[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 05. 2021   Meniny má Bonifác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolíci i pravoslávni vyjadrujú nádej v zjednotenie termínu Veľkej noci
P:3, 03. 05. 2021 14:45, ZAHZobrazenie vzkriesenia na pravoslávnom kostole (ilustračná snímka)

Foto: SpC-Vatican


Vatikán 3. mája (RV) V nedeľu 2. mája Svätý Otec zablahoželal cirkvám kresťanského východu, sláviacim Paschu podľa juliánskeho kalendára. V uplynulých dňoch sa objavili sľubné signály z katolíckej i pravoslávnej strany v úsilí o zjednotenie termínu slávenia Veľkej noci. Z denníka L´Osservateore Romano prinášame vyjadrenia v tomto smere od pravoslávneho jeruzalemského patriarchu Teofila III. i od kardinála Kurta Kocha zo strany Svätej stolice.

Rozdiel medzi termínmi slávenia Veľkej noci kresťanských cirkví bol tento rok mimoriadne markantný, až štyri týždne. Odstup termínov slávenia Veľkej noci medzi kresťanskými cirkvami z roka na rok variuje, najbližšie pripadne na ten istý deň v roku 2025, keď sa bude sláviť aj 1700. výročie Nicejského koncilu. Na dátum 20. apríla 2025 sa tak sústreďujú ekumenické túžby kresťanov o dosiahnutie spoločného slávenia Veľkej noci.

Denník L´Osservatore Romano v piatok 30. apríla publikoval rozhovor s pravoslávnym patriarchom Jeruzalema Teofilom III., ktorý vyjadril túto nádej pripomenúc tradíciu Nicejského koncilu. Na otázku, aká je jeho mienka na možnosť zjednotenia dátumu Veľkej noci pre všetky kresťanské vyznania, patriarcha Teofil odpovedá:

„Dátum jednotného slávenia Veľkej noci je veľmi dôležitá vec. Musíme nad touto otázkou uvažovať vo svetle ekumenickej cesty. Skutočným cieľom ekumenickej cesty je obnovenie spoločného kalicha pre všetkých, ktorí nasledujú Krista.“

Patriarcha Teofil III. v tejto súvislosti pripomína Ježišove slová modlitby za jednotu, „aby všetci boli jedno“ (Jn 17,23) a dodáva:

„Práve v tomto kontexte musíme pracovať na spoločnom dátume slávenia Veľkej noci. Nie je to pre nás otázkou výhodnosti. Je to otázka nášho dosvedčenia pravdy a moci vzkriesenia.“   

Vatikánsky denník zároveň publikoval aj článok predsedu Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov, kardinála Kurta Kocha, ktorý v súvislosti s blížiacim sa 1700. výročím Nicejského koncilu hovorí o „sľubnej príležitosti“. Kryštalizujúcu sa zhodu dokladá prejavenými postojmi viacerých cirkevných predstaviteľov:

„Pápež František i koptský ortodoxný pápež-patriarcha Tawadros II. sa opakovane pozitívne vyslovili v tomto zmysle. A grécko-pravoslávny arcibiskup Job Getcha, spolupredseda Medzinárodnej zmiešanej komisie pre teologický dialóg medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou, nedávno zverejnil špecifický návrh“.

V spomenutom rozhovore pre Vatikánsky denník jeruzalemský patriarcha Teofil III. poukázal aj na ekumenický obsah starobylého obradu „Svätého ohňa“, ktorý sa koná v Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme v deň označovaný v gréčtine, arabčine aj hebrejčine „Sobota svetla“, čiže ráno v deň pred Veľkou nocou. Po tomto obrade sa stále horiaci plameň zo Svätého hrobu dostáva prostredníctvom kňazov do kresťanských svätostánkov celého sveta.

Ekumenický význam tejto tradície dosvedčuje podľa patriarchu Teofila skutočnosť, že v Jeruzaleme sa pripájajú k obradu Svätého ohňa spolu s pravoslávnymi kresťanmi i ďalšie cirkvi východu: arménske, koptské, sýrske, ako aj rímski katolíci, anglikáni, luteráni a iní protestanti.

Pripomeňme na záver nedeľné slová blahopriania Svätého Otca všetkým, čo tento rok slávili Veľkú noc 2. mája:

„Svoje najsrdečnejšie priania zasielam našim bratom a sestrám z pravoslávnych cirkví a z východných i latinských katolíckych cirkví, ktoré dnes podľa juliánskeho kalendára oslavujú slávnosť Veľkej noci. Nech ich vzkriesený Pán naplní svetlom a pokojom a uteší komunity, ktoré žijú vo zvlášť náročných situáciách. Prajem im požehnanú Veľkú noc!“( TK KBS, RV jb; ml ) 20210503038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]