[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove odhalia tabuľu ako memento na Prešovský sobor
P:3, 27. 04. 2021 14:52, DOM

Prešov 27. apríla (TK KBS) V stredu v Prešove slávnostne odhalia pamätnú tabuľu ako smutné memento na likvidáciu Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu. Odhalenie pamätnej tabule sa uskutoční pri budove Parku kultúry a oddychu – Čierny orol o 9:00. Práve v tejto budove sa 28. apríla 1950 uskutočnil neslávne známy tzv. Prešovský sobor, ktorým bola štátnym aparátom gréckokatolícka cirkev zrušená a začal sa jej „návrat do lona“ Pravoslávnej cirkvi.

Od tejto udalosti v stredu uplynie 71 rokov. Odhalenie tabule bolo plánované už minulý rok pri príležitosti okrúhleho 70. výročia, avšak protiepidemické opatrenia a prebiehajúca prvá vlna pandémie koronavírusu tomu zabránili. Na slávnosti bude prítomný vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita, primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Po odhalení tabule sú plánované príhovory arcibiskupa, primátorky a predsedu PSK. Po nich bude krátka možnosť pre médiá položiť zainteresovaným otázky. 

Program bude ďalej pokračovať o 10:00 medzinárodným kolokviom na pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty. Prípadný záujem zo strany médií je potrebné nahlásiť hovorcovi Prešovskej archieparchie Michalovi Pavlišinovičovi na tel. čísle: 0904 738 591.

Sobor sa uskutočnil 28. apríla 1950 v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej strany a Štátnej bezpečnosti. Na zhromaždenie prinútili prísť straníkov, študentov, milicionárov, ale napríklad aj ženy, ktoré išli do Prešova na trh. Násilne naň priviezli aj viacerých gréckokatolíckych kňazov.

Na "sobore" bol prijatý vopred pripravený manifest s uznesením, podľa ktorého sa gréckokatolícki veriaci vracajú do Pravoslávnej cirkvi. Manifest "zrušil" jednotu Gréckokatolíckej cirkvi so Svätou stolicou a zároveň žiadal moskovského pravoslávneho patriarchu, aby gréckokatolíkov "láskavo" prijal pod svoju právomoc.

Medzitým Štátna bezpečnosť odviedla z prešovskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa zadným vchodom do väzenia prešovského gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý sa stal mučeníkom komunistického režimu.

Prešovský sobor bol vopred zinscenovaným zhromaždením, následkom ktorého bola Gréckokatolícka cirkev v Československu postavená mimo zákon. Bol to násilný zásah známy ako "Akcia P". Nastala perzekúcia gréckokatolíckych biskupov, kňazov a veriacich. Všetok majetok Gréckokatolíckej cirkvi sa previedol na Pravoslávnu cirkev. Gréckokatolícki kňazi boli najprv rôznymi sľubmi, neskôr násilne, presviedčaní, aby opustili svoju cirkev. Pretože v drvivej väčšine odolali nátlaku, boli uväznení a vyvezení do českého pohraničia so zákazom pobytu na Slovensku.

Gréckokatolícka cirkev celých 18 rokov oficiálne neexistovala. Pretrvávala však v podzemí, vo svedectve jej biskupov, kňazov a mnohých veriacich. Jej činnosť bola obnovená až po Pražskej jari v roku 1968, ale po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy a následnej normalizácii bola až do Nežnej revolúcie v roku 1989 štátnou mocou iba trpená.



( TK KBS, mp, rp; ml ) 20210427025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]