[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nedeľa bude patriť Božiemu milosrdenstvu, oslávia ju doma i vo svete
P:3, 08. 04. 2021 09:30, DOM

Bratislava 8. apríla (TK KBS) Katolícka cirkev slávi nedeľu po Veľkej noci ako Nedeľu Božieho milosrdenstva. Najbližšia bude 11. apríla 2021.

Nedeľa Božieho milosrdenstva alebo sviatok Božieho milosrdenstva sa vďaka sv. Jánovi Pavlovi II. slávi v celej Cirkvi od roku 2000. V tomto Jubilejnom roku bola splnená prosba Pána Ježiša o ustanovení tohto sviatku, ktorú už v roku 1931 adresoval sv. sestre Faustíne Kowalskej v kláštore v Plocku: „Túžim, aby bol ustanovený sviatok milosrdenstva. Chcem, aby obraz, ktorý namaľuješ štetcom, bol slávnostne posvätený na prvú nedeľu po Veľkej noci. Táto nedeľa nech je sviatkom milosrdenstva“ (Den. 49).

Sviatok spája tajomstvo vykúpenia a tajomstvo Božieho milosrdenstva

Výber tejto nedele za sviatok milosrdenstva má svoj hlboký teologický význam. Poukazuje na spätosť, ktorá je medzi veľkonočným tajomstvom vykúpenia a tajomstvom Božieho milosrdenstva. Tento súvis zdôrazňuje aj novéna z Korunky Božieho milosrdenstva, ktorá predchádza tento sviatok a začína sa na Veľký piatok. Tento sviatok nie je len dňom zvláštneho zvelebovania Boha v tajomstve milosrdenstva, ale aj časom milosti pre všetkých ľudí. „Túžim,“ povedal Pán Ježiš, „aby sviatok milosrdenstva bol úkrytom a útočišťom pre všetky duše, zvlášť pre úbohých hriešnikov (Den. 699). Duše hynú napriek môjmu trpkému umučeniu. Dávam im poslednú nádej na záchranu – sviatok môjho milosrdenstva. Ak nebudú zvelebovať moje milosrdenstvo, zahynú naveky“ (Den. 965).

Dôležitosť tohto sviatku vidia sestry sr. Faustíny vo veľkosti neobyčajných prisľúbení, ktoré Pán Ježiš s týmto sviatkom spojil. „Kto v tento deň pristúpi k prameňu života,“ povedal Kristus, „dosiahne úplné odpustenie vín aj trestov (Den. 300). V tento deň je otvorené vnútro môjho milosrdenstva. Vylievam celé more milostí na duše, ktoré sa priblížia k prameňu môjho milosrdenstva. … Nech sa žiadna duša nebojí priblížiť sa ku mne, hoci by jej hriechy boli ako šarlát“ (Den. 699).

Aby sme mohli využiť tieto veľké dary, treba splniť podmienky úcty k Božiemu milosrdenstvu (dôvera v Božiu dobrotu a činorodá láska k blížnemu), ako aj byť v stave milosti posväcujúcej (po svätej spovedi) a hodne prijať sväté prijímanie. „Žiadna duša nebude ospravedlnená,“ vysvetlil Ježiš, „kým sa s dôverou neobráti k môjmu milosrdenstvu. Preto prvá nedeľa po Veľkej noci má byť sviatkom milosrdenstva. Kňazi majú v tento deň hovoriť dušiam o mojom veľkom a nepochopiteľnom milosrdenstve“(Den. 570), píšu na stránke milosrdenstvo.sk.

Sväté omše chystajú v Krakove i v Košiciach

Prinášame vám informácie o svätých omšiach celebrovaných na Sviatok Božieho milosrdenstva v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v Krakove, ktoré môžete sledovať on-line na webstránke milosrdenstvo.sk, ako aj o svätých omšiach z Diecéznej svätyne Božieho milosrdenstva v Košiciach-KVP, ktoré je možné sledovať vďaka TV LUX a na YouTube kanáli farnosti KVP.

