[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Pandémia zdôraznila úlohu rodiny ako domácej cirkvi
P:3, 21. 04. 2021 09:30, DOM

Bratislava 21. apríla (TK KBS) Pandemická skúsenosť zdôraznila ústrednú úlohu rodiny ako domácej cirkvi a dôležitosť komunitných väzieb medzi rodinami. Na online konferencii Fungujúca a stabilná rodina, ktorú organizuje Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v Bratislave, to povedal predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. „Takéto väzby robia z Cirkvi autentickú „rodinu rodín“, uviedol.

Medzi najvážnejšie negatívne dopady pandemickej situácie patrí podľa arcibiskupa Zvolenského „vzrast domáceho násilia, diskriminácie a znásobenie ťažkostí života rodiny." „I z tohto dôvodu sme sa po predchádzajúcich konferenciách, ktoré sa venovali riešeniam rôznych krízových rodinných situácií rozhodli so spoluorganizátormi zamerať sa na identifikovanie riešení, ktoré zabezpečia zachovanie fungujúcej a stabilnej rodiny. Chceme ponúknuť pozitívny pohľad a klásť tak dôraz na prevenciu, aby sa rodiny neprepadli do krízovej oblasti," pripomenul arcibiskup Zvolenský.

Pápež František vyhlásil tento rok za Rok rodiny. Koná sa v duchu exhortácie Amoris Laetitia. „Veľmi ma teší, že môžeme túto príležitosť spojiť s pozvaním na zamyslenie sa a dôkladné ocenenie apoštolskej exhortácie Amoris Laetitia, aby bolo možné konkrétne uplatniť jej bohatstvo. (...) I táto konferencia chce zvýrazniť prvoradé miesto v pastoračnej starostlivosti Cirkvi o rodinu," povedal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

Privítal tiež, že sa téme podpory stabilnej rodiny venujú spolu so zástupcami verejných inštitúcií - Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, sudcami ako aj neziskovým sektorom. „Verím, že spoločným úsilím štátu, spoločnosti a cirkvi môžeme prispieť k spoločnému dobru, ktorým je iste aj autonómia rodiny a podpora jej vnútorných regeneračných a ozdravných mechanizmov," povedal predseda KBS, ktorá konferenciu organizuje v spolupráci so Spoločnosťou Úsmev ako dar, Asociáciou rodinných sudcov a Teologickou fakultou Trnavskej univerzity.

Konferencia je štvrtým pokračovaním podujatí v predošlých rokoch, ktoré sa zameriavali na najlepšie záujmy dieťaťa, odpustenie a zmierenie ako prevenciu rozpadu rodiny a riešenia pre rodiny v kríze. Teraz sa venuje téme podpory zachovania fungujúcej a stabilnej rodiny. Cieľom konferencie je identifikovať riešenia a dobré príklady z praxe, ktoré zabezpečia zachovanie fungujúcej a stabilnej rodiny.  Konkrétne, aby sa rodiny neprepadli do krízovej oblasti.

Po predsedovi KBS vystúpil v online príhovore minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, predseda Úsmevu ako dar Jozef Mikloško, predseda Asociácie rodinných sudcov Peter Rajňák a prof. Ladislav Csontos z Teologickej fakulty Trnavskej univerzity. Po úvode nasledoval blok prednášok. Bližšie informácie a online prenos je možné nájsť na stránke konferencie.kbs.sk.( TK KBS, ml; rp ) 20210421012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]