[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 11. 2021   Meniny má Milan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Tagle: Pandémia odhalila nerovnosti a zranenia sveta
P:3, 26. 03. 2021 13:02, ZAH

Vatikán 26. marca (TK KBS) „Pandémia jasne odhalila ďalšie typy chorôb, ktoré existovali aj pred koronavírusom: nedostatok ducha bratstva a bariéry, ktoré oddeľujú bohatých od chudobných,“ uviedol prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Luis Antonio Tagle počas stretnutia s názvom: „Dotknite sa rán sveta. Veriť počas pandémie“, ktoré usporiadali Františkánsky festival a Talianske misijné vydavateľstvo a bolonské Antonianum. Filipínsky kardinál upozornil na nesprávne priority moderného sveta: chýbajú nám ochranné rúška, ale na zbrojenie peniaze sú. V mnohých častiach sveta chýba čistá voda a priestor na udržanie bezpečnej vzdialenosti.

Kardinál Tagle poukázal na rany našej doby a snažil sa ich umiestniť do perspektívy nádeje. Existujú rany spôsobené našim nesprávnym výberom a tie, ktoré nezávisia priamo od nás, ale sú spôsobené vonkajšími faktormi pochádzajúcimi od iných ľudí, systémov a nespravodlivých a ľahostajných štruktúr.

Vrátil sa k modlitbe pápeža Františka z 27. marca minulého roku, v ktorej Svätý Otec ponúkol veľký dar viery a pripomenul nám, že vtelenie Ježiša Krista je vyjadrením Božej blízkosti všetkým trpiacim. Nikto nejde sám, nikto netrpí sám, nikto neumiera v opustení. Liekom je Ježiš Kristus. Sú ľudia v okolí, ktorí prejavujú lásku: dobrovoľníci, zdravotné sestry a ďalší, ktorí sa infekcii vystavujú vstupom na nebezpečné miesta a ukazujú, že sú pripravení nechať sa zraňovať láskou a solidaritou.

Krátko po tejto modlitbe pápež vytvoril platformu pomoci, ktorá by reagovala na potreby najchudobnejších krajín a pripravovala budúcnosť založenú na vzájomnej blízkosti po Covid-19. Podľa prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu je okrem hrozby choroby dôležité poskytnúť dôveryhodnú odpoveď na postupnú sekularizáciu vyplývajúcu z globalizácie v poslaní Cirkvi. „Toto nie je len ekonomický fakt, ale aj kultúrny problém, ktorý predstavuje vážnu výzvu pre posilnenie viery,“ zdôraznil hierarcha.( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20210326030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]