[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V sobotu Svätý Otec začne ružencovú reťaz za skončenie pandémie
P:3, 28. 04. 2021 12:39, ZAH

Vatikán 28. apríla (RV) Počas mája sa celá Cirkev spojí v modlitbe na príhovor Panny Márie za skončenie pandémie a obnovenie spoločenského a pracovného života. Svätý Otec modlitbu začne v sobotu 1. mája o 18.00 vo Vatikánskej bazilike pred obrazom Panny Márie Pomocnice v Gregoriánskej kaplnke.

Májová ružencová reťaz zorganizovaná z iniciatívy Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie už má svoj harmonogram s modlitbovými úmyslami jednotlivých dní a poradím 30 vybraných mariánskych pútnických miest sveta, odkiaľ sa budú konať televízne a internetové prenosy.

„Svätý Otec si prial zapojiť do tejto iniciatívy všetky svätyne, aby sa ich prostredníctvom vytvorila modlitba celej Cirkvi,“ píše Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie. Na svojej internetovej stránke už zverejnila program modlitbového „maratónu“ s mottom „Cirkev sa bez prestania modlila k Bohu“ (Sk 12,5).

V jednotlivých svätyniach bude modlitba prebiehať počas celého dňa. Májové ružencové modlitby budú prenášané z 30 vybraných mariánskych svätýň (zoznam) vždy o 18. hodine večer nášho času, a to v priamom prenose alebo v prípade vzdialenejších časových pásiem opačnej pologule zo záznamu.

Pápežská rada pod vedením arcibiskupa Fisichellu vydala liturgickú pomôcku a každú mariánsku svätyňu pozýva, aby si zorganizovala nepretržitú modlitbu takým spôsobom a v takej reči, ako je na danom mieste bežne zaužívané. Svätyne sa majú pousilovať o zapojenie veriaceho ľudu do tejto spoločnej modlitby, a to aj na diaľku, či už sa nachádzajú na ulici alebo v aute, napr. cez mobilné telefóny alebo iné komunikačné prostriedky.  

Liturgický materiál odporúča začať ráno zapálením sviece pred obrazom Panny Márie. Nasledovať bude evanjeliové čítanie z Lukášovej 18. kapitoly o sile vytrvalej modlitby vyjadrenej podobenstvom o sudcovi a vdove. Ježiš toto svoje podobenstvo uzatvára slovami: „A Boh neobráni svojich vyvolených, čo k nemu volajú dňom i nocou, a bude k nim nevšímavý? Hovorím vám: Zaraz ich obráni. Ale nájde Syn človeka vieru na zemi, keď príde?“ (Lk 18,7-8).

V duchu motta zo Skutkov apoštolov a s povzbudením ku konaniu skutkov telesného a duchovného milosrdenstva potom kňaz pripomenie úmysel modlitby i konkrétnu prosbu daného dňa. Po spoločnej modlitbe „Pod tvoju ochranu sa utiekame, svätá Božia rodička“ sa začne samotná modlitba ruženca podľa miestneho zvyku, s pozvaním veriacich, aby sa pripojili zo svojich domácností.

Na záver ruženca sa odporúča spev Salve Regina (Zdravas‘, Kráľovná), Loretánske litánie a osobitná modlitba k Panne Márii v situácii pandémie. Ako záver dňa je vhodná modlitba „Rozpamätaj sa, Panna Mária“.

V prvý a posledný májový deň modlitbu začne a ukončí Svätý Otec František. V sobotu 1. mája sa bude modliť vo Vatikánskej bazilike pred starobylou ikonou Panny Márie Pomocnice, zobrazenou na freske nad oltárom sv. Leva, pápeža v Gregoriánskej kaplnke na pravej strane baziliky, kde sa uchovávajú aj relikvie sv. Gregora Nazianzského. Ikona Panny Márie Pomocnice bola nanovo zreštaurovaná v roku 2013, ktorý sa slávil ako „Rok viery“.

V záverečný deň mája Svätý Otec ukončí mariánsku modlitbu vo Vatikánskych záhradách. V priestore záhrad je okrem známej repliky Lurdskej jaskynky aj viacero ďalších miest venovaných mariánskej úcte. Konkrétne miesto pre záver modlitbového maratónu sa preto ešte upresní, informovala Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210428019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]