[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Laici a zasvätení katolíckeho apoštolátu mali opäť formačné stretnutie
P:3, 22. 03. 2021 10:49, DOM

Bratislava 22. marca (TK KBS) Laici a zasvätení v Združení katolíckeho apoštolátu (ZKA) sa cez víkend stretli na formačnom stretnutí. Pre pandémiu koronavírusu sa ich tretie stretnutie opäť konalo online. Za bežných okolností sa tieto formačné dni konajú pravidelne raz mesačne v Centre Božieho Milosrdenstva v dome pallottínov v Spišskej Novej Vsi.

Témou formačného dňa bola téma Svätý Vincent Pallotti a chorí. Pripravil a predniesol ju páter Piotr Lasota SAC, ktorý pôsobí v Michalovciach ako rektor kostola Božského Srdca. Prednáška ponúkla historický pohľad na život svätého Vincenta, jeho službu a starostlivosť o chorých a biednych.

Odzneli v nej aj myšlienky pápeža Benedikta XVI., svedectvo života a utrpenia Jána Pavla II., tiež myšlienka blahoslaveného Carla Acutisa. Ponúkol pohľad na duchovné i telesné utrpenie človeka a zároveň poukázal na postoj služby a  dôstojnej a vďačnej starostlivosti o chorých podľa vzoru svätca Vincenta Pallottiho. 

Druhú prednášku predniesol lektor Tomáš Rusňák, predseda ZKA na Slovensku. Podelil sa s témou V zdravom tele, zdravý duch. Poukázal na dôležitosť starať sa o zdravie integrálne, na duchovnej, duševnej a telesnej úrovni. Odzneli myšlienky a praktické podnety komplexnej starostlivosti o seba či blízkych.

Vychádzal z Božieho Slova, z príkladu Ježiša Krista a jeho starostlivosti o chorých s cieľom umožniť duchovné uzdravenie, ale aj uzdravenie tela a duše človeka. Predstavil aj myšlienky Jána Pavla II., ktorý vnímal človeka ako osobu a stvoreného dobre na Boží obraz, pozvaného žiť v láske a plnosti pre sebadarovanie sa v rôznych povolaniach.

Poukázal na potrebu služby, praktizovania skutkov milosrdenstva, aj podľa vzoru svätého Vincenta Pallottiho. Odzneli tipy na nápravu v oblasti zdravej výživy, ekologického spôsobu života a starostlivosti o Zem, náš domov, ku ktorému pozýva aj pápež František.

Na formačnom dni sa zúčastnilo približne 40 účastníkov, členov ZKA a sympatizantov združenia. Stretnutie malo aj medzinárodný charakter pretože sa ho zúčastnili aj členovia združenia a ich kňazi z Českej republiky. Medzi účastníkmi spoločenstvo tvorili aj zasvätení, kňazi a sestry pallotínky, ktoré pôsobia vo farnosti Smižany.

Podujatím sa vytvoril online priestor na osobné zdieľanie, spoločné uvažovanie nad aktuálnymi témami. Vytvoril sa priestor aj na reflexiu a spoločnú modlitbu. V budúcnosti Združenie ZKA plánuje pokračovať v online formácii, pokiaľ to pandemické opatrenia umožnia nahradiť osobnými stretnutiami.

V ďalšom programe bolo stretnutie Národnej koordinačnej rady ZKA s cieľom prípravy avizovaného Sviatku Božieho Milosrdenstva, informovala Barbora Jarinová.( TK KBS, bja, ml; pz ) 20210322028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]