[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prof. Stefano Zamagni: Farmaceutické firmy držia celý svet v šachu
P:3, 20. 04. 2021 09:29, ZAH

Taliansko 20. apríla (RV) „Pápež dobre vie, že v týchto posledných tridsiatich rokoch došlo k zmene s historickým dosahom, že ekonomická sféra vládne politickej," hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas predseda Pápežskej akadémie sociálnych vied a ekonóm, profesor Stefano Zamagni.

V západnej spoločnosti je považovaný za hlavného hrdinu ten, ktorý dokáže primať masy ku konzumu. Znamená to, že o práci sa uvažuje výlučne v tomto kľúči využiteľnosti, zatiaľ čo, ako už pripomínal sv. Ján Pavol II., práca nemá len túto dimenziu, ale je skôr výrazom ľudskej dôstojnosti, konštatuje Zamagni.

„Socálne učenie Cirkvi bije na poplach. Zdá sa totiž, že základným prvkom dnešnej spoločnosti je prístup ku konzumu. Aby sme do centra veci vrátili ekonomický, politický a kultúrny diskurz, tému práce, je dobré vrátiť sa k dávnemu spôsobu uvažovania, siahajúcemu dokonca až k sv. Benediktovi z Nursie. Jeho známe heslo Ora et Labora predstavovala epochálny zlom, pretože kládla prácu na rovnakú úroveň ako modlitbu. Skôr to tak nebolo. Preto pápež dnes cíti nutnosť pripomínať všetkým, že je potrebné revidovať naše poňatie práce.“

Otázka rozvoja zahŕňa tri dimenzie - ekonomická rast, ďalej oblasť sociálno-vzťahovú a konečne duchovnú, pokračuje profesor Zamagni a dodáva, že naša obetuje na oltári rastu dve ďalšie dimenzie.

Preto pápež v encyklike Fratelli tutti kladie dôraz na to, aby politické idey opäť začali riadiť ekonomiku a nie naopak. Teraz totiž dochádza k tomu, že „veľa politikov už nemá slobodu konať a rozhodovať pre spoločné dobro, pretože sú doslova vydieraní ekonomickými a finančnými potentátmi,“ dodáva predseda Pápežskej akadémie sociálnych vied. Svoje slová dokladá pohľadom na súčasnú situáciu:

„Stačí sa pozrieť na to, čo sa deje počas tejto pandémie s očkovaním. Ako je možné, že päť farmaceutických firiem držalo v šachu celý svet, miliardy ľudí, a nedovolili iným firmám produkciu vakcín, na ktorú majú licenciu? Je to skutočne závažné. Nikdy by niečo také nečakal. Nikto netvrdí, že firmy, ktoré vyvinuli vakcíny, nemajú získať spravodlivý zárobok, ale nemôžeme tolerovať situáciu, kedy ide o ohrozenie smrťou, a pomoc sa odmieta v mene princípu súkromného práva, ktoré v tejto situácii nie je na mieste: bolo by potrebné aplikovať normy verejného práva.

Veľa intelektuálov a dokonca i osvietených sa dopúšťa chyba - a chcem veriť, že tak robia v dobrej viere. Týka sa to tiež iných otázok. Prečo sa nedarí nastoliť poriadok v sfére finančnej špekulácie? Prečo nie je možné zatvoriť daňové raje, ktoré tu vždy neboli. Ľudia si myslia, že finančné raje oddávna sprevádzali finančný svet. To nie je pravda. Vznikli pred 40 rokmi. Podobných príkladov je veľa. Práve preto pápež hovorí, že v týchto situáciách musí politika získať prevahu nad ekonomikou - avšak samozrejme má na mysli politiku demokratickú,“ hovorí profesor Stefano Zamagni.



( TK KBS, RV, job, ml; pz ) 20210420027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]