Krakov
- 6:00, 8:00 (biskup Damián Muskus), 10:00 (arcibiskup Marek Jendraszewský), 12:30 (biskup Roman Pindel, 16:00 (kardinál Stanislaw Dziwisz), 18.00 (biskup Robert Chraszcz) z baziliky.
- 7:00 (biskup Ján Zajac), 19:00 z kláštornej kaplnky. Slovenská svätá omša o 11:00 v tento deň nebude.

Košice (KVP)
- 10:00 (košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober / na YouTube kanáli)
- 15:00 Modlitba v Hodine milosrdenstva (na TV LUX)
- 18:30 (Štefan Novotný / na TV LUX)

Oslava sviatku Božieho milosrdenstva v Smižanoch

Sviatok Božieho Milosrdenstva oslávia v online podobe aj v Svätyni Božieho Milosrdenstva v Smižanoch. Program bude prebiehať od soboty 10. apríla vígíliou sviatku a nedeľným celodňovým programom, ktorý je možné sledovať na YouTube kanáli (kliknite), informovala Barbora Jarinová. Vystúpia v ňom viacerí biskupi. O sviatku bude hovoriť napríklad vladyka Cyril Vasiľ, administrátor Košickej eparchie. Slávnostnú svätú omšu bude sláviť diecézny administrátor Spišskej diecézy Mons. Ján Kuboš. O hodine milosrdenstva bude hovoriť rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik.

Program:
Sobota 10. apríla 2021 (Vigília pred Sviatkom Božieho milosrdenstva / YouTube kanál svätyne)
- 20:00 Svätá omša (kazateľ František Trstenský)
- Tichá modlitba, pri eucharistickej adorácii, spev, zamyslenia
- 23:00 Záver

Nedeľa 11. apríla 2021 (Sviatok Božieho milosrdenstva /YouTube kanál svätyne)
- 8:30 Príhovor rektora svätyne P. Peter Klubert SAC
- 8:40 Prednáška:  Sviatok Božieho milosrdenstva: Vladyka Cyril Vasiľ (administrátor Košickej eparchie)
- 9:15 Pozdravy pallottinskych predstavených od sv. Vincenta Pallottiho v Ríme, - P. Jacob Nampudakam SAC, P. Jozef Lasak  SAC
- 9:30 Prednáška Korunka Božieho milosrdenstva Sr. Jana Mária Krnáčová KMBM
- 10:00 Modlitba Korunky Božieho milosrdenstva zo svätyne: P. Adam Walczuk SAC
- 10:30 Slávnostná svätá omša zo svätyne (hlavný celebrant - diecézny administrátor Spišskej diecézy Mons. Ján Kuboš (v priamom prenose Rádia LUMEN)
Príhovory po svätej omši sestry pallotínky, Združenie katolíckeho apoštolátu na Slovensku, pastorácia povolaní
- 12:00 Záver dopoludnajšieho bloku
- 12:00 - 13:30 Obedňajšia prestávka
- 13:30 Príhovor rektora svätyne P. Peter Klubert SAC
- 14:15 Prednáška: Hodina milosrdenstva: Mons. Stanislav Stolárik (rožňavský biskup)
- 15:00 Krížová cesta o Božom milosrdenstve zo svätyne: P. Artur Cierlicki SAC
- 16:15 Prednáška Apoštolát milosrdenstva: P. Slavomír Peklanský SAC
- 16:45 Prednáška - Záznam z príležitosti 40. výročia Pápežskej encykliky: Dives in misericordia: Mons. Henryk Ciereszko.
- 18:00 Predpokladaný záver vysielania

Dopoludnia aj popoludní okrem hlavného programu budú vypĺňať program a priamy prenos reportáže z rôznych misijných miest a projektov pallotínov po celom svete, napr z Kórei, Rwandy, Mexika, Kolumbie, Burkina Faso a ďalších, dodala pre TK KBS Barbora Jarinová.( TK KBS, bja, mil, ml; pz ) 20210408020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]