerberyová SNPM, ktorá odprezentovala svoju prácu na jednej z učebníc náboženskej výchovy.

Biskupi sa zaoberali aj prípravou vlastného katechizmu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. K jeho príprave zriadili komisiu, do ktorej budú menovaní členovia za jednotlivé eparchie.

Jedným z bodov programu bol aj pripravovaný preklad Nového zákona do rusínskeho jazyka. Vypočuli si určité pripomienky a taktiež schválili zriadenie komisie pozostávajúcej z biblistov, ktorí posúdia daný preklad zvlášť v komparácii s pôvodným cirkevnoslovanským a gréckym textom.

Biskupi sa zaoberali aj pripravovaným novým textom pohrebu veriaceho, ale taktiež riešili aj potrebu dišpenzácie od hierarchu ku skrátenej forme manželskej prísahy (v prípade ak je jedna zo stránok nepokrstená) schválenej na 28. zasadaní Rady hierarchov. Za Gréckokatolícku cirkev na Slovensku taktiež reagovali aj na dotazník zaslaný kardinálom Kurtom Kochom, predsedom Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov, ktorý sa zaoberá témou Ekumenizmus a pandémia.

V závere zasadania biskupi odhlasovali termín najbližšieho rokovania Rady hierarchov a stretnutie ukončili spoločnou modlitbou.

Vznik Rady hierachov vyplynul z metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008. Metropolitovi vo výkone jeho moci pomáha práve Rada hierarchov, ktorá je zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Okrem noriem spoločného a partikulárneho práva sa riadi aj štatútom, ktorý schválila Svätá stolica.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič

-
Snímka: Ilustračná (archív) ( TK KBS, mpa; ml ) 20210503039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]