[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 20. 05. 2022   Meniny má Bernard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rádio LUMEN začne vysielať v piatok novú reláciu PÚTNICKÝ VÍKEND
P:3, 06. 04. 2021 08:19, DOM

Banská Bystrica 6. apríla (TK KBS) Šaštín, Levoča, Litmanová a mnohé iné pútnické miesta sú nám dôverne známe. No napríklad, poznáte Kaplnku Panny Márie nad obcou Dlhá nad Oravou? Alebo pútnické miesto Kohútovo pri Novej Bani? Nová relácia vo vysielaní Rádia LUMEN vás v pútavých reportážach prenesie na miesta veľkých odpustových slávností, ale aj malých a často neprávom zabudnutých kaplniek či kalvárií. Na niekoho dokážu zapôsobiť veľké pútnické miesta, na niekoho viac vplýva útulná atmosféra malých a nevyhľadávaných lokalít. Na Slovensku ich máme mnoho. Pútnický víkend ponúkne jedno aj druhé. Jeho tvorcom neuniknú zaujímavé informácie z histórie týchto miest, a nakoniec vám dajú niekoľko tipov, ako stráviť na danom pútnickom mieste hodiny vášho času a možno až dni.

O putovaní na Slovensku novým spôsobom

Okrem rozsahom väčších reportáží o pútnickom mieste, ktoré na Rádiu LUMEN predstavia v danom týždni, je cieľom relácie poskytnúť aktuálne tipy na púte na každý víkend. Formou krátkych pozvánok sa dozviete, kam sa oplatí vyraziť počas toho najbližšieho víkendu, kde organizujú zaujímavé podujatie pre veriaceho človeka. Hodinová relácia Pútnický víkend si nájde svoje miesto v programe vždy v piatok o 16:30. Aj redaktor Ivo Novák, ktorý bude reláciu moderovať, veľmi rád chodí na pútnické miesta, objavuje kalvárie, kaplnky a iné nádherné miesta spojené s duchovným dedičstvom v našej nádhernej krajine. V Pútnickom víkende si nájde „to svoje“ každý, kto má túlavé topánky a srdce túžiace po Božom dotyku.

Zaujímavosťou je, že stálym hosťom v tejto novej relácii bude známy meteorológ Peter Jurčovič. Vo svojich špeciálnych pútnických predpovediach poradí, ako sa obliecť a čo pribaliť do pútnického batoha. Pridá zaujímavé informácie zo zásoby pranostík o svätcoch a udalostiach, ktoré si pripomíname na pútnických miestach a pripomenie aj krátke postrehy o historicky významných osobnostiach z danej oblasti. Navyše sa poslucháči novej relácie môžu tešiť aj na súťaž, v ktorej každý týždeň vyhrajú cenu spojenú s pútnickým miestom, ktoré v relácii predstavia. Priestor dostanú aj svedectvá ľudí, ktorí v cieli svojej pútnickej prechádzky našli duchovné obrátenie či nový zmysel života. Nakoniec budú tvorcovia relácie zvedaví aj na poslucháčske tipy a pozvánky na podujatia vo vašej blízkosti a vo vašich farnostiach.

Príležitosť pre farnosti i jednotlivcov

Predstavovanie pútnických miest bude reflektovať kolorit liturgického roka. Napríklad v piatok pred slávnosťou Sedembolestnej Panny Márie si v relácii vypočujete zaujímavú reportáž, ktorá vás inšpiruje čo všetko si pozrieť na odpustovej slávnosti v Šaštíne, ak sa na ňu vyberiete. Upozorní na prípadné nástrahy počasia a pridá aj svedectvá ľudí, ktorí práve v Šaštíne čerpajú duchovnú posilu pre svoj život. Samozrejme, nie každú sobotu či nedeľu sa koná niekde na Slovensku veľká odpustová slávnosť. A to je príležitosť pre farské spoločenstvá či jednotlivcov, ktorí môžu svoje tipy adresovať tvorcom relácie. Aj na základe odporúčaní od poslucháčov navštívia redaktori Rádia LUMEN menej známe kalvárie, kaplnky, duchovne zaujímavé miesta. Ak si myslíte, že práve vo vašom okolí je takéto miesto, na ktoré chcete upozorniť, už teraz môžete svoje tipy adresovať jednému z tvorcov relácie, redaktorovi Ivovi Novákovi, na e-mailovú adresu novak@lumen.sk.

Začiatok symbolicky v Trnave

Skúsenosť pandémie koronavírusu veľa zmenila. Nielen pre veriaceho človeka priniesla napríklad impulzy na uvažovanie o pominuteľnosti nášho života. Minimálne sme v týchto dňoch zistili, že ľudský život je krehký aj v časoch rozvinutej zdravotnej starostlivosti a ani vedecký pokrok z nás nespraví pánov svojho života. Príklady z minulosti však dosvedčujú, že aj na našom území v minulosti zúrili rôzne epidémie. Ľudia sa v dávnych časoch v takejto situácii viac priblížili k Bohu a ten ich ochránil. Podobný príbeh si prežila aj Trnava, keď milostivý obraz Panny Márie Trnavskej zohral hlavnú úlohu pri ochrane mesta pred morovou epidémiou. Sú aj dnes v Trnave stopy po týchto udalostiach? Kde ich dokáže nájsť bežný pútnik a návštevník slovenského Ríma? Odpoveď nájdete v prvom diele Pútnického víkendu v piatok 9. apríla o 16:30 na Rádiu LUMEN. ( TK KBS, in, rp; pz ) 20210406045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním