[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 05. 2021   Meniny má Pankrác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Iniciatívu Figeľa vo veci zákazu verejných bohoslužieb podporili ďalší
P:3, 25. 03. 2021 10:56, DOMBratislava 25. marca (TK KBS) Iniciatívu Jána Figeľa, ktorý s ďalšími osobnosťami podal podnet vo veci zákazu verejných bohoslužieb podporili po katolíckych biskupoch aj pravoslávni biskupi a Predsedníctva Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Uviedli to vo svojich stanoviskách.

„Vyjadrujeme svoju podporu podaniu bývalého eurokomisára Jána Figeľa na Generálnu prokuratúru SR a Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu v súvislosti s nariadeniami vlády, ktoré prakticky znemožňujú nielen výkon verejných bohoslužieb, ale aj individuálnu pastoráciu. Stotožňujeme sa s názorom, že sú neprimeraným zásahom verejnej moci do náboženského života,“ napísali v stanovisku pravoslávni biskupi.

Ako povedali, neupierajú štátnej moci právo vydávať vyhlášky a nariadenia, ani nezľahčujú pandemickú situáciu, ktorá nemá v novodobých dejinách obdobu.

„Chceme však zdôrazniť, že kresťanské cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku dokázali i v neľahkých časoch, ktoré prežívame, vydať svedectvo, že sú schopné a ochotné nie zo strachu pred smrťou, ale práve naopak, z úcty k životu viesť svojich kňazov a veriacich k tomu, aby sa správali zodpovedne a obetavo. Bolo by preto správne, keby štátna moc prejavila voči cirkvám aspoň toľko úcty a rešpektu, koľko pochopenia prejavili cirkvi doteraz voči nej,“ zdôraznili biskupi.

„Sloboda náboženského vyznania a sloboda prejavovania viery spoločnou bohoslužbou, sú teda jednými zo základných práv a slobôd občanov v demokratickom štáte, ktoré zaručuje priamo ústava. Táto sloboda môže byť obmedzená iba zákonom, ktorý má v zmysle ústavy presne stanovené parametre. Aj my spolu s mnohými prežívame vážnu pochybnosť o tom, či práva a slobody, zaručené ústavou, môžu byť obmedzené uznesením vlády (núdzový stav, obmedzenie slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania) a vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva (zákaz hromadných podujatí, medzi ktoré sú zahrnuté aj bohoslužby, neudelenie výnimiek pre cestu na ne a pod.). Toto považujeme za problém, na ktorý musia dať verejné autority odpoveď," pripomína Predsedníctvo ECAV.

„Z tohto dôvodu považujeme iniciatívu generálneho prokurátora, resp. podnecovateľov za vítanú a potrebnú. Mohla by vniesť svetlo do tohto nie zdravotníckeho, ako ústavoprávneho problému. Sme presvedčení o tom, že ani v časoch núdzového stavu by nemalo byť zasahované do základných práv a slobôd a mali by byť dodržiavané princípy právneho štátu. Alebo inak povedané, ak v čase núdzového stavu sú dodržiavané základné práva a slobody a princípy právneho štátu, potom sú občania ochotnejší štátu dôverovať, sú otvorenejší k spolupráci a motivovanejší realizovať spoločné stratégie na zvládnutie krízových situácií,“ uvádzajú Ivan Eľko, generálny biskup a Ján Brozman, generálny dozorca Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.

-
Súvisiaci článok: Slovenskí biskupi pokladajú iniciatívu Jána Figeľa za potrebnú( TK KBS, pra, ecav, ml; pz ) 20210325024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]