[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duchovná vakcína od pápeža Františka: „Sila nádeje. Myšlienky v čase pandémie“
P:3, 29. 04. 2021 14:03, ZAH

Vatikán 29. apríla (RV) „Sila nádeje. Myšlienky v čase pandémie“ – to je nová publikácia Vatikánskeho knižného vydavateľstva (LEV) s výberom pápežových textov a príhovorov na tému ako čeliť pandémii. Predhovor k brožúrke napísal predseda Pápežskej rady pre kultúru kardinál Gianfranco Ravasi.

Kardinál publikáciu charakterizuje slovami: „Ide o malé kúsky tematickej mozaiky, ktorej vzťažným bodom je pandémia“. Pripodobňuje ju aj k „duchovnej vakcíne“ na liečbu rán, ktoré zanechala na dušiach nás všetkých pandémia. Pápežove zamyslenia dopĺňajú kľúčové fotografické zábery Vatican News z obdobia prvej vlny pandémie, konkrétne pápežovo mimoriadne požehnanie Urbi et orbi z 27. marca minulého roku. Útlu knižku uzatvára modlitba pápeža Františka k Panne Márii na máj 2020.

Publikácia „Sila nádeje“ je prehĺbením slov a gest pápeža, no zároveň upriamuje pozornosť na lekcie, ktoré sme sa naučili vďaka pandémii, a to ako na spoločenskej, tak i na náboženskej úrovni, vysvetľuje kardinál Ravasi:

„Toto nešťastie naučilo veriacich i neveriacich mnohým duchovným skutočnostiam. ... Prepísalo rebríček hodnôt, ktorý už nemá na vrchole peniaze či moc..., nanovo nás upozornilo na námahu i radosť plynúcu zo vzťahov, ktoré nie sú virtuálne; zjednodušilo všetko nadbytočné a naučilo nás podstate, prinútilo nás k tomu, aby sme sa v očiach našich drahých prizreli do očí i našej vlastnej smrti; urobilo nás to bratmi a sestrami mnohých Jóbov, darujúc nám dokonca právo protestovať pred Bohom, dvíhať k nemu naše otázky a sťažnosti. Predovšetkým nám to však zjavilo tú najvyššiu hodnotu, ktorá je neoddeliteľne ľudskou i náboženskou – lásku“.

„Slovo nádej je to, o čom je v tomto období nevyhnutné hovoriť“, hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas kardinál Ravasi a dodáva: „Pápež o nás hovorí ako o stvoreniach podobných krehučkým a zároveň vzácnym krištáľom“, povzbudzujúc nás hľadieť na obdobie po pandémii a nevzdávať sa aj napriek súženiu.

Ako vysvetlil kardinál Ravasi, slovo meditácia pochádza s latinského slova medeor, ktoré znamená „uzdraviť, liečiť, ošetrovať“. Ďalším výrazom, ktorý sa často opakuje nielen v meditáciách Svätého Otca v čase pandémie, je schopnosť pružne sa pozviechať, po taliansky resilienza. Jej latinský koreň resilire znamená „odraziť sa, urobiť skok do výšky, poza, ísť ďalej“. Nádej znamená presne toto: „nedovoliť, aby sme v zúfalstve a neúteche zašli na okraj cesty, ale aby sme hľadeli na ďalší obzor“, vysvetľuje kardinál Ravasi.

V období, keď sa opatrenia uvoľňujú po dlhom období reštrikcií, kardinál pozýva neustávať v opatrnosti a venovať veľkú pozornosť situácii ohľadom vírusu. Upozorňuje aj na nebezpečenstvo rýchleho zabudnutia na znamenia solidarity, lásky a blízkosti voči núdznym i na duchovné znamenia, ktoré sme mohli pozorovať v období pandémie medzi ľuďmi. Ďalšou hrozbou je podľa neho ľahostajnosť a pokušenie ľudí porušovať pravidlá, akoby problémy už neexistovali.



( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210429033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]