[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generálny prokurátor Žilinka navrhol preskúmať ústavnosť obmedzení
P:3, 24. 03. 2021 10:28, DOM

Bratislava 24. marca (TK KBS) Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka podal v utorok na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade uznesenia vlády, ktorým opakovane predĺžila núdzový stav do 28. apríla 2021. Uvádza na webstránka Generálnej prokuratúry SR.

„Podľa názoru generálneho prokurátora zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou Slovenskej republiky, ako je napríklad vlastnícke právo (obmedzenie práva užívať majetok v inom okrese), sloboda náboženského vyznania (obmedzenie účasti na bohoslužbách, náboženských úkonoch, obradoch a vyučovaní), právo slobodného združovania (výkon práva združovania sa za účelom športovej činnosti alebo inej záujmovej činnosti občanov), právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť (zatvorenie prevádzok reštaurácií, obchodov). Generálny prokurátor zastáva názor, že v núdzovom stave by mal byť primeraný rozsah obmedzení aj týchto základných práv a slobôd ustanovený v rozhodnutí vlády Slovenskej republiky,“ píše Generálna prokuratúra SR.

Na generálneho prokuratúra sa dvakrát obrátil aj predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu a bývalý eurokomisár Ján Figeľ. V podnete, ktorý mu adresoval, napísal, že zákaz verejných bohoslužieb a obradov v kostoloch predstavuje neoprávnený zásah do slobody náboženského vyznania a viery. Podal preto podnet prokurátorovi Žilinkovi, aby ho postúpil Ústavnému súdu SR. K Figeľovi sa prdali aj ďalšie osobnosti verejného života. Argumentujú článkom 24 Ústavy SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. „Sloboda prejavovať svoje náboženské vyznanie alebo presvedčenie/vieru sám alebo spoločne s inými, či už verejne, alebo súkromne, bohoslužbou či zachovávaním obradov, tvorí súčasť slobody náboženského vyznania a viery,“ zdôraznili v podnete.

-
Zdroje: Generálna prokuratúra SR / Ján Figeľ



( TK KBS, gen, ml; pz ) 20210324016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]