[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V odľahlej časti Madagaskaru svojpomocne postavili katedrálu s požehnaním pápeža
P:3, 02. 05. 2021 10:40, ZAH

Madagaskar 2. mája (RV) Deň liturgickej spomienky sv. Jozefa robotníka bol dňom veľkej radosti pre Cirkev v diecéze Morondava na Madagaskare. V jej chudobnej zóne Miandrivazo dnes posvätili novú konkatedrálu a veriacich pri tejto príležitosti povzbudil cez video aj pápež František. O životaschopnosti miestnej Cirkvi svedčia slová biskupa, ktorý nedávno pri jednej svätej omši pokrstil dve stovky ľudí.

„V týchto dedinách je mnoho ľudí, ktorí povedali, že na nás čakali už veľmi dlhý čas“, uviedol v rozhovore pre Vatican News biskup diecézy Morondava Mons. Marie Fabien Raharilamboniaina. Konkatedrálu vlastnoručne postavilo 200 chudobných lámačov kameňa.

V spomínanej zóne bola okrem novej konkatedrály postupne vybudovaná aj škola, zdravotné ambulancie, diecézne stredisko, pastoračné centrá i katolícka rozhlasová stanica, ba dokonca aj zavlažovací kanál. Celé dielo prebúdzajúceho sa života Cirkvi v Miandrivazo je ovocím Božej Prozreteľnosti a výrazne k nemu prispela aj návšteva pápeža Františka na Madagaskare v roku 2019.

Svätý Otec v krátkom videu Madagaskarčanom hovorí:

„Drahí bratia a sestry, mám pred sebou niekoľko fotografií novej katedrály, budúcej katedrály, ktorá bude vysvätená 1. mája, na sviatok sv. Jozefa robotníka. Blahoželám vám k tejto práci, ktorú uskutočňujete a blahoželám vám ku všetkým edukačným, sociálnym, náboženským dielam, k tomu, ako vytvárate vodné kanály, aby u vás bolo viac ryže. A prosím sv. Jozefa, aby vás veľmi ochraňoval. Zjednocujem sa s vami pri požehnaní tejto novej katedrály. Nech vás Boh žehná! A nezabudnite sa modliť i za mňa.“

 

Miestny biskup, ktorý dnes novú konkatedrálu požehnal, Svätému Otcovi ďakuje za to, že pamätá aj na tento zabudnutý kút sveta: „Svojím srdcom vidí aj to, čo je vzdialené tisícky kilometrov a čo je očami neviditeľné".

Miandrivazo je približne 20-tisícové mesto v centrálnej oblasti Madagaskaru. Od Morondavy, ktorá je centrom diecézy, je vzdialené asi 300 kilometrov. Tamojší veriaci, žijúci uprostred rozľahlej oblasti pokrytej lesmi a púštnymi zónami, pociťovali, že Cirkev je ďaleko, vysvetľuje biskup a dodáva: „Pred piatimi rokmi som zvolal diecéznu synodu, počas ktorej Boží ľud z tejto oblasti požiadal o to, aby mu bola diecéza viac nablízku“.

Až 81% obyvateľstva tu tvoria prívrženci pôvodných animistických náboženstiev, katolíci tvoria 15%. „Animisti sú však veľmi otvorení pre Evanjelium“, konštatuje biskup, ktorý zdôraznil, že cirkevný život sa tu prebúdza aj vďaka početným rehoľným kongregáciám, ktoré naozaj veľkodušne odpovedali na jeho výzvu, aby prišli do tejto vzdialenej a izolovanej oblasti. Medzi najmenej 14 prítomnými kongregáciami sú dokonca aj kontemplatívne rády a prišli aj viacerí diecézni kňazi.  Biskup dodáva:

„Veľkodušne odpovedali na pápežov apel ísť na periférie. Táto ich prítomnosť nám dovoľuje byť tomuto ľudu nablízku a napredovať v evanjelizácii. V rozličných dedinách vzniklo viac než 50 nových základných komunít. V našich školách je viac než šesťtisíc detí a máme aj tri ambulancie. Pred dvoma týždňami som pri jednej svätej omši pokrstil 200 ľudí. V týchto dedinkách je mnoho ľudí, ktoré nás už dlho očakávali“.

 

„Vďaka Bohu, ľudia boli ochotní vybudovať zavlažovací kanál dlhý cez 50 kilometrov, všetko urobili ručne. Tento kanál zavlažuje viac než 2000 hektárov ryžových polí. Týmto výzvam sme čelili a čelíme bez finančných prostriedkov, avšak s Božou prozreteľnosťou nejaké tie prostriedky prichádzajú každý deň. Toto všetko, náboženské misie, školy, ambulancie, sú ovocím Prozreteľnosti“.

Aj keď kvôli pandémii bude na slávnosti požehnania novej konkatedrály len obmedzený počet účastníkov, Božia milosť bude prítomná, zdôraznil miestny biskup a dodal: „Aj Ježiško sa narodil v periférnej oblasti a len málo ľudí ho prišlo navštíviť“.

Konkatedrála bola pomenovaná po sv. Jozefovi, pretože k tomu viedlo množstvo okolností. V najbližšej dobe tu Cirkev zorganizuje niekoľkodňovú pešiu púť z úcty k sv. Jozefovi, počas ktorej budú veriaci evanjelizovať dediny a mestá, ktorými budú prechádzať. Tento druh púte pritiahne predovšetkým mladých, hovorí s radosťou madagaskarský biskup.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210502005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]