[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 02. 2024   Meniny má Zlatica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Krajniak: Investícia do rodiny je investícia, ktorá sa najviac vypláca
P:3, 21. 04. 2021 09:55, DOM

Bratislava 21. apríla (TK KBS) V roku 2018 prvýkrát nastal jav, keď ľudí nad 65 rokov bolo viac ako deti do 14 rokov. „Pokiaľ chceme tento nepriaznivý demografický stav zvrátiť, štát bude musieť investovať do rodiny, pretože investícia do rodiny je taká finančná investícia, ktorá sa najviac vypláca," povedal na online konferencii Fungujúca a stabilná rodina minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. „Žiaden štát nemôže prežiť, pokiaľ ľudia nebudú mať možnosť a vôľu a chuť a entuziazmus vychovávať deti a tomu chceme napomôcť," uviedol.

„Rodina má veľký význam nielen pre ľudí navzájom, ale aj pre štát," pripomenul vo videopríhovore minister práce. Uviedol niekoľko bodov, ako chce súčasná vláda rodinu podporiť. Za prvú bod označil bývanie. „Na to, aby mohla rodina fungovať, musí mať istotu, že si bude môcť zaobstarať vlastné bývanie," uviedol a predstavil myšlienku nájomného bývania. „Táto vláda a ministerstvo chce docieliť to, aby štát garantoval výstavbu nájomných bytov, v ktorých bude môcť mladá rodina bude môcť bývať, ak platí nájomné, nikto ju nevysťahuje," uviedol. Dodal, že ide o podobný princíp, ako tu fungoval pred 30 rokmi.

Ďalším prvkom, ktorý chcú obnoviť, sú takzvané manželské poradne. Tie podľa jeho slov chránia už fungujúcu rodinu a dokážu pomôcť pri problémoch v desiatkách percent prípadov. „Dnes, tým, že táto možnosť nie je, sa úplne zbytočne rozpadajú rodiny, ktoré by sa dali zachrániť," uviedol minister Krajniak. „Obnovujeme možnosť manželského pordenstva, aby sme prostredníctvom poradní zachránili každú rodinu, ktorá je zachrániteľná," dodal. Za ďalší prvok označil finančnú podporu rodín, ktoré majú sociálne problémy v pandémii.

Krajniak tiež predstavil zámer zakotviť podporu rodiny v niektorých strategických dokumentov štátu. „Chceli by sme prijať Národnú stratégiu na podporu rodiny a demografického rastu v SR do roku 2030," uviedol. Obsahovala by základné piliere prorodinnej politiky štátu. Ďalším inštitútom bude „rada vlády pre rodinu a demografický rast, ktorá by mala byť odborným a koordinačným a konzultačným orgánom pri Vláde SR, aby dohliadala, že táto priorita sa bude aj dlhodobo realizovať," pripomenul minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Konferenciu pripravila Konferencia biskupov Slovenska v spolupráci so Spoločnosťou Úsmev ako dar, Asociáciou rodinných sudcov a Teologickou fakultou Trnavskej univerzity.( TK KBS, ml; ml ) 20210421013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]